Справа №333/940/19
Провадження №2/333/1091/19
12 вересня 2019 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
судді Круглікової А.В.,
за участю секретаря судового засідання Іщенко А.О.,
представника позивача Михайловського А.С.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
за позовом: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача: ОСОБА_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
встановив:
Запорізька міська рада (далі за текстом - Запорізька МР) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Заявлені вимоги обґрунтовано тим, що 19.12.2003 р. між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки № 201303000100327 , на виконання умов якого відповідач прийняла в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_3 для розташування магазину. 30.06.2015 р. Запорізькою МР прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено впровадити оподаткування земель міста на підставі нової грошової оцінки з 01.01.2016 р. Також, 30.06.2015 р. Запорізькою МР прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельними ділянками, які перебувають у комунальній власності в межах м. Запоріжжя. З метою досудового врегулювання спору, Запорізькою МР підготовлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі з проектом додаткової угоди та розрахунком, яку 17.08.2018 р. направлено на адресу Орендаря рекомендованим листом. У зв'язку з тим, що відповідач додаткову угоду не уклав, представник позивача просив суд позов задовольнити та змінити п.п. 6, 12 договору оренди землі від 19.12.2013 р. Представник позивача в судовому засіданні 12.09.2019 р. позов підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_1 проти позовних вимог заперечила повністю усно, просила суд відмовити у задоволенні позову Запорізької МР.
Також, відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі № 333/940/19 за позовом Запорізької МР до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки до набрання законної сили рішення у цивільній справі № 333/3423/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя.
Представник позивача в судовому засіданні 12.09.2019 р. заперечив проти наведеного вище клопотання відповідача.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 251 ЦПК України передбачено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку цивільного судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на викладене, враховуючи, що зібрані докази у справі № 333/940/19 дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у цій справі, судом відмовлено у задоволенні наведеного вище клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства
19.12.2013 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі № 201303000100327, за умовам якого (п. 1) Орендодавець зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для розташування магазину, яка знаходиться: АДРЕСА_3 .
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0610 га, яка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (п.п. 2, 3 договору оренди).
Пунктом 6 вказаного вище договору передбачено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 468 364,10 грн. в цінах 2013 року.
Відповідно до п. 11. Договору оренди землі, договір укладено до 04.06.2028 року.
Згідно з п. 12 договору оренди землі, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 14 050,92 грн. на рік, що складає трикратний розмір земельного податку в цінах 2013 року.
Пунктом 15.6. договору оренди землі сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.06.2015 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 р., з урахуванням щорічної індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
Також, 30.06.2015 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким вирішено встановити на території м. Запоріжжя податок на майно (в частині плати за землю), встановлено ставки земельного податку за земельні ділянки у межах м. Запоріжжя та розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності.
Як встановлено судом, вказані вище рішення Запорізької МР від 30.06.2015 р. за №№ 6, 7 опубліковано в газеті "Запорізька Січ" від 14.07.15 та є чинними станом на час ухвалення рішення у цій справі.
Листом від 16.08.2018 р. № 01/03-32/02149 Запорізька міська рада звернулась до ОСОБА_1 з пропозицією «Про внесення змін до договору оренди землі» у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі.
В матеріалах цієї справи відсутні докази на підтвердження підписання відповідачем додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 19.12.2013 р. № 201303000100327.
Предметом позовних вимог у справі № 333/940/19 є вимога змінити пункти 6, 12 договору оренди землі від 19.12.2013 р., виклавши їх в редакції, запропонованої позивачем.
Відповідно до ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Умовами п. 36 договору оренди землі сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Нормами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (ч. 1). Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч. 2).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
У відповідності до ст. 15 вказаного вище Закону, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України (далі ПК України), яким визначено, що останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів … (п. 1.1. ст. 1).
Пунктом 10.1.1. ПК України визначено, що до місцевих податків належать податок на майно.
Пунктом 14.1.147 ст. 14 ПК України визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 265 ПК України передбачено, що плата за землю є складовою податку на майно.
Згідно з п. 271.1.1. ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
За змістом п. 288.5.1. ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п.п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частиною 5 цієї статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Матеріали справи свідчать, що станом на 12.09.2019 р., тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 333/940/19 по суті спору, рішення Запорізької МР від 30.06.2015 р. за №№ 6, 7 жодною із сторін в судовому порядку не оскаржувались, а отже є чинними та обов'язковими до виконання на відповідній території в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Умовами п. 34.17. договору оренди землі передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою МР та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі (…). У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та за відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3-х місяців з дати подачі заяви, вказаної в даному пункті, це є підставою для звернення Запорізької МР до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
Таким чином, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а матеріалами справи підтверджено прийняття Запорізькою МР рішення про зміну нормативної грошової оцінки землі, яке є чинним та обов'язковим станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 333/940/19 по суті спору, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для перегляду розміру орендної плати, погодженої сторонами в договорі оренди землі від 19.12.2013 р. № 201303000100327.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги Запорізької міської ради заявлені у цій справі щодо зміни пунктів 6, 12 договору оренди землі від 19.12.2013 р. є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами, а тому задовольняються судом.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір в сумі 1 921 грн. покладається судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 263-265, 266, 268, 273 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Змінити п. 6 договору оренди землі № 201303000100327 від 19.12.2013 р., укладеного між Запорізькою міською радою (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), виклавши останній у наступній редакції: «п. 6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 475 773 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста сімдесят п'ять тисяч сімсот сімдесят три грн. 00 коп.) в цінах 2019 року».
Змінити п. 12 договору оренди землі № 201303000100327 від 19.12.2013 р., укладеного між Запорізькою міською радою (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), виклавши останній у наступній редакції: «п. 12. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 44 273,19 грн. (сорок чотири тисячі двісті сімдесят три грн. 19 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі на календарний рік в цінах 2019 року». Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р НОМЕР_3 ) в УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізької області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) - 1 921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. судового збору.
Повне рішення складено 18.09.2019 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя А.В.Круглікова