Постанова від 11.09.2019 по справі 1.380.2019.000714

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2019 рокуЛьвів№ 857/6216/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Лутчин А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року, прийняте суддею Крутько О.В. о 10 годині 23 хвилині у місті Львові, повний текст складений 17.05.2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання неправомірною відмови від 13.12.2018 за № 2401-7201 та зобов'язання надати висновок про відповідність вимогам ДБН з метою подальшого визнання права власності на самочинно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року відмовлено в задоволенні позову.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що є правомірною відмова відповідача, позаяк квартира є складовою будинку, а не самостійним об'єктом та управління надає послуги згідно інформаційних та технологічних карток, затверджених Наказом «Про затвердження інформаційних і технологічних послуг, які надає управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради та вимог до ескізів намірів забудови земельних ділянок» №5 від 12.03.2018 року . Внесені в зазначений Наказ зміни подібного також не передбачають (п.1.23 Наказу - вилучено).

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення помилкового рішення в частині відмовлених позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що позивач для вирішення своєї житлової проблеми, здійснив розширення будинку - будівництво на консолях додаткової існуючої будівлі, що призвело до збільшення загальної площі.

Позивачем було виготовлено проект Львівським філіалом «НДІ ПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» та погоджено з необхідними службами .

В підтвердження неправомірності відмови відповідачем, апелянт покликається на ст. 2, 22 Загальної декларації прав людини, ст.19, 55 Конституції України та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України.

Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 належить на праві власності квартира, розташована у м. Львові, що складається з однієї кімнати житловою площею 18,4 кв.м по АДРЕСА_1 , що зареєстрована на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 06.07.1999 Другою Львівською держконторою за реєст. № 1-2283. 14.07.1999 позивачу видано реєстраційне посвідчення Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки та технічний паспорт, складений 11.10.2010. У технічному паспорті значиться також присадибна ділянка, що перебуває у фактичному користуванні загальною площею 929,4 кв.м. що розташована по АДРЕСА_1.

Позивач здійснив самовільне перепланування належної йому на праві власності квартири шляхом добудови на фундаменті додаткового приміщення (кухні та санвузла) на вищевказаній присадибній земельній ділянці. Позивач вказує, що Львівським філіалом «НДІ ПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» розроблено проект № 7.1.432-10АБ від 28.09.2010 на відповідність нормативним вимогам здійсненої прибудови до квартири АДРЕСА_1 . Проект було погоджено з місцевими органами містобудування та архітектури Залізничного району та пожежною інспекцією. БТІ здійснено заміри здійсненої прибудови кухні - загальною площею 9,2 кв.м. та санвузла 3,4 кв.м. до квартири № НОМЕР_1 .

Позивач неодноразово звертався у різні органи з метою узаконення здійсненого будівництва. На його звернення від 31.10.2018 № 3-с-112236/АП-2401 стосовно надання висновку щодо відповідності місця розташування самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 вимогам державних будівельних норм, яке надійшло до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради надано відповідь від 13.12.2018 № 2401-7201 про відсутність підстав для надання висновку з покликанням на те, що квартира є складовою будинку, а не самостійним об'єктом та те, що управління надає послуги згідно інформаційних та технологічних карток затверджених Наказом від 12.03.2018 № 5.

Відповідно до п. 9 Розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VІ орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів;

збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.

Наказом № 158 від 03.07.2018 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затверджено Порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт (далі Порядок 158).

Відповідно до п.2 Порядку 158 індивідуальний (садибний) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, поверховість якої не має перевищувати чотирьох поверхів, призначена для постійного в ній проживання, що складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень, і прибудова до неї;

Відповідно до ДБН 2005 року «Житлові будинки. Основні положення» індивідуальний житловий будинок - одноквартирний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку. Квартира - це комплекс взаємопов'язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім'ї різного чисельного складу або однієї людини, який включає (як мінімум) житлову (житлові) кімнати, кухню, ванну кімнату (душову), вбиральню (або суміщений санвузол), передпокій, комору чи вбудовану шафу.

Відповідно до п.1 Р.ІІ Порядку 158 технічне обстеження об'єктів проводиться відповідно до цього Порядку, будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством.

Згідно Додатку 1 до Порядку затверджено форму звіту про проведення технічного обстеження, у якій до внесення змін наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2018 № 342, було передбачено внесення інформації щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм, отриманої виконавцем від місцевого органу містобудування та архітектури.

Згідно наказу Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради № 22 від 20.09.2018 «Про внесення змін до наказу управління архітектури та урбаністики від 12.03.2018 № 5 «Про затвердження інформаційних і технологічних послуг, які надає управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради та вимог до ескізів намірів забудови земельних ділянок» доповнено наказ № 5 від 12.03.2018, зокрема, пунктом 1.23 «інформаційну та технологічну картку адміністративної послуги - надання висновку щодо відповідності місця розташування об'єкта (індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозволу на виконання будівельних робіт, вимогам державних будівельних норм (додаток 23)».

Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також долучені позивачем документи, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що у відповідача були відсутні підстави для надання ОСОБА_1 висновку щодо відповідності місця розташування самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 вимогам державних будівельних норм.

Крім того, згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2018 № 342 внесено зміни до Порядку 158 та вилучено внесення у звіт про проведення технічного обстеження об'єкта інформації щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм, отриманої виконавцем від місцевого органу містобудування та архітектури.

Згідно наказу № 7 від 11.03.2019 Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради «Про внесення змін до наказу управління архітектури та урбаністики від 12.03.2018 № 5 «Про затвердження інформаційних і технологічних послуг, які надає управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради та вимог до ескізів намірів забудови земельних ділянок» та до наказу управління архітектури та урбаністики № 22 від 20.09.2018 «Про внесення змін до наказу управління архітектури та урбаністики від 12.03.2018 № 5 «Про затвердження інформаційних і технологічних послуг, які надає управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради та вимог до ескізів намірів забудови земельних ділянок» пункт 1.23 наказу «інформаційну та технологічну картку адміністративної послуги - надання висновку щодо відповідності місця розташування об'єкта (індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозволу на виконання будівельних робіт, вимогам державних будівельних норм (додаток 23)» вилучено.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача надати висновок про відповідність вимогам ДБН реконструйованої квартири позивача.

Апеляційний суд відхиляє решту доводів апелянта, які наведені у поданій апеляційній скарзі, оскільки такі на правильність висновків суду не впливають, а, відтак, не можуть покладатися в основу скасування чи зміни оскарженого судового рішення.

Отже, доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до правильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року у справі № 1.380.2019.000714 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді Л. П. Іщук

Т. В. Онишкевич

Повний текст судового рішення виготовлено 16.09.2019 року.