вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
"05" липня 2019 р. Справа №370/402/19
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., розглянувши у приміщенні суду у смт Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми,
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області (далі - Управління, позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , (далі - відповідач), про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми, в якому вказав, що 19.04.2018 року управлінням було отримано від ОСОБА_1 , заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 19.04.2018 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 15.05.2018 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 3720 грн. щомісячно.
20.06.2018 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року - 3888 грн.
В жовтні 2018 р. до Управління надійшла інформація від КЗ МЦ «Промінь надії» та Служби у справах дітей Макарівської райдержадміністрації про те, що діти відповідачки із 01.06.2018 р. знаходяться на повному державному утриманні.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким матерям, усиновлювачам надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до пункту 33 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Відповідно до аб. 1 п. 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом (п. 49 Порядку № 1751).
На підставі вищезазначеного обсяг надміру виплачених коштів, які виникли та підлягають поверненню до державного бюджету складає 15384 гривень 00 копійки, яку позивач і просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 04.03.2019 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи постановлено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України.
Копію ухвали суду від 04.03.2019 року та позовну заяву з додатками відповідач отримала 04.06.2019 року, поштове відправлення (№0800104578655). У встановлений судом строк відзиву на позов не подала, заперечень щодо викладених Управлінням обставин і доказів на їх підтвердження не надала.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
19.04.2018 року ОСОБА_1 подала до управління заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 19.04.2018 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с.4-8).
На підставі наданих документів 15.05.2018 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 3720 грн. щомісячно (а.с.9).
20.06.2018 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року - 3888 грн. (а.с.10).
В жовтні 2018 р. від Служби у справах дітей Макарівської райдержадміністрації та КЗ МЦ «Промінь надії» до Управління надійшло повідомлення про призупинення виплат на дітей, у зв'язку з тим, що діти відповідачки з 01.06.2018 р. знаходяться на повному державному утриманні (а.с. 11).
Згідно розрахунку позивача обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.06.2018 р. по 30.09.2018 р. складає 15384 гривень 00 копійки (а.с.12).
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно ст. 18-3 вказаного Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до пункту 33 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Відповідно до пункту 49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги визначена ст. 22 вказаного вище Закону, відповідно до якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Аналогічна норма міститься і п. 49 Порядку.
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про обставини, що впливають на розмір допомоги, а саме не повідомила про зміни у складі сім'ї, приховала обставин, що впливають на виплату державної допомоги: що діти з 01.06.2018 р. знаходяться на повному державному утриманні та у період з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року отримувала державну допомогу на дітей, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 15384 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 1921 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 247, 265, 354-355 ЦПК України суд,
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави в особі Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 15384,00 грн. - надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави (отримувач коштів УК у Мак. р-ні/смт Макарiв/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007165, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31216206010385, код класифікації доходів бюджету 22030101) 1921,00 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому ст.ст. 354-355 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 05.07.2019 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області - адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2, код ЄДРПОУ 03193459)
ОСОБА_1 : адреса - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя А.В. Косенко