06 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 463/6909/18
адміністративне провадження № К/9901/25330/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів: Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
перевіривши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Личаківського районного суду міста Львова від 04 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року у справі № 463/6909/18 за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Львівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови Львівського прикордонного загону від 02 листопада 2018 року,
03 вересня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» звернулося до суду з позовом, в якому просило скасувати постанову Львівського прикордонного загону № 20 від 02 листопада 2018 року про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень та накладення на Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» штрафу в розмірі 17000,00 грн.
Рішенням Личаківського районного суду міста Львова від 04 квітня 2019 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року, позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Львівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови Львівського прикордонного загону № 20 від 02 листопада 2018 року залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» звернулося до Верховного Суду з указаною касаційною скаргою.
За правилами ч. 1 ст. 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Проаналізувавши матеріали касаційної скарги, Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження виходячи з такого.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що предметом оскарження в цій справі є постанова відповідача про притягнення позивача за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
Пункт 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондують норми ст. 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і ст. 13 КАС України.
Згідно ч. 3 ст. 272 КАС України судові рішення Суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених ст. ст. 273 - 277, 282 - 286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Своєю чергою, ст. 286 КАС України регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
При ухваленнірішення судом першої інстанції було враховано положення ч. 3 ст. 286 КАС.
Отже, судові рішення, ухвалені за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності касаційному оскарженню не підлягають
Разом з тим, слід відзначити, що суд першої інстанцій, згідно його рішення від 04 квітня 2019 року, відніс справу до категорії незначної складності, розглянувши позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» у порядку спрощеного позовного провадження. Випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не вбачається.
Отже, у даному випадку постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року, ухвалена за результатами апеляційного перегляду рішення Личаківського районного суду міста Львова від 04 квітня 2019 року у справі № 463/6909/18, прийнятого в порядку спрощеного провадження, також не підлягає касаційному оскарженню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України Суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 272, 286, 328, 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Личаківського районного суду міста Львова від 04 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року у справі № 463/6909/18.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М. М. Яковенко
Судді І. В. Дашутін
О. О. Шишов