Рішення від 05.09.2019 по справі 640/797/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

05 вересня 2019 року № 640/797/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-Стоун Сервіс»

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

про визнання протиправним та скасування припису № 399 від 21.12.2018,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 21.12.2018 № 399.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, Цивільний кодекс України, закони України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Постанову Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 715 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій» та зазначає, що відповідач не мав права проводити планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" в межах цілого багатоквартирного житлового будинку та за наслідками перевірки складати припис, оскільки житловий будинок не перебуває у власності, володінні, користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс".

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Кодекс цивільного захисту України, закони України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постанову Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 № 1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, Правила пожежної безпеки України, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, та зазначає про правомірність припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 21.12.2018 № 399, оскільки обов'язок по забезпеченню належного протипожежного стану житлового будинку покладено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс", як управителя будинку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві на підставі наказу від 15.11.2018 № 687, посвідчення на перевірку від 28.11.2018 №3892 та відповідно до наказів Державної регуляторної служби України від 16.11.2017 №139 «Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік», ДСНС України від 24.11.2017 № 627 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю)» в період з 17.12.2018 по 18.12.2018 проведено планову перевірку щодо додержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті - житловому будинку за адресою: м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 2-д.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві складено акт від 18.12.2018 № 412, яким встановлено наступні порушення:

1. пункту 2.1 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: в приміщеннях житлового будинку допускається накопичення горючого сміття та відходів виробництва (будівельне сміття);

2. пункту 2.2 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: не забезпечено утримання засобів протипожежного захисту житлового будинку у працездатному стані;

3. пункту 2.4 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання будинків через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди не відповідає межі вогнестійкості цієї огороджувальної конструкції або протипожежної перешкоди за ознаками Е (показник втрати цілісності) та І (показник втрати теплоізолювальної спроможності);

4. пункту 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: допускається зачинення дверей евакуаційних виходів (двері, що ведуть до зовнішньої повітряної зони сходових кліток типу Н1) на замки, які не відчиняються зсередини без ключа;

5. пункту 2.30 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: у сходових клітках типу Н1 встановлені прилади опалення на висоті менше ніж 2,2 м, зокрема 1-4, 1-6, 1-7 секція;

6. пункту 2.31 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: сходові клітки не забезпечені евакуаційним освітленням, зокрема 6 секція;

7. пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: в сходових клітках на рівні першого поверху улаштовані комори для зберігання речей;

8. пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: допускається знімання пристроїв для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів;

9. пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: допускається фіксування самозакривних дверей у відчиненому положенні;

10. пункту 1.24 глави 1 розділу ІV ППБУ: влаштовані незаповнені отвори в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові;

11. пункту 1.1 глави 1 розділу V ППБУ: наявні системи протипожежного захисту (системи пожежної сигналізації, автоматичні системи пожежогасіння, системи протидимного захисту, системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей) знаходяться в непрацездатному стані;

12. пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ: коридори останнього поверху (творчі майстерні) та службові (офісні) приміщення підвального поверху не обладнані системою пожежної сигналізації;

13. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: компоненти системи протипожежного захисту не перевірені на відповідність технічним умовам виробників та чинним нормативним документам та не наданий акт технічного обстеження СПЗ (Ж.6.4. ДБН В.2.5-56:2014);

14. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: у приміщеннях розміщення приладів систем пожежної сигналізації відсутні інструкції з порядком дій чергового персоналу, на випадок появи сигналів про пожежу або про несправність СПЗ т(Ж.6.6. ДБН В.2.5-56:2014);

15. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: біля пульта керування пожежних постів, блоках СПЗ, біля кожного вузла керування не вивішені таблички із зазначенням приміщень, що підлягають захисту (Ж.6.7.ДБН В.2.5-56:2014);

16. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: не зняті захисні ковпаки з сповіщувачів після проведення ремонтних робіт (Ж.7.1.1. ДБН В.2.5-56:2014);

17. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: в підвальному приміщенні пожежні сповіщувачі встановлені на відстані меншій ніж 0,5м від обладнання (Ж.7.1.3. ДБ/Н В.2.5-56:2014);

18. пунктів 1.1, 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: відсутній журнал «Обліку санкціонованих та несанкціонованих спрацьовувань (відмов, несправностей) СПЗ», (додатку Ж, п. Ж. 63 ДБН В.2.5-56:2014);

19. пунктів 1.1, 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: відсутні план-графіки технічного обслуговування СПЗ на 2018 рік, відповідно цього не проводяться регламентні роботи з підтримання експлуатаційної придатності (додатку Ж, п. Ж. 6.5 ДБЄН В.2.5-56:2014);

20. пунктів 1.1, 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: на об'єкті відсутні затверджені положення, інструкції з питань утримання СПЗ; не забезпечено дотримання вимог технічних регламентів; не організовано вивчення працівниками державних будівельних норм В.2.5.56-2014 «Системи протипожежного захисту» (Додатку Ж, п. Ж. 2.3 ДБН В.2.5-56:2014);

21. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: не проведено вимірювання значення електричного опору ізоляції між електрично не з'єднаними струмопровідними частинами ППКП, а також між ними і його корпусом на відповідність вимогам технічних умов на цей прилад. (вимірювання повинно проводитись не менше 1 разу на 3 роки) (Ж п. 7.2.2 ДБН В.2.5-56:2014);

22. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: у чергового персоналу відсутня інструкція про порядок увімкнення системи димовидалення до роботи (Ж.10.2. ДБН В.2.5-56:2014);

23. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: димові клапана та заслінки у черговому режимі не утримуються закритими (Ж.10.3. ДБН В.2.5-56:2014);

24. пункту 1.4 глави 1 розділу V: не проведено випробування системи димовидалення (Ж.10.5. ДБН В.2.5-56:2014);

25. пункту 1.4 глави 1 розділу V ППБУ: не проводиться щомісячне обслуговування систем протипожежного захисту житлового будинку (додаток Ж ДБН В.2.5-56:2014);

26. підпункту 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ: пожежні кран-комплект не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля;

27. підпункту 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ: у всіх пожежних кранах відсутні елементи з'єднання пожежного крана та рукава;

28. підпункту 8 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ: на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку не вказані після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

29. пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ: коридори останнього поверху (творчі майстерні) не забезпечені системою внутрішнього протипожежного водопроводу;

30. пункту 3.6 глави 3 розділу V ППБУ: територія будинку, приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

31. пункту 3.10 глави 3 розділу V ППБУ: для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлені вказівні знаки згідно ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби);

32. пункту 3.17 глави 3 розділу V ППБУ: не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;

33. пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: ширина зовнішніх дверей сходових кліток Н1 (110 см) менша за нормовану (пункт 7.2. ДБН В.1.1-7-2009);

34. пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: виходи з приміщень громадського призначення не ізольовані від сходової клітини житлового будинку на рівні 2 поверху (пункт 2.53. ДБН В.2.2-15-2005);

35. пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ: датчик положення пожежного крана для запускання пожежних насосів знаходиться в неробочому стані (пункт 4.26. ДБН В.2.2-15-2005);

36. пункту 2.4 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: інженерні комунікації приміщень громадського призначення, що проходять через житлову частину, або житлової частини, що проходять через вбудовані приміщення, не обгороджені протипожежними перегородками 1-го типу в порушення пункту 2.55. ДБН В.2.2-15-2005;

37. пункту 1.1 глави 3 розділу ІV ППБУ: не надано підтвердження відповідності класу стійких до поширення полум'я згідно з пунктом 4.2 ДСТУ 4809 кабелів та проводів, прокладених у пучках (два і більше кабелі та/або проводи) в порушення пункту 4.23.2. ДБН В.2.2-15-20054

38. пункту 1.1 глави 3 розділу ІV ППБУ: не надано підтвердження відповідності межі вогнестійкості згідно з ДСТУ Б В.1.1-11 не менше ніж 90 хв, а установок евакуаційного освітлення, систем оповіщення про пожежу і керування евакуацією людей - не менше ніж 15 хв. на кабельні лінії живлення, управління (керування), які мають забезпечувати функціонування в умовах пожежі спеціальних ліфтів для транспортування пожежних підрозділів, установок пожежогасіння, систем підпору повітря, димовидалення і протипожежних насосів в порушення пункту 4.23.6. ДБН В.2.2-15-2005;

39. пункту 22 розділу ІІ, пункту 2.36 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: ліфти не працюють в режимі «Пожежа» в порушення пункту 6.1.9 розділу VI Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190;

40. пункту 2.2 глави 1 розділу V ППБУ: відсутній доступ для використання пожежних кран-комплектів, зокрема секція 1-2;

41. пункту 21 розділу ІІ ППБУ, пункту 4.10. ДСТУ Б А.2.2-7:2010: примірник розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) у складі проектної документації об'єкта: «Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом» по проспекту Героїв Сталінграду, 2-б у Оболонському районі м. Києва не направлено до органу ДСНС;

42. пункту 21 розділу ІІ ППБУ: реконструкція, технічне переоснащення та капітальний ремонт приміщень (влаштування додаткових квартир, громадських приміщень, творчих майстерень, офісів та інше) здійснюються їх власниками без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку;

43. пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ: у загальних коридорах, зокрема секція 1-5, підвалі світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи;

44. пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ: у підвалі секції 1-6 світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами);

45. пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: у сходовій клітині, зокрема секція 1-5 (18 поверх) зменшено розміри та планувальні рішення сходів на шляхах евакуації;

46. пункту 2.3. глави 2 розділу ІІІ ППБУ: протипожежні двері у повному обсязі не обладнані пристроями для самозачинення в порушення пункту 6.29 ДБН В.1.1-7:2016;

47. пункту 1.8 глави 1 розділу ІV ППБУ: у підвалі та секції 1-8 допускається експлуатація тимчасових дільниць електромережі при підключенні розеток, вимикачів та світильників;

48. пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: ширина у просвіті евакуаційного виходу (дверей) з приміщень офісу у підвалі менше ніж 0,8 м в порушення пункту 7.2.7 ДБН В.1.1-7:2016;

49. пункту 1.20 глави 1 розділу ІV ППБУ: не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, зокрема приміщень офісу у підвалі;

50. пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: у сходовій клітці секції 1-8 площа вікон, які обладнані пристроями для їх відчинення менше ніж 1,2 м2 в порушення пункту 7.3.26 ДБН В.1.1-7:2016;

51. пункту 1.6 глави 1 розділу ІV ППБУ: у секції 1-8 з'єднання жил електричних проводів і кабелів при підключенні до вимикачів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

52. пункту 2.12 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери) використовуються не за призначенням;

53. пункту 2.12 глави 2 розділу ІІІ ППБУ: на дверях технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових, підвалів не вказано місце зберігання ключів.

Акт перевірки отриманий уповноваженою особою позивача 18.12.2018 та в акті вказано, що пояснення, зауваження та заперечення будуть надані після детального вивчення акту. Доказів на підтвердження подання заперечень на акт перевірки матеріали справи не містять.

З метою усунення виявлених під час перевірки порушень щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 21.12.2018 № 399.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 № 661), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Пунктом 3 Положення визначено, що до основних завдань Головного управління на відповідній території належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Згідно зі статтею 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою (частина друга статті 7 Закону № 877-V).

Відповідно до частини п'ятої статті 7 Закону № 877-V перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт (частина шоста статті 7 Закону № 877-V).

Згідно із частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону № 877-V).

Як встановлено під час розгляду справи, оскаржуваний припис складено відповідачем в межах своїх повноважень та в зв'язку з виявленими під час проведення перевірки ряду порушень пожежної безпеки.

При цьому, позивач не заперечує висновки органу державного нагляду (контролю) зроблені під час проведення перевірки щодо наявності порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки на об'єкті перевірки - житловому будинку за адресою: м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 2-д .

Підставою для скасування складеного припису позивач визначає ті обставини, що відповідач не мав права проводити планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" в межах цілого багатоквартирного житлового будинку та за наслідками перевірки складати припис, оскільки житловий будинок не перебуває у власності, володінні чи користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс".

Надаючи оцінку доводам позивача, суд виходить з наступного.

Як встановлено під час розгляду справи, житловий будинок за адресою: м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 2-д передано на обслуговування Товариству з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс".

В матеріалах справи міститься типовий договір про відшкодування витрат на утримання будинку, прибудинкової території, надання комунальних послуг та додаткових робіт та про умови користування житловими приміщеннями, укладених між Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс", як стороною 1, та власниками квартир у житловому будинку, як стороною 2. За умовами даного договору, Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" забезпечує утримання та управління житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 2д, а сторона-2 бере участь у витратах сторони-1 на виконання вказаних робіт пропорційно до площі квартири, а також відшкодовує витрати на електропостачання, водопостачання та водовідведення, опалення, згідно показників квартирних лічильників за тарифами, встановленими згідно законодавства, у строки та на умовах, що передбачені цим договором. Для поліпшення комфортного мешкання та проведення комплексу робіт, які направлені на підтримання будинку та прибудинкової території в привабливому стані та забезпеченні інших потреб сторони-2 за цим договором, стороною-1 можуть також робитися додаткові витрати, які будуть в майбутньому компенсовані стороною-2. В порядку та на умовах, визначених цим договором, сторона-1 зобов'язується контролювати та координувати сторону-2 при користуванні спільними площами, прибудинковою територією, а також квартирою (в частині, що стосується використання та підтримання належного вигляду та стану фасаду) з метою не допущення завдання будь-якої шкоди зазначеним частинам будинку в цілому.

Як вбачається з додатку № 2 до типового договору, до витрат на утримання та управління житлового будинку № 2д по проспекту Героїв Сталінграду у м. Києві належить:

освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води;

енергопостачання ліфтів;

технічне обслуговування ліфтів;

обслуговування систем диспетчеризації;

обслуговування протипожежної сигналізації та систем димовидалення;

вивезення побутових відходів;

прибирання прибудинкової території;

прибирання сходових кліток та місць загального користування;

прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі;

прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами;

технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем;

забезпечення теплопостачання;

забезпечення гарячого та холодного водопостачання та водовідведення;

послуги паспортиста;

послуги диспетчерської;

інженерні послуги;

бухгалтерські послуги;

адміністративні послуги;

витрати на спецодяг для робітників;

витрати на матеріали, інвентар та інструменти.

Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76.

Відповідно до наведених у Правилах визначень, управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством. Внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які розміщені в межах будинку, споруди, системи протипожежного захисту.

Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року № 712.

Вказаними Правилами № 712 визначений порядок надання послуги з управління (пункти 9-28).

Так, послуга з управління включає:

утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Під час надання послуги з управління управитель забезпечує виконання робіт та послуг з утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, що входять до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис), з урахуванням обов'язкового переліку робіт та послуг, що затверджується Мінрегіоном, та з дотриманням:

встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо якості житлово-комунальних послуг;

вимог до якості, в тому числі щодо періодичності виконання (надання) таких робіт (послуг), визначених договором управління.

У разі коли це визначено договором управління, управитель здійснює обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем електропостачання та газопостачання за рахунок коштів співвласників.

Якщо протягом строку дії договору управління співвласники прийняли рішення про укладення індивідуального договору про надання комунальної послуги, який передбачає утримання, обслуговування та поточний ремонт виконавцем комунальної послуги внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, до договору управління багатоквартирним будинком вносяться відповідні зміни в частині зменшення кошторису.

Для забезпечення належного утримання спільного майна будинку та прибудинкової території і проведення поточного ремонту спільного майна будинку управитель не пізніше ніж протягом 20 днів з моменту набрання чинності договором управління складає план здійснення заходів з утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточного ремонту спільного майна будинку, що включає:

план-графік технічного огляду будинку;

графік прибирання прибудинкової території;

графіки проведення дезінсекції та дератизації;

графік прибирання місць загального користування;

план-графік поточного ремонту;

план-графік оглядів димових та вентиляційних каналів;

інші заходи (у разі необхідності та залежно від наявного обладнання будинку).

Управитель укладає з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, а також інші договори, необхідні для надання послуги.

Управитель зберігає та веде технічну документацію на будинок, а також забезпечує внесення змін до неї у випадку зміни технічного стану будинку, зокрема в результаті проведення його капітального ремонту або реконструкції, переобладнання, перепланування тощо.

До складу документації, яка ведеться управителем, крім тієї, що передана йому за актом приймання-передачі, входять:

описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт;

акти технічних оглядів будинку;

журнали аварійних заявок співвласників;

протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності);

акти огляду/повірки димових та вентиляційних каналів;

акти огляду/експертизи ліфтів (за наявності ліфтів);

акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності);

акти щодо повірки вузлів обліку води на загальнобудинкові потреби (за наявності);

список співвласників будинку;

інша документація, передбачена цими Правилами та законодавством.

Доступ управителя до житла, іншого нерухомого майна у багатоквартирному будинку, в тому числі несанкціонований, для ліквідації та запобігання аваріям, встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про житлово-комунальні послуги" та договором управління.

У випадку виникнення аварії, зокрема пошкодження несучих, огороджувальних та несучоогороджувальних конструкцій будівлі, а у разі, коли управитель здійснює обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем відповідно до пункту 11 цих Правил (пошкодження, вихід з ладу, відмова, неможливість експлуатації внутрішньобудинкових систем), управитель проводить аварійно-відновні роботи.

Якщо інше не визначено законодавством, граничний строк проведення аварійно-відновних робіт становить не більше семи діб з моменту встановлення факту аварії, якщо витрати на проведення відповідного обсягу аварійно-відбудовних робіт передбачені кошторисом. При цьому управитель негайно після встановлення факту аварії повинен забезпечити огородження небезпечної зони та/або негайно припинити експлуатацію небезпечної зони спільного майна будинку. Аварії, що загрожують безпеці проживання в будинку, усуваються невідкладно.

У разі пошкодження або виходу з ладу окремих частин спільного майна будинку, якщо внаслідок цього їх подальша експлуатація є неможливою або створює загрозу життю і здоров'ю людей та/або майну співвласників, а вартість їх ремонту (відновлення безпечної експлуатації) перевищує передбачений кошторисом розмір витрат, управитель у порядку та спосіб, визначені у договорі управління:

повідомляє співвласникам про необхідність ремонту (відновлення безпечної експлуатації) частин спільного майна будинку, які вийшли з ладу або були пошкоджені, та вносить пропозиції щодо фінансування відповідних витрат;

зупиняє надання послуги з управління в частині експлуатації таких частин спільного майна будинку до моменту прийняття співвласниками рішення про проведення робіт з їх ремонту (відновлення безпечної експлуатації) та визначення джерела фінансування таких робіт.

У разі прийняття рішення співвласниками багатоквартирного будинку та включення відповідних умов до договору управління управитель:

накопичує кошти на реконструкцію, реставрацію, проведення капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку;

надає в оренду спільне майно багатоквартирного будинку;

встановлює сервітути щодо спільного майна багатоквартирного будинку.

Таким чином, умовами типового договору та положеннями Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком передбачено вчинення управителем дій по усуненню обставин, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей та/або майну співвласників за рахунок сплачених співвласниками коштів.

При цьому, суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що частина виявлених порушень не належить до обов'язків Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс", як управителя, проте враховуючи, що в житловому будинку 13.11.2018 виникла пожежа внаслідок недотримання вимог протипожежної безпеки не з вини співвласників та з огляду на відсутність у суді доказів створення в даному житловому будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, суд приходить до висновку, що обов'язок по усуненню виявлених відповідачем порушень правомірно покладено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс", як управителя житлового будинку.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до пункту 42 Правил № 712 управитель має право:

вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором управління;

вимагати від співвласників дотримання вимог правил експлуатації приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг;

вимагати від співвласників своєчасного проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з експлуатацією спільного майна, що виникли з вини співвласника, або відшкодування вартості таких робіт;

отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати послуги з управління;

отримувати інформацію від співвласників про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі, у випадках та порядку, передбачених договором управління;

за рішенням співвласників багатоквартирного будинку надавати в оренду, встановлювати сервітут щодо спільного майна багатоквартирного будинку;

доступу до приміщень, будинків і споруд для ліквідації аварій, усунення неполадок, що виникли у санітарно-технічному та інженерному обладнанні, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів у порядку, визначеному законодавством та договором управління;

вести претензійно-позовну роботу у разі виникнення заборгованості за надану послугу в порядку та строки, встановлені законом та/або договором управління;

у випадках та порядку, передбачених договором управління, припинити/зупинити надання послуги з управління у разі її неоплати або оплати не в повному обсязі.

Згідно з пунктом 43 Правил № 712 управитель зобов'язаний:

забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору управління, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг;

надавати співвласникам без додаткової оплати інформацію про ціну послуги з управління, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни, норми споживання та порядок її надання, а також про її споживчі властивості;

від імені та за рахунок співвласників вживати заходів для забезпечення захисту спільного майна багатоквартирного будинку від протиправних посягань та стягнення з осіб, винних у знищенні, пошкодженні або викраденні спільного майна, відшкодування завданих збитків;

вести і зберігати технічну та іншу встановлену законом та договором управління документацію багатоквартирного будинку;

інформувати співвласників багатоквартирного будинку про необхідність капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку;

у разі прийняття співвласниками відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг колективні договори про надання таких послуг, забезпечувати виконання умов договорів та контроль якості цих послуг;

укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов такого договору та контроль якості цих послуг;

за рішенням співвласників багатоквартирного будинку та в межах виділених ними коштів організовувати виконання та виступати замовником робіт з капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку;

у разі прийняття відповідного рішення співвласниками багатоквартирного будинку приймати на банківський рахунок, відкритий для розрахунків за окремим багатоквартирним будинком для цієї мети, внески на проведення капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, орендну плату і плату за сервітути та забезпечувати проведення відповідних розрахунків, а також на запит будь-якого співвласника надавати інформацію про рух коштів на відповідному рахунку;

вести облік доходів та облік витрат окремо за кожним багатоквартирним будинком та надавати співвласникам відповідну інформацію у порядку, визначеному договором управління;

щороку звітувати перед співвласниками про виконання кошторису та подавати на погодження кошторис на поточний рік.

Управитель має інші права та обов'язки, що передбачені законом або договором управління (пункт 43 Правил № 712).

Виходячи з наведених повноважень управителя, суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк-Стоун Сервіс" наділене повноваженнями контролю за дотриманням співвласниками житлового будинку умов укладеного договору та вимог чинного законодавства України, що надає позивачу можливість виконати вимоги припису, в тому числі шляхом укладання додаткових договорів із співвласниками житлових будинків та виконавцями робіт.

Відповідно до приписів пункту 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечним чинником є складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, складений відповідачем припис, є заходом, направленим на попередження повторного настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність складеного припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 21.12.2018 № 399.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-Стоун Сервіс» (проспект Героїв Сталінграда, 2-д, м. Київ, 04211, код ЄДРПОУ 38765769) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (вул. Володимирська, 13, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38620155) про визнання протиправним та скасування припису № 399 від 21.12.2018 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева