Справа № 2-а-726- 2009 року
22 грудня 2009 року Замостянський районний суд м. Вінниці
в складі: головуючого - судді Старинщук О. В.,
при секретарі Гречка О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Замостянському районі м. Вінниці про визнання неправомірними дій та стягнення недоплаченої основної та додаткової пенсії ,-
04.11.2009 року позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченого підвищення пенсії .
Позовна заява мотивована тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до І-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідом І-групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Йому призначена та нарахована пенсія відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров'ю , відповідно до ст. 50 цього ж Закону.
16.09.2009 року він звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці з приводу призначення йому державної пенсії по ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-Хіі ( з наступними змінами і доповненнями) в розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в сумі 100 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 вказаного закону, однак 06.10.2009 року Управлінням пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці йому було відмовлено в призначенні та перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що Пенсійним фондом України у Замостянському районі м. Вінниці невірно визначено розмір пенсії, а тому вона потребує перерахунку відповідно до змін в законодавстві.
Одночасно дії Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці підлягають визнанню неправомірними через відмови здійснити йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому слід зобов'язати відповідача виплатити йому різницю між нарахованою та фактично отриманою пенсією за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року, розмір якої становить: основна пенсія в сумі - 45294,90 грн., щомісячна додаткова пенсія в сумі - 5482,20 грн.
В судовому засіданні позивач та його представник доповнили позов та просили суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у Замостянському районі м. Вінниці неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату недоплаченого підвищення пенсії , додатково суду пояснивши, що в 2004 році йому була зроблена операція на серці, вставлено штучний клапан, тому зараз він потребує значних коштів на підтримуюче амбулаторне лікування.
Представник Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці позов не визнав, пояснивши, що позивач отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в управлінні Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці.
При визначенні права на пенсію, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, управління керується ЗУ «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 54 Вказаного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, можуть призначатись із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 28 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: ст. 50 викладено в новій редакції: «Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І гр. - 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність»; частину третю та четверту ст. 54 викласти в такій редакції: «У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках, по І гр. інвалідності - 220 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».
Позивач просив суд визнати неправомірною відмову в перерахунку пенсії, при цьому керуючись не чинною редакцією ст. ст. 50, 54, 67 ЗУ «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому представник відповідача вважає, що відсутні законні підстави для задоволення таких вимогах позивача.
Посилання позивача на ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неправомірним, оскільки мінімальний розмір пенсій за віком, згідно положень ст. 28 зазначеного Закону, не може бути використаний для розрахунку підвищення, а лише виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно цього Закону. Ця норма не визнана в установленому порядку такою, що не відповідає Конституції України і не скасована, а отже Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці здійснюючи нарахування та виплату доплат до пенсії, діяло на підставі та у межах повноважень передбачених нормативно-правовими актами.
В зв'язку з вищевикладеним, представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є інвалідом І- ої групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що стверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 04.10.2004 року Вінницькою облдержадміністрацією і отримує пенсію, як інвалід І-ої групи, на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю , відповідно до ст. 50 цього ж Закону, ( далі - Закон № 796-ХІІ).
Розрахунок пенсії позивачу УПФУ в Замостянському районів м. Вінниці проводило виходячи з розміру 19 грн. 91 коп. установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
Статтею 49 Закону № 976-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 ст. 54 цього Закону № 796-ХІІ ( у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальників, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів І-ої групи, щодо яких установлено зв'язок із чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими десяти мінімальних пенсій за віком, розмір якої, з жовтня 2008 року становить 498 грн.
Таким чином, позивачу мала бути виплачена основна пенсія за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року в розмірі 59 760,00 грн., однак фактично виплачено 14465,10 грн., тому різниця становить - 45294,90 грн.
Згідно зі ст. 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю зокрема інвалідам І-ої групи - у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно експертного висновку позивачу поставлено діагноз «Складна мітральна вада серця» і дане захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У 2004 році позивачу було зроблено операцію на серці, вставлено штучний клапан, тому зараз він потребує значних коштів на підтримуюче амбулаторне лікування, оскільки в повній мірі не забезпечується безкоштовним державним лікуванням.
Так, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік», розмір мінімальної пенсії за віком становить: з жовтня 2008 року - 545,00 грн., з грудня 2008 року - 605,00 грн., з квітня 2009 року - 625,00 грн., з липня 2009 року - 630,00 грн.
Тому розмір щомісячної додаткової пенсії позивача, за шкоду заподіяну здоров'ю, за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року повинен становити 7275,00 грн., однак, позивачу фактично виплачено 1792,80 грн., тому різниця становить - 5482,20 грн.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розміру пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ. В п. 2 Постанови № 1 Кабінету Міністрів України встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсії всупереч положенням зазначених статей Закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст. ст. наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
З огляду на це, суд вважає, що положення частини 3 ст. 28 Закону № 1058-ІV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскілки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статі.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року, в частині встановлення обмежень щодо розмірів виплати пенсій та додаткових пенсій не відповідає розмірам, встановленим іншими Законами України.
Згідно ст. 16 Конституції України подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8 16, 22, 50, 64 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2,6-10, 17, 101, 104, 105, 121, 158-162 КАС України ,-
Позов задовольнити.
Визнати дії Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці провести ОСОБА_1 перерахунок та здійснити виплату основної пенсії в сумі - 45294,90 грн., щомісячної додаткової пенсії в сумі - 5482,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Замостянський районний суд м. Вінниці шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти діб з моменту її проголошення та апеляційної скарги протягом 20 діб з моменту подачі заяви.
Суддя: