Справа № 161/14808/19
Провадження № 1-кс/161/7522/19
про проведення судово-економічної експертизи
09 вересня 2019 року м. Луцьк
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 про проведення судово-економічної експертизи,
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області з клопотанням про проведення судово-економічної експертизи.
Своє клопотання мотивує тим, що СУ ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019030000000038 від 28 січня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Управління соціального захисту населення Горохівської райдержадміністрації, які зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою та в інтересах ТОВ "Волиньгаз збут", 31 червня 2016 року завірили завідомо неправдиві акти проведення розрахунків невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газопостачання для індивідуального опалення, які містили неправдиві відомості про обсяги фактично нарахованих субсидій за період із 12 жовтня 2015 року по 01 квітня 2016 року, та фактичне споживання природного газу для індивідуального опалення за період, що належить до неопалювального сезону, що призвело до заниження загального обсягу невикористаних субсидій, які підлягали поверненню до бюджету по 4703 одержувачах на загальну суму 3617668,96 грн., чим завдали збитків державі на вказану суму.
Зокрема, в ході проведення досудового розслідування також встановлено, розпорядженнями голови Горохівської райдержадміністрації від 12 жовтня 2015 року № 267 "Про початок опалювального сезону 2015-2016 років" та від 31 березня 2016 року №123 "Про закінчення опалювального сезону" опалювальний сезон 2015-2016 років розпочато із 12 жовтня 2015 року та закінчено 1 квітня 2016 року. Відповідно до ч. 1 п. 14 Положення № 848 передбачено призначення субсидії на опалювальний період з 1 жовтня по 30 квітня. Оскільки, розпорядженням голови Горохівської РДА встановлено дату закінчення опалювального сезону 2015-2016 року, відмінну від дати закінення опалювального періоду, що визначена цим пунктом, то на виконання вимог ч. 11 п. 14 вказаного положення Управлінням соціального захисту Горохівської РДА у межах установленого терміну призначення субсидій, проведено розрахунок субсидій, на неопалювальний сезон з 1 квітня 2016 року без звернення громадян. Згідно із ч.4 п. 15 Положення № 848 після закінчення опалювального сезону, частина невикористаної субсидії на оплату послуг індивідуального опалення, крім коштів, що залишаються на рахунках домогосподарства, повертаються виконавцем таких коштів до бюджету. Аналогічні вимоги щодо розрахунку сум невикористаних субсидій міститься і у Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженому постановою КМУ від 23 серпня 2016 року № 534 (далі - Порядок № 534). Зокрема п.5 вказаного Порядку (у поточній редакції) визначено, що розрахунок невикористаної субсидії за особовим рахунком кожного одержувача субсидій визначається за формулою, згідно з якою невикористана сума субсидії розраховується як різниця між загальною сумою нарахованої субсидії за опалювальний сезон та загальної вартості фактично використаного газу за опалювальний сезон, з якої виключається також вартість 100 куб. метрів природного газу.
Однак, 31 червня 2016 року працівниками ТОВ "Волиньгаз збут" під час подачі актів звіряння та проведення розрахунків до розрахунку обсягу невикористаних сум субсидій за опалювальний період вартості газу фактично спожитого після закінчення опалювального сезону, було безпідставно включено субсидію за квітень 2016 року на оплату послуг індивідуального опалення, що суперечить вимогам ч.4 п.15 Положення № 848 (в редакції від 30 квітня 2016 року) та п. 5 Порядку № 534 (в редакції від 23 серпня 2016 року). Внаслідок допущеного порушення завищено обсяг наданих послуг та занижено обсяг невикористаної субсидії, які підлягала поверненню до бюджету, чим завдано матеріальної збитків державі на суму - 3617668,96 гривень.
Також встановлено, що після набрання чинності Порядку № 534, складений у липні 2016 року розрахунок сум невикористаних субсидій не приводився у відповідність з вимогами вказаного Порядку. Однак упродовж вересня-грудня 2016 року, та у лютому 2017 року обсяг невикористаної субсидії коригувався шляхом зарахування на особові рахунки окремих одержувачів субсидій сум попередньо списаних субсидій, а також шляхом зменшення сум невикористаних субсидій. При цьому за результатами додаткового розрахунку обсягу невикористаних субсидій окремий акт такого розрахунку, як це передбачено п. 8 Порядку № 534 Управлінню не надавався, а складалися акти коригування, до яких додано перелік споживачів газу, на особовому рахунку яких відображено відповідні коригування, без зазначення причин проведеного коригування.
Таким чином, відображення ТОВ "Волиньгаз збут" на особових рахунках споживачів газу сум нарахованих субсидій, що не підтверджені відповідними первинними документами Управління соціального захисту населення Горохівської РДА, на яке покладено функції щодо реалізації заходів у сфері надання житлових субсидій мешканцям району та контроль за їх цільовим використанням, та підписання посадовими особами Управління соціального захисту населення Горохівської райдержадміністрації, при відсутності підтверджуючих документів актів звіряння розрахунків, які містили недостовірні відомості про обсяги фактично нарахованих субсидій за відповідний період, та прийняття їх до оплати, в порушення вимоги п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, стало причиною списання коштів на видатки всупереч законодавству без отримання послуг та призвело до безпідставного завищення загального обсягу призначеної субсидії, що підлягає оплаті за рахунок коштів державного бюджету на суму 418154,61 грн. чим завдано матеріальних збитків державі на суму 418154,61 гривень.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов'язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 5) встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 155 Кримінального кодексу України ; 6) визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
В судове засідання старший слідчий не з'явився, хоча належним чином повідомлений про місце та час розгляду клопотання, водночас, подав суду клопотання про проведення судового засідання за його відсутності, а тому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 107, ч. 3 ст. 244 КПК України судове засідання проводиться за його відсутності, а також не здійснююється фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані до нього документи, приходжу до висновку, що клопотання про проведення експертизи слід задовольнити.
Так, згідно до вимог ч. 1 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Зважаючи, що стороною кримінального провадження, доведено наявність підстав, передбачених ч. 6 ст. 244 КПК України, оскільки для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження необхідне залучення експерта, тому клопотання старшого слідчого про проведення судово-економічної експертизи, слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 244, 369, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 про проведення судово-економічної експертизи - задовольнити.
Призначити проведення судово-економічної експертизи.
Доручити її проведення експертам Волинського НДЕКЦ МВС України.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
Чи підтверджуються документально завдані збитки Управлінню соціального захисту населення Горохівської райдержадміністрації на суму 3617668, 96 грн., в частині проведеного розрахунку, до якого включено дані про нарахування субсидій та фактичне споживання природного газу для індивідуального опалення за період, що належить до неопалювального сезону, що призвело до заниження загального обсягу невикористаних субсидій по 4703 одержувачах, згідно акту ревізії № 04-23/001 від 22 грудня 2018 року, проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області щодо окремих питань фінансово-господарської діяльності вказаного Управління?
Чи підтверджуються документально завдані збитки Управлінню соціального захисту населення Горохівської райдержадміністрації на суму 418154,61 грн., в частині відображення на особових рахунках 233 споживачів газу сум нарахованих субсидій, що не підтверджені відповідними первинними документами Управління, та призвело до безпідставного завищення загального обсягу призначеної субсидії, згідно акту ревізії № 04-23/001 від 22 грудня 2018 року, проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області щодо окремих питань фінансово-господарської діяльності вказаного Управління?
У розпорядження експертів надати: копію ухвали про призначення судово-економічної експертизи, на першу вимогу матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019030000000038 від 28 січня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України
Попередити експертів Волинського НДЕКЦ МВС України судових експертиз про кримінальну відповідальність у відповідності до вимог ст.ст. 384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:/підпис/
Згідно з оригіналом:
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1