16 вересня 2019 рокуЛьвів№ 857/9210/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,
з участю секретаря Михальської М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Чернівецькій області на рішення Залізничного районного суду м. Львова від 31 липня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Семенюка Олексія Івановича, Департаменту патрульної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
суддя в 1-й інстанції - Бориславський Ю.Л.,
час ухвалення рішення - 31.07.2019 року,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення -31.07.2019 року,
У червні 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Семенюка Олексія Івановича (далі - відповідач 1) Департаменту патрульної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач 2) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП та закриття провадження по справі; стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 3000 грн.
Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 31 липня 2019 року позов задоволено частково. Скасовано постанову у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії НК № 417160 від 28.05.2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП. Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрито. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 на користь держави судовий збір в розмірі 768 гривень 40 копійок. У решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач 2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що зупинка транспортного засобу та перевірка документів особи відбулась на підставі норм законодавства. Оскільки позивачем на вимогу поліцейського не пред'явлено для перевірки страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, є правові підстави для притягнення особи до відповідальності.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки в ній відсутні будь які дані та належні докази роз'яснення інспектором, на виконання вимог Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580), причини зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки. Крім цього, до матеріалів справи відповідачем не долучено жодних доказів, які б підтверджували вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідачем 1 відносно позивача винесено постанову серії НК № 417160 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.126 КУпАП, згідно якої позивача зупинено на підставі ст. 35 Закону № 580 та, при перевірці документів, виявлено відсутність договору страхування цивільно-правової відповідальності, чим порушено вимоги ПДР та скоєно адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
П. 11 ч.1 ст. 23 Закону № 580 визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно з п. 2.1 Правил дорожнього руху, затв. постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - ПДР) водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:
а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон);
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків та (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий уповноваженим органом МВС, а у разі встановлення проблискового маячка оранжевого кольору на великогабаритних та великовагових транспортних засобах - дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції;
г) на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, -документацію відповідно до вимог спеціальних правил;
ґ) чинний страховий поліс (страховий сертифікат "Зелена картка") про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення);
д) у разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака "Водій з інвалідністю" - документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).
Відповідно до п. 1.9. ПДР особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п. 2.4 ПДР на вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені у пункті 2.1.
Ч. 1 ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка") у вигляді накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону № 580 поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:
1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Частинною 3 вказаної статті визначено, що поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.
Отже, вимозі працівника поліції щодо пред'явлення для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів обов'язково має передувати порушення водієм ПДР, скоєння дорожньо-транспортної пригоди або інші підстави, передбачені вищезазначеною статтею Закону № 580.
Разом з тим, відповідно до статті 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII, водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, а водії військових транспортних засобів - на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно зі ст. 53 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 року № 1961-IV (далі - Закон № 1961), посадові особи відповідних підрозділів Національної поліції, що мають право здійснювати контроль за дотриманням правил дорожнього руху, перевіряють документи водія транспортного засобу, які підтверджують наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
При прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанцій не враховано, що положеннями ст. 53 Закону № 1961 передбачено право органів Національної поліції перевіряти наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, а підпунктами 2.1, 2.4 ПДР встановлено обов'язок водія мати при собі та на вимогу працівника поліції пред'явити такий поліс.
Згідно ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається, зі змісту ст. 251 КУпАП та ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в зазначеній справі є будь - які фактичні дані, на основі яких компетентним органом (посадовою особою) / судом встановлюється наявність чи відсутність обставин, що мають значення для справи, в тому числі винність особи, обставини, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ч. 1 ст. 73 КАС України слідує, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. З матеріалів справи вбачається, що предметом доказування у даній справі є факт ненадання працівнику поліції для перевірки страхового полісу (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Позивач жодних переконливих доказів своєї невинуватості не надав. Його покликання на відсутність підстав для надання страхового полісу для перевірки не знайшли свого підтвердження.
Вищевказана правова позиція підтверджується постановою Верховного Суду України від 21 листопада 2018 року в справі №465/6677/16-а.
Отже, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, відповідач діяв відповідно до вимог КУпАП, адміністративне стягнення відповідачем призначено відповідно до норм цього Кодексу, в межах санкції ч.1 ст. 126 КУпАП та наданих йому повноважень під час виконання службових обов'язків, з підстав чого не підлягають задоволенню вимоги позивача про скасування оскаржуваної постанови.
Відтак, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через порушення норм матеріального та процесуального права підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 272,286,308,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Чернівецькій області задовольнити.
Рішення Залізничного районного суду м. Львова від 31 липня 2019 року у справі № 462/3744/19 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді В. Я. Качмар
О. І. Мікула
Повний текст постанови виготовлений 16 вересня 2019 року.