Справа № 2а-391/2010
Іменем України
09 березня 2010 року суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1О розглянувши в порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці справу за адміністративним позовом фізичної особи - ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука Полтавської області про визнання дій неправомірними, стягнення з відповідача недоплаченої щомісячної соціальної допомоги до пенсії відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” з урахуванням індексу інфляції,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з нього недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії за період з 01 січня 2008 року по вересень 2009 року відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” з урахуванням індексу інфляції в сумі 2137,80 грн..
В позовній заяві позивач зазначив, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2006 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, всупереч положенням статті 22 Конституції України, яка передбачає заборону звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод, пунктом 41 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” від 28.12.2007 року положення ст. 6 Закону було викладено в новій редакції, відповідно до якої право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено. Відповідно до рішень Конституційного суду України нормативні акти, які зупиняли та обмежували дію ст. 6 Закону визнані неконституційними та втратили чинність з моменту їх ухвалення. Тому відповідач зобов'язаний був здійснити нарахування належної йому допомоги як дитині війни за період з 01 січня 2008 року по вересень 2009 року в сумі 2137,80 грн., однак він цього не зробив, перерахування коштів до цього часу не проведено. Оскільки про порушення своїх прав він дізнався лише у жовтні 2009 році просить поновити йому пропущений строк, визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з нього недоплачену частину щомісячної державної допомоги за 2008 -2009 роки в сумі 2137,80 грн. з урахуванням індексу інфляції.
В судове засідання позивач не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив на адресу суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука в судове засідання не з'явився, направив на адресу суду заперечення на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнали, прохають розглянути справу і прийняти рішення у відсутність їх представника та просять суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначили, що вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01.01.2006 року є безпідставними, оскільки Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік» дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена. Ст. 110 Закону України «Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2006 рік» від 19.01.2006 р. №3367-IV встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто пільги по нарахуванню до пенсії надбавки у 2006 р. запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі. Тому порядок нарахування надбавки ще мав бути затвердженим Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Оскільки цього зроблено не було і вказані акти не визнавалися неконституційними, виплати дітям війни не проводилися.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік надання щомісячної соціальної допомоги дітям війни було зупинено. Оскільки рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року вказані положення визнанні неконституційними і втратили чинність, здійснення перерахунку повинно було проводитися з 09.07.2007 року а не з 01.01.2006 року, як вимагає позивач.
Оскільки прийняття закону, за яким би можливо провести належні виплати у 2006 - 2007 р. р. не відбулося, то відповідно не передбачалися і кошти для виплати надбавок бюджетним законодавством.
З 1 січня 2008 року відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” підвищення до пенсії дітям війни виплачувалось у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Питання встановлення підвищення до пенсії „дітям війни” на даний час врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, відповідно до якої підвищення встановлюється з 22 травня 2008 року в розмірі 48,10 грн., з 01 липня - 48,20 грн., з 01 жовтня - 49,80 грн. Таким чином надбавку дитині війни позивач отримує з 1 січня 2008 року.
Відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Однак, згідно ч. 3 цієї ж статті визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений цією статтею застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону.
Крім того, кошти на виплату надбавки дітям війни, передбачені Законами України про державний бюджет на відповідний рік, то і відповідно відповідачем по справі повинно бути Держказначейство.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши представлені докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 має статус «Дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № 131432 виданого 05.12.1995 року.
Враховуючи зазначений статус ОСОБА_2 відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука не здійснює позивачу зазначених виплат, посилаючись на відсутність коштів для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції. Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
З 01 січня 2008 року позивачу було нараховане та виплачується зазначене підвищення відповідно до встановленого розміру.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суді України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, суд вважає, що з 22.05.2008 року Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука повинно було нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пп..41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ”, нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом України, відповідач, здійснюючи позивачу доплати, передбачені ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”, діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів, а тому позовні вимоги щодо стягнення доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог в частині виплати щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік, суд вважає їх обгрунтованими та такими , що підлягають задоволенню.
Так, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни ”, в редакції від 01.01.2008 року втратила чинність, а тому з 22.05.2008 року діє ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” в редакції до 01.01.2008 року, яка передбачає виплату щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до п.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять.
Оскільки згідно довідки управління, порушення прав позивача тривало до лютого 2010 року слід здійснювати перерахунок допомоги починаючи з 01.01.2009 року і по 01.12.2009 року та з 01.01.2010 року по 01.02.2010 року включно.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести виплату з нарахуванням компенсації втрати частини доходів при виплаті суд приходить до висновку, що вони є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Так, відповідно до ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за періоди починаючи з дня набрання чинності цим законом. Враховуючи те, що невиплачена частина щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії позивачці не призначалась і не виплачувалась, строків виплати відповідач не порушив, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Сторонами по справі не заперечується, що позивач, відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачкою конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ”.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни ” покладено на Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука, за місцем проживання позивача.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни», серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо:
призначення пенсії;
підготовки документів для її виплати;
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням - забезпечення призначення та виплати пенсії.
Отже, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України «Про соціальний захист дітей війни», покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
Відповідачем, в порушення ч.2 ст.71 КАС України, не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав лише у жовтні 2009 року, суд приходить до висновку, що процесуальні строки звернення до суду позивачем не пропущені.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука нарахувати та виплатити допомогу до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука по не виконанню з 22.05.2008 року приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування на отримання доплати до пенсії.
Керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м. Кременчука здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування ” та провести відповідні виплати за 2008 рік з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року за 2009 рік з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року за 2010 рік з 01.01.2010 року по 01.02.2010 включно.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Заява про оскарження постанови суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: І.О. Демиденко