Постанова від 03.09.2019 по справі 420/1341/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 р. Категорія: 111030000м.ОдесаСправа № 420/1341/19

Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

час і місце ухвалення: 11:48:04, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Семенюка Г.В.

суддів: Потапчука В.О. , Шляхтицького О.І.

при секретаріВишневській А.В.

за участю сторін:

Пред-к апелянтаМорозова С.Р. (довіреність, адвокат)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Українське Дунайське Пароплавство" на Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року по справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Українське Дунайське Пароплавство" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2018 року № 0453711304 та № 0453721304, мотивуючи його тим, що з акту перевірки вбачається, що ГУ ДФС в Одеській області взагалі не визначено конкретних фізичних осіб, у яких додаткове благо виникло, а додаток, на який відповідач посилається у своєму акті перевірки як на підставу для здійснення ним висновків про отримання працівниками ПрАТ Українське Дунайське Пароплавство додаткових благ, до позивача не надходив.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року у позові відмовлено.

Не погодившись з Рішенням суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство "Українське Дунайське Пароплавство" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Рішення суду та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не врахував, що нарахування та виплата ПрАТ "УДП" грошової компенсації витрат на харчування працівникам (членам екіпажів суден), при їх роботі на території України на період суднопіднімання, експлуатації і ремонту суден здійснювалось відповідно до норм чинного законодавства України, а тому суми компенсацій грошових коштів не є оподаткованим додатковим доходом фізичних осіб (членів екіпажів) та не прирівнюються до додаткового блага і з них не повинен сплачуватись податок доходів з фізичних осіб та військовий збір.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень, виданих ГУ ДФС в Одеській області від 12.10.2018 року №№ 9123/14-01, 9124/14-01, 9126/14-01, 9127/14-01, 9128/14-01, 9129/14-01, 9130/14-01, 9131/14-01, 9125/14-01, 9132/14-01, 9133/14-01, 9134/14-01, відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПК України, на підставі наказу ГУ ДФС України в Одеській області від 05.10.2018 року №7503, проведена позапланова виїзна документальна перевірка ПрАТ "Українське Дунайське пароплавство" з питань правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток, правомірності визначення сум від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість, а також виконання платником податків передбачених ПК України інших вимог, які стосуються адміністрування податку на додану вартість, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, повноти оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України, дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, дотримання вимог Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за період з 01.01.2015 року по 31.03.2018 року.

За результатами перевірки відповідачем складено акт від 13 листопада 2018 року №2481/15-32-14-01/01125821 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Українське Дунайське пароплавство", код ЄДРПОУ 01125821, з питань правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток, правомірності визначення сум від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість, нарахованих сум бюджетного відшкодування, від'ємного значення сум податку на додану вартість, а також виконання платником податків передбачених Податковим кодексом України інших вимог, які стосуються адміністрування податку на додану вартість, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, повноти оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України, дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, дотримання вимог Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за період з 01.01.2015 року по 31.03.2018 року" (а.с. 16-54, т. 1).

Відповідно до висновку акту, встановлені наступні порушення позивача, зокрема:

- п.п.14.1.47, п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.1, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.п.163.1.1, п.п.163.1.2 п.163.1, п.п.163.2.1, п.п.163.2.2. п.163.2. ст.163, п.п.164.1.1, п.п.164.1.2 п.164.1, п.п.164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст.167, п.п.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.1, п.п.168.4.2, п.п.168.4.3, 168.4.4, п.п.168.4.5, п.п.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2 ст.171 ПК України, в результаті неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1249674,39 грн., у тому числі за 2015 рік - 246089,27 грн., 2016 рік - 390510,75 грн., 2017 рік - 512107,14 грн., І кв. 2018 року - 100967,23 грн.;

- пп.1.2 п.16-1 підрозділу X "Інші перехідні положення" розділу ХХ, п.п.14.1.47, п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.1, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.п.163.1.1, п.п.163.1.2 п.163.1, п.п. 163.2.1, п.п.163.2.2. п.163.2. ст.163, п.п.164.1.1, п.п.164.1.2 п.164.1, п.п.164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст.167, п.п.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.1, п.п.168.4.2, п.п.168.4.3, 168.4.4, п.п.168.4.5, п.п.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2 ст.171 ПК України, в результаті неутримання та неперерахування до бюджету військового збору на загальну суму 108241,02 грн., у тому числі за 2015 рік - 24608,93 грн., 2016 рік - 32542,56 грн., 2017 рік - 42675,60 грн., Ікв.2018 року - 8413,93 грн.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 13 листопада 2018 року №2481/15-32-14-01/01125821, позивач звернувся до ГУ ДФС в Одеській області з запереченнями на вказаний акт перевірки (а.с. 138-146, т. 1).

Листом від 04.12.2018 року №17148/10/15-32-14-01-10, Головне управління ДФС в Одеській області повідомило позивача про те, що висновки акту залишаються без змін, а заперечення - без задоволення (а.с. 147-175, т.1).

На підставі висновків акту перевірки 13 листопада 2018 року № 2481/15-32-14-01/01125821 та відповіді щодо розгляду заперечень від 04.12.2018 року № 17148/10/15-32-14-01-10, 07.12.2018 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято, серед інших, наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0453711304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, пені на загальну суму 157086,27 грн., у тому числі 90707,15 грн. - за податковими зобов'язаннями; 66379,12 грн. - штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 12, т. 1);

- № 0453721304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж зарплата, на загальну суму 1863575,05 грн., у тому числі 1074335,73 грн. - за податковими зобов'язаннями; 789239,32 грн. - штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 14, т. 1).

ПрАТ "Українське Дунайське пароплавство" було оскаржено вказані податкові повідомлення-рішення в порядку адміністративного оскарження до ДФС України (а.с. 177-184, т. 1). Однак, Рішенням ДФС України від 19.02.2019 року № 8097/6/99-99-11-05-01-25 податкові повідомлення-рішення від 07.12.2018 року № 0453711304 та № 0453721304 залишено без змін, а скарги ПрАТ "Українське Дунайське пароплавство" - без задоволення (а.с. 186-189, т. 1).

Не погоджуючись із вищевикладеним, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що у результаті порушень, викладених у розділі "Визначення бази оподаткування, повнота нарахування, утримання та своєчасність сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб" Акту перевірки в частині оподаткування додаткового блага, ПрАТ "Українське Дунайське Пароплавство" занижено базу оподаткованого доходу у вигляді грошової компенсації витрат на харчування, наданих працівникам (членам екіпажів суден), які не знаходяться у відрядженні під час суднопіднімання, експлуатації і ремонту суден у сумі 7216 061,98 грн., у тому числі за 2015 рік - 1640595,12 грн., 2016 рік - 2169504,17 грн., 2017 рік - 2845039,66 грн., І кв. 2018 року - 560929,03 грн., а тому податкові повідомлення-рішення винесені правомірно.

П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:

Відповідно до підпунктів 163.1.1 та 163.1.2 пункту 163.1 статті163 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - ПК України) об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до абзацу другого пункту 164.1 статті 164 ПК України загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Згідно з підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу).

Згідно з підпунктом 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 ПК України додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Перелік додаткових благ, які включаються до оподатковуваного доходу, встановлений підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України є вичерпним.

Відповідно до підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України до оподатковуваного доходу включаються суми боргу платника податку, анульованого (прощеного) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку-боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або шляхом надання повідомлення боржнику під підпис особисто про анулювання (прощеного) боргу та включає суму анульованого (прощеного) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощеного), такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Згідно з підпунктом «б» підпункту 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім відсотків, отриманих від боржника внаслідок прострочення виконання ним договірного зобов'язання.

Відповідно до п.п. 164.1.1, 164.1.2 п.164.1 ст.164 ПК України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.

Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Відповідно до п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді:

а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах;

б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств. Додатково до винятків, передбачених підпунктом "а" цього підпункту, не вважаються додатковим благом платника податку доходи, одержані у формі та розмірах, що підлягають включенню роботодавцем до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, а також кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для інвалідів, у тому числі які призначені для участі інвалідів в фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах, лікарських та медико-відновлюваних засобів та інших доходів, наданих (виплачених) платнику податку - учаснику спортивних (крім професійного спорту), фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізкультурно-оздоровчої діяльності та фізкультурно-спортивної реабілітації, що фінансуються з бюджету та/або бюджетними організаціями, іншими неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату надання таких коштів;

в) вартості послуг домашнього обслуговуючого персоналу, безоплатно отриманих платником податку, включаючи працю підпорядкованих осіб, а також осіб, що перебувають на військовій службі чи є заарештованими або ув'язненими. Під терміном "послуги домашнього обслуговуючого персоналу" розуміються послуги з побутового обслуговування фізичної особи, членів її сім'ї або від імені чи за їх дорученням будь-якої третьої особи, включаючи ремонт або спорудження об'єктів рухомого чи нерухомого майна, що належить таким особам або використовується ними;

г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом;

ґ) суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу);

д) основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом;

е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 цієї статті.

Статтею 165 ПК України визначено доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Однак такий вид доходу як грошова компенсація витрат на харчування членів екіпажів суден у період їх роботи на території України на період суднопіднімання, експлуатації і ремонту суден - у наведеному в ст.165 ПК України переліку відсутній.

Згідно п.167.1 ст.167 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2016 року), ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті - мінімальна заробітна плата).

Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.

Платники податку, які подають податкові декларації за податковий (звітний) рік згідно із статтями 177 і 178 цього розділу, застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.

Встановлені в абзацах першому - сьомому цього пункту ставки податків не застосовуються до доходів, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті.

Відповідно до п.167.1 ст.167 ПК України (в редакції, чинній з 01.01.2016 року), ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України, оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Згідно п.168.3 ст.168 ПК України, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Відповідно до п.п. 168.4.1, 168.4.2, 168.4.3, 168.4.3, 168.4.4, 168.4.5, 168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України;

такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).

У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку;

суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів;

фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету: а) у разі коли така фізична особа є податковим агентом, - за місцем реєстрації у контролюючих органах; б) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам - за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв); в) в інших випадках - за її податковою адресою;

відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Згідно п.171.2 ст.171 ПК України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:

а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Відповідно до п.176.2 (а) ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Перевіркою встановлено, що ПрАТ "Українське Дунайське Пароплавство" виплачувало доходи з каси, згідно видаткових касових ордерів працівникам (членам екіпажів суден) у вигляді грошової компенсації витрат на харчування при їх роботі на території України на період ремонту суден. (Бухгалтерська проводка Дт 37.7.14 Кт 30.1).

Під час перевірки було надано запит від 18.10.2018 року щодо отримання засвідчених копій документів, які свідчать про видачу коштів фізичним особам у вигляді компенсації витрат на харчування.

У відповідь надано лист від 23.10.2018 року № ЮС-943 з додатком у електронному вигляді (на CD-R диску), який містить інформацію журналів "Українське Дунайське Пароплавство" по балансових рахунках Дт 37.7.14 Кт 30.1 з 2015 року по І квартал 2018 року.

Отже, оскільки під час перевірки особи, щодо яких здійснювалась компенсація витрат на харчування встановлено, тобто здійснено персоніфікацію цих осіб, контролюючим органом встановлено порушення ст.162-164 ПК України, а саме: у відповідності до п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником як додаткове благо у вигляді: суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або витрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV ПК України; вартості харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПК України для оподаткування прибутку підприємства.

Доводи апелянта про те, що відповідачем не було персоніфіковано осіб, яким такий дохід виплачувався, спростовуються наданим відповідачем на вимогу суду першої інстанції в електронному форматі додатком, що складається з чотирьох файлів формату "EXEL" з переліком працівників та виплачених їм коштів у 2015, 2016, 2017 роках та І кварталі 2018 року. Надіслані суду електронною поштою файли записані на СD-R диск, що приєднаний до справи.

Щодо необізнаності апелянта з цим переліком, слід зазначити, що цей перелік було надано самим апелянтом на запит інспекторів ГУ ДФС в Одеській області під час перевірки, що відображено в Акті перевірки (а.с.40 зворотній бік, т. 1).

Вартість грошової компенсації витрат на харчування склала 7 216 061, 98 грн., у тому числі за 2015 рік - 1 640 595, 12 грн., 2016 рік - 2 169 504, 17 грн., 2017 рік - 2 845 039, 66 грн., І кв. 2018 року - 560 929, 03 грн.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 73 "Про граничні норми добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів та суми, що спрямовуються на їх харчування замість добових витрат" встановлено, що: 1) граничні норми добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів у разі, коли такі судна, інші транспортні засоби провадять комерційну, промислову, науково-пошукову чи риболовецьку діяльність за межами територіальних вод України, виконують міжнародні рейси для провадження навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату за межами повітряного або митного кордону України, використовуються для проведення аварійно-рятувальних та пошуково-рятувальних робіт за межами митного кордону або територіальних вод України, визначаються у сумі, що не перевищує 75% розміру мінімальної заробітної плати, що діяв для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, в розрахунку на добу; 2) суми, що спрямовуються на харчування замість добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів, які провадять діяльність за межами повітряного або митного кордону чи територіальних вод України, визначаються у галузевій угоді і не можуть перевищувати граничних норм добових витрат.

Положення Постанови № 73 поширюються лише на членів екіпажів суден, які перебувають у відрядженні.

Відповідно до п.п. "а" п.п.170.9.1 п.170.9 ст.170 ПК України сума добових визначається в разі відрядження, зокрема до країн, в'їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на виїзд), - згідно з наказом про відрядження за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.

Не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб добові витрати та суми, які спрямовуються на харчування замість добових, що виплачуються членам екіпажів морських та річкових суден, що провадять діяльність за межами митного кордону чи територіальних вод України, у разі, якщо таке перебування оформлено як відрядження відповідно до вимог Інструкції № 359 та такі суми не перевищують граничних розмірів, встановлених Постановою № 73.

В інших випадках, у тому числі при перевищенні сум виплат понад встановлені норми, суми таких виплат оподатковуються на загальних підставах.

Крім того, після повернення з відрядження платник податку зобов'язаний подати звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, до закінчення п'ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник завершує таке відрядження (п.п.170.9.2 п.170.9 ст.170 ПК України).

Таким чином, суми грошової компенсації витрат на харчування, надані ПрАТ "Українське Дунайське Пароплавство" працівникам (членам екіпажів суден) у період їх роботі на території України на період суднопіднімання, експлуатації і ремонту суден, які не знаходяться у відрядженні, не є добовими витратами, спрямованими на харчування, що виплачуються членам екіпажів морських та річкових суден, які провадять діяльність за межами митного кордону чи територіальних вод України.

Доводи апелянта з посиланням на Галузеву угоду на 2013-2015 роки щодо обов'язку роботодавця забезпечувати безоплатно харчуванням членів екіпажів суден суд до уваги не бере, оскільки Галузева угода не визначає і не може визначати питання оподаткування того чи іншого доходу працівника. Перелік нормативних актів, з яких складається податкове законодавство України, наведено у п.3.1 ст.3 ПК України, і Галузева угода до цього переліку не входить.

Крім того, згідно п.7.3 ст.7 ПК України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Норми Податкового кодексу України підтверджують неможливість застосування Галузевої угоди до правовідносин між сторонами спору у сфері оподаткування.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в порушення п.п.14.1.47, п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.1, п.п.162.1.3 п. 162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2 п.163.1, пп. 163.2.1, пп.163.2.2. п.163.2. ст.163, пп. 164.1.1, п.п.164.1.2 п.164.1, п.п.164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст.167, п.п.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.1, п.п.168.4.2, п.п.168.4.3, 168.4.4, п.п.168.4.5, п.п.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2 ст.171 ПК України, ПрАТ "Українське Дунайське Пароплавство" не утримано та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2015 року по 31.03.2018 року на загальну суму 1 249 674, 39 грн., у тому числі за 2015 рік - 246 089, 27 грн., 2016 рік - 390 510, 75 грн., 2017 рік - 512 107, 14 грн., І кв.2018 року - 100 967, 23 грн.

У результаті порушень, викладених у розділі "Визначення бази оподаткування, повнота нарахування, утримання та своєчасність сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб" Акту перевірки в частині оподаткування додаткового блага, ПрАТ "Українське Дунайське Пароплавство" занижено базу оподаткованого доходу у вигляді грошової компенсації витрат на харчування, наданих працівникам (членам екіпажів суден), які не знаходяться у відрядженні під час суднопіднімання, експлуатації і ремонту суден у сумі 7 216 061, 98 грн., у тому числі за 2015 рік - 1 640 595, 12 грн., 2016 рік - 2 169 504, 17 грн., 2017 рік - 2 845 039, 66 грн., І кв. 2018 року - 560 929, 03 грн.

Також, в порушення пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу XX, п.п.14.1.47, п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.1, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.п.163.1.1, п.п.163.1.2 п.163.1, пп.163.2.1, п.п.163.2.2. п.163.2. ст.163, п.п.164.1.1, п.п.164.1.2 п.164.1, п.п.164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст.167, п.п.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.1, п.п.168.4.2, п.п.168.4.3, 168.4.4, п.п.168.4.5, п.п.168.4.7. п. 168.4 ст.168, п.171.2 ст.171 ПК України, позивачем не утримано та не перераховано військового збору за період з 01.01.2015 року по 31.03.2018 року на загальну суму 108 241, 02 грн., у тому числі за 2015 рік - 24 608, 93 грн., 2016 рік - 32 542, 56 грн., 2017 рік - 42 675, 60 грн., І кв.2018 року - 8 413, 93 грн.

Отже, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що податкові повідомлення-рішення від 07.12.2018 року № 0453711304 та № 0453721304 є правомірними та скасуванню не підлягають.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українське Дунайське Пароплавство", - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року по справі № 420/1341/19, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст Постанови складено - 04 вересня 2019 року.

Суддя-доповідач Семенюк Г.В.

Судді Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.