02.09.2019
Справа № 664/2397/19
02 вересня 2019 року м. Олешки
Суддя Цюрупинського районного суду Херсонської області Заславець Н. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 167КПР/21-22-13-04 від 05.08.2019 року, 05.08.2019 р. об 11:47 год. на 11 км. автодороги Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч гр. ОСОБА_1 на автомобілі «Opel Vivaro», державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснював підприємницьку діяльність без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання (перевезення пасажирів з м. Херсон, Привокзальна площа,№ 1, до с. Залізний Порт), чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до положення ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що відповідальність за дії ОСОБА_1 передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Діями за які передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП є:
-провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання;
-провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;
-провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону з порушенням умов ліцензування;
-провадження господарської діяльності без одержання дозволу, іншого документу дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Господарського кодексу України, некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» - систематичною вважається діяльність у разі, коли така діяльність здійснюється протягом календарного року не менш ніж три рази. У такому випадку громадяни зобов'язані зареєструватись як суб'єкти підприємництва. При невиконанні останньої вимоги настає відповідальність за ст.164 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення не вказується на систематичність здійснення господарської діяльності, оскільки в протоколі зазначається лише про один факт перевезення пасажирів.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Відповідно до ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Відсутність конкретизації суті адміністративного правопорушення може призвести при розгляді справи до її закриття за відсутності події або складу адміністративного правопорушення.
Відповідно положення п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положення ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 2341, 2342, 2444, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Санкція ст. 164 КУпАП передбачає можливість конфіскації виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складений з недоліками, а саме не зазначено суті вчинення адміністративного правопорушення, за яке передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП, тобто здійснення систематичного перевезення пасажирів протягом календарного року та отримання за це коштів (прибутку).
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Суддя не уповноважений на самостійне збирання доказів на підтвердження обставин вчинення адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні.
Окрім того, в протоколі вказано, що ОСОБА_1 своїми діями порушив ч.1 ст.164 КУпАП. Даний нормативний акт вказано невірно, оскільки стаття банкетна, і вчинене порушенням підпадає під ознаки ч.2 ст. 45 ГК України.
У зв'язку із зазначеним, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути для належного оформлення (доопрацювання), оскільки зазначенні недоліки можуть призвести до закриття провадження у справі та особа, яка дійсно вчинила адміністративне правопорушення, може не понести відповідальності передбаченої законодавством.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, повернути до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає
Суддя підпис Н.В.Заславець
Згідно з оригіналом.
Суддя Заславець Н.В.