Справа № 656/544/19
29.08.2019
Номер провадження 3/656/167/19
30 серпня 2019 року смт. Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Херсонської області Ковальчук Т.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Генічеського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі щодо:
ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, маючого на утриманні 2 неповнолітніх дітей, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалася,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КпАП України,
На ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення за те, що він 23 серпня 2019 року по вул.Таврійська,4 в смт.Іванівка, Херсонської області здійснював підприємницьку діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання з продажу кавунів, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КпАП України.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя, в тому числі, повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, окрім іншого зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за правопорушення, прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Склад адміністративного правопорушення, передбачений цією статтею є бланкетним (відсильним) і вказує на те, що ознаки проступку містяться в окремо встановлених нормативно-правових актах (правилах чи законах). Тому, відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення необхідно вказувати нормативно-правовий акт (відповідні статті законів України чи інших нормативних актів), яким передбачено необхідність державної реєстрації як суб'єкта господарювання за провадження певного виду господарської діяльності або одержання ліцензії на її здійснення, а так само, на одержання дозволу чи іншого документа дозвільного характеру за провадження певного виду господарської діяльності.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що вказане правопорушення виявлено під час перевірки, але витяг з акту перевірки до протоколу не додано.
В зв'язку з вищевикладеним, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 до Генічеського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, для належного оформлення.
Керуючись ст. ст.221, 278, суддя,
Повернути Генічеського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т. М. Ковальчук