Справа № 390/1172/19
Провадження №2-а/390/39/19
"12" вересня 2019 р. Кіровоградський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Гершкул І.М.,
при секретарі Магомедовій А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Кропивницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №191802 від 30.07.2019 року, а провадження по справі закрити. В якості обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно винесено оскаржувану постанову за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-37 КУпАП, і призначено стягнення у виді штрафу. У порушення ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відповідачем не було направлено на адресу позивача повідомлення про проведення планової перевірки не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Позивач у судове засідання не з'явився, проте надав суду клопотання в якому просив розглянути справу без його участі та задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте надав заяву в якій просив провести розгляд справи без його участі, а також відзив у якому зазначено, що відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягає задоволенню, оскільки Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції. Вказаний Закон є спеціальним Законом, яким регламентується проведення перевірок характеристик продукції та не передбачено повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планової перевірки. Секторальний план ринкового нагляду на 2019 рік розміщений на офіційному сайті відповідача. Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», тобто вказаним законом регулюються лише оформлення наказів та направлень, а не вся діяльність ринкового нагляду, як зазначає позивач у позові (а.с.15-20, 25-29).
Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Відповідальність за ст.188-37 КУпАП настає за невиконання законних вимог посадових осіб органів ринкового нагляду та їх територіальних органів щодо проведення перевірки, ненадання їм передбаченої законодавством інформації чи надання недостовірної інформації, створення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків.
Згідно ст.77 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судом встановлено, що секторальним планом державного ринкового нагляду на 2019 рік, який затверджено в.о. голови Державної екологічної інспекції України 30.11.2018 року, визначено план здійснення ринкового нагляду (а.с.28-29).
Наказом Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області №757 від 29.07.2019 року визначено з 30.07.2019 року по 31.07.2019 року провести планову виїзну перевірку характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива, на АЗС №12-01 (ПзІІ «АМІК УКРАЇНА») за адресою: м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, 1/А (а.с.6).
Направлення на проведення перевірки Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області №471/19 від 29.07.2019 року, яке видано відповідно Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», наказу Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області №757 від 29.07.2019 року, на підставі секторального плану державного ринкового нагляду на 2019 рік, свідчить, що інспектору Каплуновій І.В. доручено проведення планової виїзної перевірки характеристик продукції автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива на АЗС №12-01 (ПзІІ «АМІК УКРАЇНА») за адресою: м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, 1/А (а.с.7).
Актом про недопуск до проведення перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду №1 від 30.07.2019 року встановлено, що начальником АЗС №12-01 (ПзІІ «АМІК УКРАЇНА») ОСОБА_1 недопущено до проведення планової виїзної перевірки характеристик продукції автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного паливам та відмовлено отримати направлення на перевірку, оскільки інспектором порушено ст.5 ч.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме не було направлено повідомлення про проведення планової перевірки не пізніш як за десять днів до дня здійснення заходу (а.с.8-9).
Згідно протоколу №191802 від 30.07.2019 року, складеного державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської області Каплуновою І.В., 30.07.2019 року о 10.40 год. за адресою: м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, 1/А, АЗС №12-01 (ПзІІ «АМІК УКРАЇНА»), начальником АЗС ОСОБА_1 не виконано законних вимог посадових осіб органів ринкового нагляду та їх територіальних органів щодо проведення перевірки, а саме недопущення до проведення планової перевірки характеристик продукції автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива, чим порушено ст.15 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та вчинено правопорушення, передбачене ст.188-37 КУпАП. У протоколі ОСОБА_1 зазначив про порушення інспектором ст.5 ч.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (а.с.5).
На підставі вказаного протоколу державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської області Норенко О.В. винесено постанову №191802 від 30.07.2019 року, якою ОСОБА_1 за викладених вище обставин визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-37 КУпАП, і призначено адміністративне стягнення у виді штрафу (а.с.4).
Відповідно ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Дія Закону про ринковий нагляд поширюється на відносини щодо здійснення ринкового нагляду за продукцією, що охоплюється встановленими вимогами (вимоги щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами), крім видів продукції, зазначених у цьому Законі.
Згідно ст.3 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Частиною першою ст.22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначені види заходів державного ринкового нагляду, а саме: перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування).
Викладене свідчить, що державний ринковий нагляд і державний нагляд (контроль) не є тотожними поняттями, а відповідно вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при вжитті заходів ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції не застосовуються, оскільки діє окремий (спеціальний) Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Разом з тим, ст.20 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачає, що ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності. Секторальний план ринкового нагляду охоплює види продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику.
Саме Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається ст.23 цього Закону.
Відповідно до вимог ч.ч.1-4 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції. При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції. Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
Положенням про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, яке затверджено наказ Державної екологічної інспекції України №249 від 22.11.2018 року, передбачено, що інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування). Здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності.
Автомобільні бензини, дизельне, суднове та котельне паливо входять до Переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1069 від 28.12.2016 року (пунктом 21 вказаного Переліку).
Враховуючи викладене суд вважає, що спеціальним Законом, тобто - Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», яким регламентується проведення перевірок характеристик продукції, не передбачено повідомлення суб'єкта господарювання про проведення у нього планової перевірки, а тому доводи позивача про порушення ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо ненаправлення повідомлення про проведення планової перевірки не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу суд вважає необгрунтованими, оскільки вони спростовуються наведеним вище.
Відповідно ст.286 ч.3 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, проаналізувавши у сукупності доводи сторін і надані докази, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність свого рішення щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а доводи позивача є необгрунтованими, отже позов необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.9, 77, 188-37, 241-246, 286 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 84/37) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області І.М. Гершкул