ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16576/19
провадження № 2-о/753/518/19
"16" вересня 2019 р. Дарницький районний суд міста Києва в складі:
головуючого суддіКомаревцевої Л.В.
за участю секретаряГаврилюк О.В. представника заявника ОСОБА_1 представника заінтересованих осіб Солтановської А.О.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4а), Дарницький районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (02121, м. Київ, пр-кт. М.Бажана, 3) про встановлення фактів, що мають юридичні значення,
У серпні 2019 року до суду надійшла заява ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, Дарницький районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про встановлення фактів, що мають юридичні значення.
Заява обґрунтована наступним. ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Російської Федерації, перебуває на території України на законних підставах та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 , що є бабою заявника, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Турки, Туркинського району, Дрогобицької області. 19.08.1952 зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , після чого остання прийняла прізвище « ОСОБА_3 ».
ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_7 , що є батьком заявника.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла баба заявника ОСОБА_3 .
Відповідно до архівної довідки М-233 від 11.01.2019 виданої Центральним державним історичним архівом України, м. Львів, у метричних книгах греко-католицької парафії м. Турка повіт Турка Львівського воєводства із записами про народження за 1889-1925 роки, інформації про народження ОСОБА_3 не виявлено, а книги римо-католицької парафії м. Турка повіт Турка Львівського воєводства про народження за 1924 рік на збереження до архіву не надходили.
На підставі ст. 5 Закону України "Про правонаступництво України» м. Турка Турківського району Львівської області з 16.07.1990 є територією України, зареєстровано в Класифікаторі об'єктів адміністративно-територіального устрою України за кодом НОМЕР_1 .
Зазначений факт народження баби заявника на території України, відповідно до положень ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» є підставою для оформлення набуття Заявником громадянства України за територіальним походженням.
Враховуючи викладені обставини та наведені норми чинного законодавства України, заявник не має іншої можливості реалізувати свої права інакше ніж звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження ОСОБА_3 на території України, що має юридичне значення, оскільки від встановлення цього факту залежить виникнення та реалізація наданого йому чинним законодавством України права оформити набуття громадянства України за територіальним походженням.
Ухвалою суду від 27.08.2019 відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено на 16.09.2019
Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримав та пояснив, що встановлення факту необхідно заявнику для подальшої процедури отримання громадянства України в силу ст. 8 Закону України "Про громадянство".
Представник заінтересованої особи просила відмовити у задоволенні заяви, підтримавши надані письмові пояснення 13.09.2019 у зв'язку з тим, що у заявника відсутні оригінали документів, які підтверджують факт народження його баби на території України.
Суд вивчивши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України, визначено перелік справ по встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Тобто у даній частині ст. 315 ЦПК України, ідеться про умови, за яких можливе встановлення інших юридичних фактів, крім тих, які перераховані у ч. 1 у порядку ст. 315 ЦПК. До таких умов віднесено: 1) встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його
встановлення у особи виникають, змінюються або припиняються
особисті чи майнові права; 2) якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про громадянство України" особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"
Заявник ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Російської Федерації, перебуває на території України на законних підставах та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Батьком заявника є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження виданим 15.09.1964 Байкальським міським бюро РАЦС Челябінської області (а.с. 17).
Відповідно до свідоцтва про народження батьками ОСОБА_7 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що є дідом та бабою заявника.
19.08.1952 зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , після чого остання прийняла прізвище « ОСОБА_3 », даний факт підтверджується повторним свідоцтвом про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 07.08.2019 Державним комітетом у справах РАЦС Челябінської області (а.с. 18).
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла, що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 16.04.2019 Управлінням РАЦС Бугульмінського району та м. Бугульма Республіки Татарстан (а.с. 19).
Судом встановлено, що відповідно до вищезазначених документів: свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть, вказана національність ОСОБА_3 - українка, дата та місце народження 24.10.1924, м. Турки, Турківського району Дрогобицької області.
Однак, свідоцтво про народження ОСОБА_3 не збереглося.
Згідно з архівної довідки № К-187 від 12.08.2019 у відповідь на запит адвоката Центральним державним історичним архівом України м. Львова повідомлено, що за адміністративо-територіальним устроєм Республіки Польщі містечко Турка до 1939 було адміністративним центром Турківського повіту Львівського воєводства. Від січня 1940 до травня 1959 місто Турка - адміністративний центр Турківського району Дрогобицької області. Законом УРСР від 21.05.1959 "Про ліквідацію Дрогобицької області та передачу її території до складу Львівської області" місто Турка, з частиною Дрогобицької області увійшли до складу Львівської області. З 1959 і до сьогодні місто Турка є адміністративним центром Турківського району Львівської області.
На підставі ст. 5 Закону України "Про правонаступництво України» м. Турка Турківського району Львівської області з 16.07.1990 є територією України, зареєстровано в Класифікаторі об'єктів адміністративно-територіального устрою України за кодом НОМЕР_1 .
Факт народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 - баби заявника на території України, с. Турки Турківський район Дрогобицька область, відповідно до положень ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» є підставою для оформлення набуття Заявником громадянства України за територіальним походженням.
Відповідно до п.п. «а» п. 28 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», з ствердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (далі Порядку 215). Заявник повинен надати до підрозділу міграційної служби України, документ, що підтверджує факт народження баби до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР).
При цьому, відповідно п.44 вищезазначеного Порядку 215, у разі відсутності документів, що підтверджують народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням подається відповідне рішення суду.
Виходячи із положень абзацу 2 п. 6 розділу II Переліку документів, що створюються у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, зі строками їх зберігання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 30.12.2013 №2804/5, книги державної реєстрації актів цивільного стану зберігаються у відділах державної реєстрації актів цивільного стану протягом 75 років з часу складення актових записів цивільного стану, включених до цих книг, і передаються на постійне зберігання до відповідних державних архівних установ.
Відповідно до п.3 Наказу Міністерства юстиції України від 24.07.2008 за №1269/5, Державний реєстр актів цивільного стану громадян проваджено з 20.12.2008 року. Цим же нормативно-правовим актом затверджено строки внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей, що містяться в книгах державної реєстрації актів цивільного стану лише за період з 2008 по 1945 роки. Тобто внесення актових записів за 1917 рік до вказаного Державного реєстру взагалі не передбачено.
У зв'язку з тим, що баба заявника народилась 95 років тому, заявник намагався отримати в Державній архівній установі та відділі РАЦС архівну довідку чи витяг із Державного реєстру актів цивільного стану про народження ОСОБА_3 .
Відповідно до архівної довідки М-233 від 11.01.2019 виданої Центральним державним історичним архівом України, м. Львів, у метричних книгах греко-католицької парафії м. Турка повіт Турка Львівського воєводства із записами про народження за 1889-1925 роки, інформації про народження ОСОБА_3 не виявлено, а книги римо-католицької парафії м. Турка повіт Турка Львівського воєводства про народження за 1924 рік на збереження до архіву не надходили (а.с.20).
Разом з тим, у довідці №50/03.1-06-55 від 28.02.2019 видана Відділом ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області, зазначено, що актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженої в м. Турка Дрогобицької області, відсутній, а книги реєстрації відновлених актових записів про народження у цьому населеному пункті не зберігся (а.с. 21).
Відповідно до експертного висновку № 056/962-А від 12.08.2019, наданого на запит заявника, Українським бюро лінгвістичних експертиз записи офіційної назви села Турка і назв Турки "свідоцтво про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (повторне) запис - місце народження с. Турки, Туркинский район, Дрогобыческая область" та м. Турки (свідоцтво про смерть ОСОБА_3 ), повторно, запис місце народження с. М. Турки , Туркинский район, Дрогобычская область" у документах, енаданих для експертизи, є ідентичними попри відзначені орфографічні відмінності та дають можливість однозначно ідентифікувати позначувальний топонімічний об'єкт.
Таким чином, згідно з повторного свідоцтва про народження батька заявника, ОСОБА_7 , запис мати - ОСОБА_3 за національністю українка; відповідно до повторного свідоцтва про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , українки, село Турки, Туркінський район, Дрогобицька область), після укадення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_3 ; згідно до повторного свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 с. М.Турки, Туркінський район, Дрогобицька область ) померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , запис що стосується дати та місця народження баби заявника у даних документах є ідентичними, оригінали документів втрачені, заява про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає задоволенню.
Виходячи з викладено, суд, на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилалися заявник, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення вимог заяви ОСОБА_2 в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,13, 76-81, 263-265, 273, 293, 315-317, 319, 430ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4а), Дарницький районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (02121, м. Київ, пр-кт. М.Бажана, 3) про встановлення фактів, що мають юридичні значення - задовольнити.
Встановити юридичний факт, а саме встановити що ОСОБА_3 (дівоче прізвище ОСОБА_3 ), народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Турка Турківського району Дрогобицької області, яке має сучасну назву місто Турка Турківського району Львівської області.
Встановити юридичний факт, а саме встановити що ОСОБА_3 (дівоче прізвище ОСОБА_3 ), народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 є бабою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення виготовлено 16.09.2019.
Суддя Комаревцева Л.В.