Справа № 2а-149/2010 р.
9 березня 2010 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Скічко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці адміністративну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука про визнання протиправними дій та стягнення неоплаченої пенсії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив суд винести постанову, якою визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука здійснити донарахування не виплаченої позивачу пенсії з 1січня 2005 року в розмірах, передбачених частиною 1 статі 50, часиною 4 статі 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» а відмову встановити ОСОБА_1 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та встановити щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком; зобов»язати відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 1 січня 2005 року на підставі часини 1статі 50, частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і встановити пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи зі встановленого розміру мінімальної пенсі за віком станом на 1січня 2005 року, на 1січня 2006 року, 1 квітня 2006 року, 1 жовтня 2006 року, 1 січня 2007 року, 1 квітня 2007 року, 1 жовтня 2007 року, 1січня 2008 року, 1 квітня 2008 року, 1 липня 2008 року, 1 жовтня 2008 року, 1лисопада 2009 року, 1 січня 2010 року; стягнути з відповідача на користь позивача недоплату пенсії в розмірі 123063 грн. 02 коп., яка не була нарахована та виплачена позивачу з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням робі по ліквідації наслідків аварії 24 лютого 2003 року позивача визнано інвалідом ІІІ групи безстроково. Окрім того, згідно статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 віднесено до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи та з травня 1993 року отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука з вимогою здійснити донарахування невиплаченої пенсії відповідно до вимог статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановити додаткову пенсію в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, однак його вимоги були залишено відповідачем без задоволення з посиланням на норми постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року, постанови № 530 від 28 травня 2008 року та постанови № 654 від 16 липня 2008 року. Як зазначає позивач, такі дії відповідача є неправомірним та суперечать принципу пріоритетності законів над підзаконним актами. Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту, статтею 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім внесення змін до цього Закону, оскільки на даний час жодних змін до вказаного Закону в цій частині не внесено, він є чинним а закріплені в ньому норми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені. Ті зміни, які вносилися Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані неконституційними. Отже, застосування відповідачем норм Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 28 грудня 2007 року, які обмежували розмір пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції внесення змін Законом України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року за період з 1 січня 2008 року по 21 травня 2008 року порушує права та законні інтереси позивача.
Окрім того, позивач зауважує, що відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, а не постановами Кабінету Міністрів України, норми яких суперечать нормам діючих законів, що визначають умови, норми та порядок пенсійного забезпечення. Делегування ж повноважень ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Кабінету Міністрів України щодо порядку обчислення пенсії, не надає йому право встановлювати норми та умови пенсійного забезпечення для проведення розрахунку пенсійних виплат.
Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю за основу нарахування береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», при цьому іншого нормативного акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає.
Згідно частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції закону від 5 жовтня 2006 року № 231-V встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії встановлюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму статтею 63 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік», статтею 65 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік», статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, статтею 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у 2010 році» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 січня 2005 року в розмірі 332 грн., з 1 січня 2006 року в розмірі 350 грн., з 1 квітня 2006 року в розмірі 359 грн., з 1 жовтня 2006 року в розмірі 366 грн., з 1 січня 2007 року в розмірі 380 грн., з 1 квітня 2007 року в розмірі 410,06 грн., з 1 жовтня 2007 року в розмірі 415,11 грн., з 1 січня 2008 року в розмірі 470 грн., з 1 квітня 2008 року в розмірі 481 грн., з 1 липня 2008 року в розмірі 482 грн., з 1 жовтня 2008 року в розмірі 498 грн., з 1 листопада 2009 року в розмірі 573 грн., з 1 січня 2010 року в розмірі 695 грн. Відповідно до статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми неодержаної пенсії, не одержані своєчасно вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, за підрахунками позивача, сума невиплаченої йому пенсії за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року становить 123063 грн. 02 коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник надавши додаткові пояснення щодо заявленого позову, скоригували позовні вимоги та остаточно просили суд винести постанову, якою визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 12 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року; зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука здійснити перерахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 12 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року; стягнути з відповідача на користь позивача недоплату пенсії в розмірі 123063 грн. 02 коп.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, однак в судове засідання не з»явився, надавши суду письмові заперечення проти позову та просив справу розглядати без його участі. Свої заперечення проти позову представник відповідача обґрунтував наступним. Починаючи з 20 січня 1993 року ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності (3 групи внаслідок захворювання, пов»язаного з роботами на Чорнобильській АЕС), при визначенні розміру пенсії було враховано 19 років 11 місяців 14 днів страхового стажу та заробітна плата за період роботи з 12 серпня 1986 року по 25 серпня 1986 року. З 21 листопада 2002 року згідно заяви від 21 листопада 2002 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності за віком (3 групи загального захворювання), при цьому взято до уваги стаж тривалістю 29 років 5 місяців 15 днів та заробітна плата за період з 1 листопада 2000 року по 31 липня 2005 року (коефіцієнт заробітної плати - 0,93125). З 22 серпня 2005 року згідно заяви ОСОБА_1 від 22 серпня 2005 року переведено на пенсію за віком, при розрахунку взято до уваги стаж тривалістю 32 роки 3 місяці 14 днів та заробітна плата за період роботи з 1 липня 1995 року по 30 червня 2000 року, з 1 липня 2000 року по 31 липня 2005 року згідно даних персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітної плати - 1, 11210). З 1 січня 2006 року згідно заяви ОСОБА_1 від 6 січня 2006 року переведено на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія обчислена в розмірі фактичних збитків (40 % втрати професійної працездатності) із заробітної плати за період 12 серпня 1986 року по 25 серпня 1986 року.
Статтею 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, , встановленого Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначеним Законом передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, визначений цим Законом, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом.
ОСОБА_3 позивач отримує пенсію на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то відповідно до положень частини 5 статті 54 вказаного Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок виконання робіт, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, визначається кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування, яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» передбачено, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється виходячи з розміру розрахункової величини - 19 грн. 91 коп.
При цьому порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» внесено зміни до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв»язок з Чорнобильською катастрофою, розмір пенсії не може бути нижчим 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Мінімальний розмір пенсії змінювався Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Постановою № 654 від 16 липня 2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Враховуючи викладене, як вважає представник відповідача, пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 розраховано та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства, відповідно і підстави для перерахунку з будь-якої іншої суми відсутні.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, ретельно вивчивши та проаналізувавши матеріали справи встановив наступне.
Як вбачається з посвідчення серії А № 015200 ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Згідно довідки МСЕ серії № 0231362 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Положеннями статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю інвалідам ІІІ групи у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука з письмовою скаргою, де просив на підставі статті 50, 54 , 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» призначити йому пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду здоров»ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та виплатити недоплачену пенсію, однак у задоволенні вимог ОСОБА_4 відповідачем відмовлено.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1 пенсія на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачувалася виходячи з розміру, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року з розрахункової величини 19 грн. 91 коп., а з 1 січня 2008 року - відповідно до Закону України «Про державний бюджет України та внесення змін до деяких законодавчих актів України» з розміру, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Частиною 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 5 жовтня 2006 року № 231-V встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до сатті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно частини 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок проводиться з дня встановлення.
Закон № 2291-ІV від 23 грудня 2004 року набрав чинності 12 січня 2005 року, тому, на думку суду, саме з цього часу у позивача виникло право на отримання пенсії у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю згідно статті згідно статті 50 вказаного Закону.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в такій редакції: особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірах: інвалідам І групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, інвалідам ІІ групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, інвалідам ІІІ групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» текст статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чоронобильською катастрофою, не можуть бути нижчими; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по І групі інвалідності - 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по ІІ групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по ІІІ групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 року та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по І групі інвалідності - 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по ІІ групі інвалідності - 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по ІІІ групі інвалідності- в розмірі 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по І групі інвалідності - 130 процентів прожиткового мінімуму, по ІІ групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по ІІІ групі інвалідності 11 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, дітям-інвалідам - 70 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
22 травня 2008 року Конституційним Судом України винесено рішення за номером 10-рп, яким визнано неконституційними положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно правової позиції, яку висловив Пленум Верховного суду України в Постанові № 8 від 13 червня 2007 року «Про незалежність судової влади» відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Щодо розрахункової величини мінімальної пенсії за віком, з якої необхідно обраховувати розмір пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положеннями частини 3 статті 28 зазначеного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
ОСОБА_3 України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не має права посилатись на відсутність певного нормативного акту, що визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов»язання взяті державою, навіть якщо такі зобов»язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, при врегулюванні спірних правовідносин, на думку суду, застосуванню підлягає саме частина 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а доводи відповідача щодо неможливості застосування положень даного закону не заслуговують на увагу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що починаючи з 12 січня 2005 року відповідач повинен був нараховувати державну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю на підставі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», однак відмовив позивачу в реалізації його законних прав протиправно.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, а саме вважає за необхідне визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про загальнообов»язкове деравне пенсійне страхування» з 12 січня 2005 року
Позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на його користь невиплаченої пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі, не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Керуючись статтями 6, 11, 12, 17, 19, 70, 71, 98, 158-161, 163, 186, 187 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 50, 54 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтею 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Адміністративний позов фізичної особи ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», з 12 січня 2005 року.
Зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміу мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», з 12 січня 2005 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів починаючи з дня складання постанови у повному обсязі тобто з 15.03.2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі двадцяти днів з дня подання заяви про її апеляційне оскарження, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду або на протязі десяти днів, без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, починаючи з дня складання постанови у повному обсязі тобто з 15.03.2010 року.
Суддя : Д.О. Зоріна