09 вересня 2019 року № 320/3628/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергомонтаж» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергомонтаж», в якому позивач просить суд стягнути грошову суму в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 401 634,58 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали позивач отримав 23 липня 2019 року та 30 липня 2019 року через службу діловодства суду подав платіжне доручення №39 від 04 червня 2019 року про сплату судового збору в розмірі 1 921,00грн.
Разом з тим, перевіряючи факт зарахування коштів за вказаним платіжним дорученням на відповідний казначейський рахунок, судом з даних, які містяться у КП «Діловодство спеціалізованого суду», з'ясовано, що судовий збір, сплачений за платіжним дорученням від 04 червня 2019 року № 39 у сумі 1 921,00 грн., зарахований на розрахунковий рахунок Київського окружного адміністративного суду при розгляді адміністративної справи № 320/2969/19 за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Благобуд Прогрес» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, позовну заяву по якій разом з усіма додатками до неї, повернуто позивачу ухвалою суду від 15 липня 2019 року. Також даною ухвалою позивачу було повернуто судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
У зв'язку з наведеним ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та установлено останньому 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Копію ухвали позивачем отримано 16.08.2019 про що свідчить підпис на рекомендованному повідомленні про вручення поштового відправлення.
05 вересня 2019 року через службу діловодства суду позивачем подано клопотання про відстрочку зі сплати судового збору. Клопотання обгрунтовано тим, що ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року Київське обласне відділення фонду отримало 01 вересня 2019 року та одразу звернулося до Фонду соціального захисту інвалідів, який, у свою чергу, звертається до Міністерства соціальної політики України. І тільки після отримання відповідного розподілу коштів Київське обласне відділення Державного казначейства України перераховує судовий збір на рахунок суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Цією ж статтею встановлено, що останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день.
Останній день строку триває до двадцять четвертої години, але якщо в цей строк слід було вчинити процесуальну дію в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку (ч.ч. 8, 9 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є:а) військовослужбовці;б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку.
Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
Як встановлено вище, в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору, позивач зазначив про відсутність коштів необхідних для сплати судового збору. Стверджував, що Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Фонду соціального захисту інвалідів, який в свою чергу звертався до Міністерства соціальної політики для вирішення питання сплати судового збору. Однак, жодних документів на підтвердження викладених в клопотанні обставин Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів долучено не було. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Крім того, суд звертає увагу, що відсутність видатків на сплату судового збору не свідчить про незадовільний майновий стан позивача, або інші поважні причини його матеріального становища, що можуть бути підставою для відстрочення сплати судового збору.
Так, Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
У зв'язку з цим, суд вважає, що наведені у клопотанні про відстрочення сплати судового збору доводи є недостатніми для його задоволення.
Крім того, копію ухвали від 05 серпня 2019 року позивачем отримано 16.08.2019, а не 01.09.2019, як вказується у клопотанні. Також слід звернути увагу на те, що надаючи платіжне доручення 30.07.2019, яке позивачем попередньо було приєднано до справи №320/2969/19 за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Благобуд Прогрес» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, останній вже був обізнаний про відсутність коштів для сплати судового збору за подання адміністративного позову по справі №320/3628/19, а відтак мав можливість завчасно звернутися до Фонду соціального захисту інвалідів. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що твердження позивача про недостатність часу для усунення недоліків є необґрунтованими.
Отже, позивачем недоліки позовної заяви не усунуті, вимоги ухвали суду від 15 липня 2019 року не виконані.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, зокрема, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, що позовну заяву належить повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.
При цьому, суд зазначає, що частиною восьмою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суддя
У задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергомонтаж» про стягнення адміністративно-господарських санкцій, повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Я.В. Горобцова