Постанова від 30.04.2009 по справі 2-а-3964/09

Справа № 2-а-3964/09 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2009 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючої судді Кір'якової Н.П., при секретарі Мінаєвій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

24.03.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН) про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В обгрунтування своїх вимог вказувала, що вона є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, виплату якої з квітня 2007 року по січень 2009 року здійснювало УПСЗН. У перерахунку призначеної допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідачем їй було відмовлено. Вважає, що повинна була отримувати зазначену допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років відповідно до норм діючого законодавства, але відповідач відмовляється надати їй допомогу у вказаному розмірі. Просить перерахувати та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.2007 року по 31.01.2009 року у розмірі, що передбачений ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка за її розрахунком складає 7029 гривень 86 копійок та визнати незаконними дії відповідача.

В судовому засіданні позивачка не була присутня, надіслала до суду заяву про підтримання позовних вимог, та про розгляд справи в її відсутності.

Представник відповідача - УПСЗН в судове засідання не з'явилася, надала суду письмову заяву з проханням розглянути справу в її відсутності. Крім того, надіслала до суду письмові заперечення, в яких вказала, що позивачка є особою, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, звернулась до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради 17.04.2007 р. із заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Розпорядженням управління від 25.04.2007 р. їй була призначена вказана допомога з 01.04.2007 р. по 21.05.2009р.. в мінімальному розмірі: з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. - 129,03 грн., з 01.10.2007 р. по 21.05.2009р. -130,64 грн. Розпорядженням управління від 28.01.2008 р. вказана допомога була призначена з 01.01.2008 р. по 21.05.2009р. - 144,10 грн. Призначення та виплата допомоги здійснювалась відповідно до вимог діючого законодавства.

Виплату позивачці було здійснено у встановленому законом розмірі відповідно до діючого законодавства з урахуванням індексу інфляції. Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», постановою КМУ „Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751 та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлена сума грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам у розмірі, що дорівнює різниці 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним прибутком сім'ї з розрахунку на одну особу, але не менш 23 відсотків для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму.

У 2008 році вказана допомога була призначена та виплачена відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", п. 23 розділу 2 Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік" та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у розмірі що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та

середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними деякі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, але не внесені відповідні зміни до законодавства, яке регулює це питання. Перерахунок за 2008 рік повинен здійснюватися по аналогії до 2007 року, проте в ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» внесені зміни, то допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» неконституційним не визнаний.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій у місцеві бюджети. Таким чином розмір вказаної допомоги встановлений Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються при наявності відповідного бюджетного призначення, які у свою чергу встановлюються законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України, відповідно до ст. 22 якого УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто неправоздатне виплачувати більше, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік. Просила у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачка згідно зі свідоцтвом про народження серії 1-НО № 063345, виданого 25.05.2006 року Жовтневим відділом РАЦС Маріупольського МУЮ Донецької області є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11), в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. ОСОБА_1 отримувала грошову допомогу, передбачену чинним законодавством, виплату якої здійснював УПСЗН з квітня 2007 року по січень 2009р. Позивачка звернулась до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради 17.04.2007 р. із заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Розпорядженням управління від 25.04.2007 р. їй була призначена вказана допомога з 01.04.2007 р. по 21.05.2009р. в мінімальному розмірі: з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. - 129,03 грн., з 01.10.2007 р. по 21.05.2009р. - 130,64 грн. Розпорядженням управління від 28.01.2008 р. вказана допомога була призначена з 01.01.2008 р. по 21.05.2009р. - 144,10 грн.

Фактично позивачка отримала:

За квітень 2007 р. - 129,03 грн. ;

За травень 2007 р. - 129,03 грн. ;

За червень 2007 р. - 129,03 грн. ;

за липень 2007 р. - 129,03 грн. ;

За серпень 2007 р. - 132,64 грн. ;

За вересень 2007 р. - 134,45 грн. ;

За жовтень 2007 р. - 136,13 грн. ;

За листопад 2007 р. - 140,05 грн. ;

За грудень 2007 р. - 144,10 грн. За період з січня 2008 р. по січень 2009р. отримувала по 144,10 грн. щомісяця, що також не заперечується сторонами.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Згідно з п. 2 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 11.01.2007 року № 13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання застрахованої особи.

Таким чином, суд вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району м. Маріуполя як орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку, є належним відповідачем в даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом І частини І статті 92 Конституції України передбачено, ти виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України N6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі №1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56,71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 9 липня 2007 року відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень. Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.

Враховуючи викладене, сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1896,34 грн. згідно з наступним розрахунком: За липень (463: 31 х 23) -(129,03: 31 х 23) = 247,71 грн. ; За серпень (463 - 132,64) = 330,36 грн. ; За вересень (463 - 134,45) = 328,55 грн. ; За жовтень (470 - 136,13) = 333,87 грн. ; За листопад (470 - 140,05) = 329,95 грн. ; За грудень (470 - 144,10) = 325,90 грн.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно з ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 п. 23 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", не визнаний неконституційним, тому суд вважає, що дії відповідача з 01.01.2008 року є правомірними та виплати позивачу допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснені у порядку та розмірі, визначеному діючим, на момент виплати, законодавством України.

При цьому суд в цій частині не приймає до уваги, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп був визнаний неконституційним п. 25 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік», яким вносились зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», оскільки за діючим законодавством питання нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною відносяться до компетенції УПСЗН, а не Фонду. Відповідач УПСЗН не має жодних повноважень щодо встановлення розміру допомоги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" і зазначеним Законом такі повноваження УПСЗН також не встановлені, у зв'язку з чим суд вважає необхідним в позовних вимогах щодо перерахунку та стягнення допомоги по догляду за дитиною за 2008-2009 р.р., -відмовити.

Суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача по не виконанню з 09 липня 2007 року приписів статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.

На підставі ст. 19,92 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», керуючись ст. ст. 2,8-11,88,116,159,160,162,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради донарахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 1896 грн. 34 коп. 3а рахунок Державного бюджету України.

В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 01 грн. 70 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано до суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.