Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 вересня 2019 р. Справа№200/8545/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., за участю секретаря судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання протиправним та скасування рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області 07.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням при цьому до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року на шахті "Зоря" Торезського ВО "Торезантрацит" у якості учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника 4 розряду, з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року у ДП "Шахта "Північна" ВО "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року у ВП "Шахта "Зоря" ДП "Снежнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року у ТОВ "Північне" у якості прохідника 5 розряду, з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року на шахті "Зоря" ДП "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області 07.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням при цьому до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року на шахті "Зоря" Торезського ВО "Торезантрацит" у якості учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника 4 розряду, з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року у ДП "Шахта "Північна" ВО "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року у ВП "Шахта "Зоря" ДП "Снежнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року у ТОВ "Північне" у якості прохідника 5 розряду, з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року на шахті "Зоря" ДП "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 10.12.2018 року звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Покровського ОУПФУ від 07.03.2019 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні вказаної пенсії, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж. Позивач зазначає, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи: на шахті «Зоря» Торецького ВО «Торезантрацит» з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року, у ДП «Шахта «Північна» ВО «Сніжнеантрацит» з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року, у ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року, у ТОВ «Північне» з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року, на «Шахті «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року, оскільки позивачем до управління не були надані довідки уточнюючий пільговий характер та результати атестації робочих місць, окрім того управління вказувала на неможливість встановлення інформації, чи розміщується підприємство на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції. Позивач вважає зазначені посилання відповідача протиправними та зазначає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, у якій наявні записи про роботу у спірний період. Щодо посилання відповідача у рішенні про відмову у призначенні пенсії на відсутність пільговий довідок позивач вказує на те, що вони були надані до управління разом з заявою про призначення пенсії, однак не були прийняті працівниками управління, оскільки зазначені довідки були видані юридичними особами, що розміщуються на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Однак позивач зазначає, що у своїй практиці Європейський суд з прав людини зазначив про необхідність визнання документів виданих окупованою владою, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. З огляду на викладене позивач вважає, що при прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії відповідач порушив його права визначені Конституцією України.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого управління просило суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що 10.12.2018 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Рішенням управління від 07.03.2019 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії. Відповідач зазначає, що до пільгового стажу позивача не були зараховані періоди роботи: на шахті «Зоря» Торецького ВО «Торезантрацит» з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року, у ДП «Шахта «Північна» ВО «Сніжнеантрацит» з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року, у ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року, у ТОВ «Північне» з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року, на «Шахті «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року, оскільки позивачем до управління не були надані довідки уточнюючий пільговий характер та результати атестації робочих місць, окрім того управління вказувала на неможливість встановлення інформації, чи розміщується підприємство на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції. Відповідач вказує на те, що згідно п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Однак, п. 20 Порядку № 637 передбачено, що коли в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Відповідач зазначає, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство з наданням уточнюючої довідки, які видає підприємство або його правонаступник. Крім того, відповідач вказує на те, що згідно з розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р місто Сніжне, Донецьк належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Також, згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано особливість діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території. Відповідно до зазначеного Закону будь - які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який документ виданий органами або особами, передбаченими частиною 3 ст. 9 Закону, є недійсним і не створює правових наслідків. За таких обставин, враховуючи особисту заяву позивача від 10.12.2018 року було вирішено відмовити позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, відповідач вважає, що приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії управління діяло у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 19 серпня 2019 року.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явились, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 (а.с. 11-12).
ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з м. Сніжне Донецької області до АДРЕСА_1, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 10 грудня 2018 року № 0000661334 (а.с. 12 - зворотній бік).
Місто Сніжне Донецької області включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р.
10 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 46).
До заяви про призначення пенсії позивачем були надані наступні документи: заява про призначення пенсії від 10.12.2018 року № 9070, копія трудової книжки від 06.11.1984 року, копія вкладишу до трудової книжки від 24.01.2011 року серії НОМЕР_3, копія військового квитка від 14.11.1984 року серія НУ № НОМЕР_5, копія диплому від 17.07.1984 року серія Д НОМЕР_4 , копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 10.10.2018 року № 0000661334 (46105), копія паспорта.
Згідно розписки повідомлення вбачається, що позивачу було запропоновано в строк до 09.03.2019 року надати додаткові докази, а саме довідки про пільговий характер роботи згідно трудової книжки б/н від 06.11.1984 року (а.с. 47).
ОСОБА_1 надав до управління заяву від 10.12.2018 року, відповідно до якої просив винести рішення про призначення пенсії за віком (список № 1) по наданим документам. Необхідні довідки про пільговий характер роботи надавати не буде, бо всі підприємства знаходяться в зоні АТО (а.с. 48).
07 березня 2019 року Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії (а.с. 14-16).
Зі змісту рішення вбачається, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи:
- на шахті «Зоря» Торезського ВО «Торезантрацит» з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року, так як заявником не надано довідку уточнюючу пільговий характер роботи та результати проведення атестації робочих місць, крім того у зв'язку із відсутністю інформації в ЄДР неможливо встановити чи розміщується підприємство на тимчасово окупованій території України, або в районах проведення антитерористичної операції;
- в ДП шахта «Північна» ВО «Сніжнеантрацит» з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року, так як заявником не надано довідку уточнюючу пільговий характер роботи та результати проведення атестації робочих місць, крім того у зв'язку із відсутністю інформації в ЄДР неможливо встановити чи розміщується підприємство на тимчасово окупованій території України, або в районах проведення антитерористичної операції;
- в ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року, так як заявником не надано довідку уточнюючу пільговий характер роботи та результати проведення атестації робочих місць, крім того у зв'язку із відсутністю інформації в ЄДР неможливо встановити чи розміщується підприємство на тимчасово окупованій території України, або в районах проведення антитерористичної операції;
- в ТОВ «Північне» з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року, так як заявником не надано довідку уточнюючу пільговий характер роботи та результати проведення атестації робочих місць, згідно ЄДР підприємство зареєстровано в м. Маріуполь;
- в «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року, так як відомості про спеціальний стаж відсутні дані про проведення атестації робочих місць.
Розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 з наданими документами та на підставі ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу зараховано 22 роки 09 місяців 15 днів, до пільгового стажу зараховано 4 роки 01 місяць 16 днів.
За таких обставин відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як на момент звернення заявник не мав необхідного пільгового стажу - 7 років.
Не погодившись з рішення Покровсько об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту - Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV (далі по тексту - Закон № 1058), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі по тексту - Порядок № 383), Постановою Кабінетом Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі по тексту - Порядок № 637), Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (далі по тексту - Порядок № 442), тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків (п. 2 Порядку № 383).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, з аналізу норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, 1 також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документи, які можуть підтверджувати результати атестації робочого місця за умовами праці, є: наказ про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Верховний Суд України у постановах від 10 березня 2015 року (справа № 21-51а15), від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), від 02 грудня 2015 року (справа № 21-1329а15), від 12 квітня 2016 (справа № 21-6501а15), а також Верховний Суд у постановах від 23 січня 2018 року (справа № 732/2003/14), від 28 лютого 2018 року (справа № 604/328/17), від 14 травня 2019 року (справа № 756/8679/15-а), від 06 вересня 2018 року (справа № 599/1425/16-а), від 22 серпня 2019 року (справа № 607/2864/15-а) висловлювали правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Згідно копії трудової книжки трудової книжки № б/н від 06 листопада 1984 року ОСОБА_1 встановлено, що останній 05.02.1990 року прийнятий на роботу на Шахту «Зоря» Торезського ВО «Торезантрацит»; 10.02.1990 року навчання за професією гірничий підземний при Філії УКК ВО «Торецькантрацит»; 16.03.1990 року переведений гірником підземним 3 розряду; 20.08.1990 року навчався за професією прохідник при філії УКК ВО «Торецькантрацит»; 01.11.1990 року переведений прохідником 4 розряду; 29.04.1996 року звільнений за власним бажанням; 23.09.1996 року прийнятий на роботу до ДП «Шахта «Північне» ВО «Сніжнеантрацит» прохідником 5 розраду; 20.05.2001 року звільнений за власним бажанням; 07.12.2005 року прийнятий на роботу до ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит» на посаду прохідника 5 розряду; 02.09.2007 року звільнений за власним бажанням; 09.10.2008 року прийнятий на роботу до ТОВ «Північне» на посаду прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею; 22.01.2009 року звільнений за власним бажанням; 21.01.2011 року прийнятий на роботу на ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит»; 20.05.2011 року звільнений за власним бажанням.
Як вже зазначалось судом основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, однак суд звертає увагу на те, що для зарахування періодів роботи до пільгового стажу такий запис повинен відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах установлені для окремих категорій працівників.
З аналізу записів у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи суд зазначає, що позивач працював за професіями «горно робочого підземного» та «прохідника», які віднесені до пільгових професій за Списком № 1.
Суд вказує те, що необхідною умовою для зарахування періодів роботи до пільгового стажу є, зокрема, перебування особи під землею повний робочий день, який повинен становити не менше 80 відсотків робочого часу, однак суд вказує на те, що записи у трудовій книжці не місять відомостей стосовно того протягом якого часу позивач перебував під землею.
Отже, з аналізу трудової книжки не можливо встановити пільговий характер робіт позивача, в зв'язку з чим позивачу було запропоновано надати до управління в строк до 09 березня 2019 року додаткові документи, а саме довідки про пільговий характер роботи згідно трудової книжки б/н від 06.11.1984 року.
Позивачем до матеріалів справи долучено довідки про підтвердження фактичного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 01-19-27/2806 від 05.11.2018 року, № 5179/27 від 25.10.2018 року, видані ВП «Шахта «Зоря» ДП «Торезантрацит», довідка про підтвердження трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або записів в ній № 213 від 25.10.2018 року, а також історична довідка.
Позивач у позовній заяві зазначав, що при зверненні до управління з заявою про призначення пенсії ним були надані вищезазначені документи, однак співробітником відповідача у фактичному прийомі зазначених документів було відмовлено, оскільки вони були видані юридичними особами, які зареєстровані на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку із проведенням антитерористичної операції.
Суд ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 23 липня 2019 року зобов'язував позивача надати докази надання до управління пільгових довідок та наказів про проведення атестації, та докази не прийняття вищезазначених документів посадовими особами Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області; оригінали документів долучених до позовної заяви, але зазначених доказів суду не надано.
З огляду на це суд не може встановити, що відповідач відмовив позивачу у прийнятті довідок про підтвердження фактичного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 01-19-27/2806 від 05.11.2018 року, № 5179/27 від 25.10.2018 року, видані ВП «Шахта «Зоря» ДП «Торезантрацит», довідок про підтвердження трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або записів в ній № 213 від 25.10.2018 року, а також історичної довідки, які підтверджували пільговий характер робіт позивача у спірний період, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження вищезазначених обставин.
Суд вказує на те, що позивачу був наданий тримісячний строк для надання додаткових документів, як це передбачено п. 1.7 Порядку № 22-1, в зв'язку з чим позивач не був позбавлений можливості направити додаткові документи поштою, у разі відмови відповідача приймати такі документи нарочно.
Також, матеріали справи містять заяву позивача від 10.12.2018 року, відповідно до якої позивач зазначав, що довідки про пільговий характер роботи надаватись не будуть (а.с. 48).
Крім того, відмовляючи у зарахуванні до пільгового стажу спірних періодів роботи позивача відповідач посилався на відсутність результатів проведення атестації робочих місць.
Суд зазначає, що частиною 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Так, трудова книжка, яка була надана позивачем для призначення спірної пенсії, не містить відомостей про проведення атестації її посади та не відображає характеру умов праці, а також зайнятості у шкідливих умовах праці повний робочий день. А довідки, які б підтверджували характер виконуваної позивачем роботи та відомості щодо проведення атестації не були надані відповідачу з заявою про призначення пенсії. Також не надано копії відповідного наказу по підприємству щодо проведення атестації за посадою, яку обіймала позивач у спірний період.
Позивачем долучені до матеріалів позовної заяви виписки з наказів «Про підсумки атестації робочих місць по умовам праці» від 26.01.1995 року № 9, від 14.02.2005 року № 84, від 01.10.2007 року № 12, від 12.01.2010 року № 11/к (а.с. 23-зворотній бік - 24).
Однак, оскільки відповідачем зазначені накази при вирішенні питання про призначення пенсії досліджені не були, та позивачем не були надані докази надання зазначених витягів з наказів до управління , суд вважає, що відповідачем правомірно не враховано спірні періоди роботи до пільгового стажу у зв'язку з відсутністю результатів атестації робочих місць позивача.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах діяв у межах та у спосіб визначений законом, а отже прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії від 07 березня 2019 року є обґрунтованим та відповідає вимогам закону.
Однак, суд вважає за доцільне зазначити, що позивач не позбавлений можливості повторно звернутися до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах та надати усі необхідні та наявні докази, які підтверджують пільговий характер робіт позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області 07.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням при цьому до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року на шахті "Зоря" Торезського ВО "Торезантрацит" у якості учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника 4 розряду, з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року у ДП "Шахта "Північна" ВО "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року у ВП "Шахта "Зоря" ДП "Снежнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року у ТОВ "Північне" у якості прохідника 5 розряду, з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року на шахті "Зоря" ДП "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові у задоволенні позовних вимог судовий збір не стягується.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області 07.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням при цьому до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 05.02.1990 року по 29.04.1996 року на шахті "Зоря" Торезського ВО "Торезантрацит" у якості учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника 4 розряду, з 23.09.1996 року по 20.05.2001 року у ДП "Шахта "Північна" ВО "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 07.12.2005 року по 02.09.2007 року у ВП "Шахта "Зоря" ДП "Снежнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду, з 09.10.2008 року по 21.01.2009 року у ТОВ "Північне" у якості прохідника 5 розряду, з 24.01.2011 року по 20.05.2011 року на шахті "Зоря" ДП "Сніжнеантрацит" у якості прохідника 5 розряду - відмовити.
Повний текст постанови складено та підписано 02 вересня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська