Справа №2-а-160/2009 р.
Постанова
Іменем України
25 листопада 2009 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого Кіосак Н.О.,
за участю секретаря Ліщишеної Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі про визнання відмови відповідача щодо перерахування та виплати державної основної та додаткової пенсії, стягнення недоплаченої пенсії та зобов»язання вчинити дії , -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій вказує , що він - інвалід ІІ групи внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (І категорія).. Отримує пенсію.
Відповідно до ЗУ України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796 XII розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, згідно ст. 50 цього Закону інвалідам ІІ групи призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. .
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч. І ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність..
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Ввважає, що йому не доплачено призначену відповідно до ст. 54 Закону № 796 XII пенсію за період з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. у сумі 28476 грн. та додаткову пенсію в сумі 2465,10 грн.
Просить визнати відмову УПФ України у Тиврівському районі щодо перерахунку пенсії у розмірах, визначених статтями 54 та 50 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплати йому недоплаченої пенсії за період з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. незаконною.
Стягнути з УПФ України у Тиврівському районі за період з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. заборгованість по недоплаченій основній державній пенсії 28476грн., заборгованість по недоплаченій додатковій пенсії 2465,10грн. та зобов»язати УПФ України у Тиврівському районі здійснити перерахунок та до зупинення дії норм , визначених статтями 50 та 54 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991р. , внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними, проводити нарахування та виплату йому щомісячно як основної так і додаткової пенсії у розмірах, визначених ч.4 статті 54 і статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991року № 796-ХІІ.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідачів УПФУ у Тиврівському районі Сідак Т. та Головного Управління ПФУ у Вінницькій області Тарнавська В.В. позовні вимоги не визнали з підстав , викладених в письмових запереченнях, за якими пенсія позивачу призначена за спеціальним Законом України - «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» . Крім того, розмір мінімальної пенсії віком пенсії за віком , передбачений ч.3 ст. 28 ЗУ »Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» відповідно до ч.1 ст. 28 даного Закону застосовується виключно для визначення пенсій , призначених згідно із цим Законом. Крім того, після визнання нечинними рішенням КСУ від 22.05.2008р. №10-рп /2008р. змін , внесених ЗУ № 107-ІУ від 28.12.2007р. до ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» жодних рішень про відновлення закону у редакції , чинній до внесення змін ВРУ не приймалось. Згідно ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз»яснення порядку застосування даного Закону здійснює КМУ України, а тому КМУ прийнято постанови №530 від 28.05.2008р. та №654 від 16.07.2008р , за якими здійснюється призначення пенсії «чорнобильцям». Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Згідно ст. 23 БК України ПФУ може здійснювати будь-які бюджетні зобов»язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення . Частиною 2 ст. 73 ЗУ»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів ПФУ на цілі не передбачені цим Законом.
Суд, вислухавши осіб, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
ОСОБА_1 - особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалід ІІ групи, що стверджується посвідчення, довідкою МСЕК . Отримує пенсію .
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України « «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( якою визначено порядок та розмір обчислення державної пенсії особам, віднесеним до І категорії та у зв»язку з втратою працездатності) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи , щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 даного Закону особам, віднесеним до І категорії , інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права гарантується Конституцією України ( ст. 46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України ,міжнародному договору , згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України , або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму ВСУ “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” №9 від 1.11.1996р. судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти державного чи іншого органу ( в т.ч. постанови КМУ) підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону . Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню , не відповідає чи суперечить законові, суд зобов”язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Отже , за конституційними нормами , виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, підлягає застосуванню частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України « «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Посилання відповідача на в имоги ст..62 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , згідно якої, КМУ визначає порядок роз”яснення застосування даного закону , також не спростовує позову, оскільки дана норма закону не дає підстав для звуження змісту та обсягу прав позивача , встановлених цим же Законом .
Згідно ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-ІІІ від 5.10.2000р. до основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком ; основні державні соціальні гарантії не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Згідно ст. 19 даного Закону виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта , який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Крім того, згідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" виключно даним Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Таким чином частина третя статті 28 даного Закону , з якої випливає , що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом не є підставою для відмови в реалізації позивачами конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини першої статті 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму”.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, новий розмір мінімальної пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Слід також зазначити, що згідно з п. 28 розділу ІІ « Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28 грудня 2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.3 ст. 54 , ст. 50 , ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , викладено у новій редакції..
Однак рішенням Конституційного Суду України від 22. 05. 2008року № 10 рп / 2008 ( справа №1-28/2008) даний п. 28 розділу ІІ « Внесення змін до деяких законодавчих актів України « Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано таким , що не відповідає Конституції України .
Згідно із ч.2 статті 152 Конституції України закони , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність..
Таким чином, ч.3 ст. 54 , ст. 50, ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відновлені в редакції до прийняття змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ з 22.05.2008р..
З 1жовтня 2009р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає 498 грн. в місяць ( Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-УІ , ст.54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік «№ 835-УІ ) .
Державна пенсія ( ст. 54 Закону № 796-ХІІ.) позивачу призначена та виплачена з 1.01.2009р. в розмірі 820грн. щомісячно; додаткова ( ст. 54 Закону № 796-ХІІ) - 99,60грн.
Таким чином за період з 01. 01.2009р. по 1.09.2009р. позивачу недоплачено державну пенсію (ст. 54 Закону № 796-ХІІ) в розмірі 28476 грн. ( 498 х8-820х9) ; додаткову пенсію ( ст. 50 Закону № 796-ХІІ) - 2465,10 грн. ( 498х75%-96,6 грн.х9)..
Згідно з п.3 ч.1 ст. 72 «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» одним із джерел формування коштів Пенсійного Фонду є кошти державного бюджету.
Керуючись ст..ст.. 7- 12, 159 -163 КАС України, ст..8, 22 ,48 , 152 Конституції України, 50, ч.3 ст. 54, ч.3 ст. 67 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.5, ч.1 ст. 28 , п.3 ч.1 ст. 72 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. 17,19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-ІІІ від 5.10.2000р., -
постановив:
Позов задоволити.
В изнати відмову УПФ України у Тиврівському районі щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірах, визначених статтями 54 та 50 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплати йому недоплаченої пенсії за період з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. незаконною.
Стягнути з УПФ України у Тиврівському районі на користь ОСОБА_1 заборгованість по недоплаченій основній державній пенсії в сумі 28476грн. та по недоплаченій додатковій пенсії 2465,10 грн. за період з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. .
Зобов»язати УПФ України у Тиврівському районі здійснити перерахунок та до зупинення статтей 50 та 54 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1992р. , внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними, проводити нарахування та виплату йому щомісячно основної та додаткової пенсії у розмірах, визначених ч.4 статті 54 та статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти діб з дня виготовлення постанови в повному обсязі , апеляційна скарга - протягом двадцяти діб з дня подання заяви про апеляційне оскарження в такому ж порядку.
Головуючий Н.О.Кіосак