10 травня 2019 року Справа № 160/389/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний Забойщик» про зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, -
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області (адреса: 49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний забойщик» (адреса: 53010, Дніпропетровська обл., Криворізький район, с.Червоне, ЄДРПОУ 30659929), в якій просить: частково зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: проммайданчик № 1: в цеху виготовлення олії: котел твердопаливний DOZA mech, твердопаливний котел по типу «буржуйка», пічь для нагріву семян, обрушитель семян, машина для чистки семян, пресса для отжима семян; в цеху виготовлення крупи: приймальний бункер, склад відходів зернових культур; в цеху виготовлення борошна: бункер для відвантаження відходів зернових культур; сторожка: твердопаливний котел по типу «буржуйка» та піч для приготування їжи; проммайданчик №2: твердопаливний котел VERNER; проммайданчик №3: в приміщенні свино товарно ферма твердопаливні котли по типу «буржуйка»-2 од; на дільниці механізований тік: склад для зберігання агрохімікатів та пестицидів - 1од. Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний забойщик», (місцезнаходження: с. Червоне, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53010, код ЄДРПОУ 30659929) до повного усунення порушення.
Позов обґрунтовано необхідністю зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки за результатами перевірки були виявлені грубі порушення вимог природоохоронного законодавства.
Від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що виявлені під час планової перевірки ТОВ «Агрофірма «Красний Забойщик» порушення, які зазначені в акті № 533/4-8/18 від 08.10.2018р., усунуті, зокрема отримано Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»). Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому позовні вимоги підтримав, просив відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження по справі та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Основними видами діяльності підприємства ТОВ «АГРОФІРМА «КРАСНИЙ ЗАБОЙЩИК» є: код КВЕД 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, код КВЕД 01.41 розведення великох рогатої худоби молочних порід, код КВЕД 01.45 розведення овець і кіз, код КВЕД 01.46 розведення свиней, код КВЕД 10.41 виробництво олії та тваринних жирів, код КВЕД 10.61 виробництво продуктів борошномельно - круп'яної промисловості.
Судом встановлено, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 25.09.2018 по 08.10.2018 року на підставі наказу про проведення позапланової перевірки №825-П від 17.09.2018 року, направлення на перевірку від 17.09.2018 №4-9740-4-3, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний Забойщик». За результатом перевірки складено Акт №533/4-8/18 від 08.10.2018р.
Під час перевірки ТОВ «АФ Красний Забойщик» надано звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел Проммайданчик №1. Проммайданчик №2, Проммайданчик №3, Проммайданчик №4 ТОВ «АФ Красний Забойщик» розроблений ТОВ «НТЦ ЕКОТРЕЙД у 2016 році. Звіт про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин зареєстровано листом вих. № 3-364/0/261-17 від 20.01.2017 року Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації. В 2017 році на підприємстві розроблені документи, на Проммайданчик №1, Проммайданчик №2, Проммайданчик №3, Проммайданчик №4 у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел ТОВ «АФ Красний Забойщик», на підставі яких отримано:
- Дозвіл №12218000000-77 (проммайданчик № 1) на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 20.04.2018 року, терміном дії необмежений;
- Дозвіл №12218000000-79 (проммайданчик № 3) на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 20.04.2018 року, терміном дії 20.04.2028;
- Дозвіл №12218000000-80 (проммайданчик № 4) на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 20.04.2018 року, терміном дії необмежений.
В ході обстеження підприємства встановлено, що матеріали інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не відповідають фактичному стану підприємства за кількістю та переліком джерел утворення викидів, а саме:
- проммайданчик № 1 в матеріалах інвентаризації відсутні в цеху виготовлення олії: котел твердопаливний DOZA тесії. твердопаливний котел по типу «буржуйка», пічь для нагріву семян, обрушитель семян, машина для чистки семян, пресса для отжима семян; в цеху виготовлення крупи: приймальний бункер, склад відходів зернових культур; в цеху виготовлення борошна: бункер для відвантаження відходів зернових культур; сторожка: твердопаливний котел по типу «буржуйка» та піч для приготування їжи;
- проммайданчик №2 в матеріалах інвентаризації відсутні побутові приміщення: твердопаливний котел VERNER;
- проммайданчик №3 в матеріалах інвентаризації відсутні: в приміщенні свино товарно ферма твердопаливні котли по типу «буржуйка»-2 од;
- на дільниці механізований тік: склад для зберігання агрохімікатів та пестицидів - 1од.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від вищезазначених джерел відсутній. Таким чином підприємством порушуються вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та невиконання п. 2 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровської області від 30.05.2016 № 4-3482-8-3.
На підставі акту перевірки, 11 жовтня 2018 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області був виданий Припис № 4-10794-4-3 з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 25 вересня по 08 жовтня 2018 року ТОВ «Агрофірма» Красний Забойщик» (місцезнаходження: Дніпропетровська область, Криворізький район, с.Червоне).
Згідно з вимогами Припису № 4-10794-4-3 позивача зобов'язано у визначені строки усунути порушення, які були виявлені під час позапланової перевірки в період з 25 вересня по 08 жовтня 2018 року, а саме:
1) правовстановлюючі документи щодо землекористування оформити згідно вимог законодавства (ст. ст. 124-126 Земельного кодексу України);
2) розробити та погодити в установленому порядку проектну документацію з розділом ОВНС на влаштування тваринницького комплексту та складу для зберігання агрохімікатів та пестицидів (ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
3) діяльність з експлуатації складу для зберігання агрохімікатів та пестицидів здійснювати за наявності оцінки впливу на довкілля (ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 3 Закону України «Про оцінку на довкілля»);
4) розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел викидів та обсягів викидів ( ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
5) отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин з урахуванням всіх джеред викидів (ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
6) не допускати здійснення викидів в атмосферне повітря від джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин, обсяги від яких не обліковано в матеріалах інвентаризації викидів та у дозволі (ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
7) забезпечити проведення контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
8) забезпечити проведення виробничого контролю за викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел підприємства (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
9) дотримуватися умов наданих дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря(ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
10) усунути порушення правил технічної експлуатації установок очистки газу(ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Правила, затверджені наказом № 52);
11) забезпечити проведення контролю викидів забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних (інших) пересувних засобів та рівня димності у відповідності ДСТУ 4276:2004 та ДСТУ 4277:2004 (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);
12) забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов'язання з екологічного податку в повному обсязі відповідно з вимогами законодавства (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
13) статистичну звітність складати в повному обсязі(ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 17 Закону України «Про відходи», ст. 44 Водного кодексу України);
14) водокористування та водовідведення здійснювати у відповідності до вимог діючого законодавства (ст.ст. 44,70,96,105 Водного кодексу України, ст. 35 « Про охорону земель», ст. 164 Земельного кодексу України);
15) розробити технологічні нормативи водокористування (ст. ст. 40, 44 Водного Кодексу України);
16) забезпечити контроль за станом вигрібних ям та їх впливом на підземні горизонти та ґрунти (ст. ст. 44, 96, 105 Водного Кодексу України, ст.35 Закону України «Про охорону земель», ст. 164 Земельного Кодексу України);
17) забезпечити збирання, очищення та відведення зливових стоків з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства (Ст. ст. 44, 70,71,95, 96, 98, 105 Водного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» та ст. 164 Земельного Кодексу України);
18) запровадити контроль за якістю та кількістю зливових та стічних вод і забруднюючих речовин (ст. 44 Водного кодексу України);
19) розробити інвентаризацію відходів відповідно до фактичного стану підприємства, що утворюються при діяльності підприємства (ст. ст. 17, 26 Закону України «Про відходи»);
20) визначити склад і властивості всіх видів відходів та ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини (ст. 17 Закону України «Про відходи»);
21) розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства (ст. 7 Закону України «Про відходи»);
22) розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства (ст. 26 Закону України «Про відходи», постанови КМУ від 01.11.1999 №2034);
23) забезпечити ведення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ в повному обсязі (ст. 17 Закону України «Про відходи»);
24) забезпечити здійснення моніторингу місць утворення, зберігання і видалення відходів (ст.105 Водного кодексу України та ст. ст. 17, 29, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
25) розробити технічні умови щодо можливого використання відходів тваринництва у якості добрив (Ст. 17, 33 Закону України «Про відходи»;
26) забезпечити подання декларації про відходи за формою та в порядку згідно вимог законодавства (ст. 17 Закону України «Про відходи»);
27) укласти договори щодо утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства (ст. ст. 17,32,33,34 Закону України «Про відходи»);
28) операції у сфері поводження з відходами здійснювати у відповідності до вимог екологічної безпеки (ст. ст. 17, 31, 32, 33,3 Закону України «Про відходи», ст. З Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
29) дотримуватись правил зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних, хімічних речовин та інших препаратів при здійсненні діяльності агрофірми (ст. 52 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати»);
30) надати на розгляд до Державної екологічної у Дніпропетровської області інспекції інформацію та копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки в повному обсязі (ст.ст. 8. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 20: Закону України «Про охорону навколишньо природного середовища)
Також, судом досліджені додаткові доказ: копії приписів №4-10794-4-3 від 11.10.2018р. та від 30.05.2016 № 4-3482-8-3, копія звіту про інвентаризацію джерел викидів, копії дозволів №1221800000-77, №1221800000-79, №1221800000-80, копія листа від 24.01.18р. щодо видачі дозволу.
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність згідно статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312.
Пунктом 2 глави 2 вказаного положення передбачено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства. Пунктом 3 глави 2 Положення передбачено, що Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Згідно зі статтею 34 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-XII (далі Закон № 1264-XII), завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Статтею 51 Закону № 1264-XII передбачено, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У відповідності до приписів статті 10 Закону «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-XII (далі Закон № 2707-XII) підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Згідно ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
У главі 1 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 року № 7 (далі Інструкція від 10.02.1995 року № 7), визначено основні терміни:
- викид речовини - надходження речовини в атмосферу від джерел забруднення (підпункт 1.14.1);
- джерело забруднення атмосфери - об'єкт, з якого поширюється забруднююча речовина (підпункт 1.14.4.);
- стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (підпункт 1.14.5.);
- організований викид - викид який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби, аераційні ліхтарі та інші споруди (підпункт 1.14.10.);
- неорганізований викид - викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами (підпункт 1.14.11.).
Пунктом 2.4 глави 2 Інструкції від 10.02.1995 року № 7 передбачено, що звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві повинен мати розділ - характеристика джерел утворення забруднюючих речовин.
Поняття джерела утворення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря наведено в пункті 1.5 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.12.2008 року №639 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064, а саме джерело викиду забруднюючих речовин - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка), з якого надходять в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміші таких речовин.
Судом встановлено, що позивачем під час перевірки було виявлено, що на підприємстві відповідача експлуатуються джерела утворення викидів, а саме: проммайданчик № 1: в цеху виготовлення олії: котел твердопаливний DOZA mech, твердопаливний котел по типу «буржуйка», пічь для нагріву семян, обрушитель семян, машина для чистки семян, пресса для отжима семян; в цеху виготовлення крупи: приймальний бункер, склад відходів зернових культур; в цеху виготовлення борошна: бункер для відвантаження відходів зернових культур; сторожка: твердопаливний котел по типу «буржуйка» та піч для приготування їжи; проммайданчик №2: твердопаливний котел VERNER; проммайданчик №3: в приміщенні свино товарно ферма твердопаливні котли по типу «буржуйка»-2 од; на дільниці механізований тік: склад для зберігання агрохімікатів та пестицидів - 1од.
Щодо посилання відповідача на наявність необхідних дозволів, суд зазначає наступне.
Стаття 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» зазначає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видасться територіальним органом Мінприроди за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального орган) виконавчої влади з питань охорони здоров'я. Порядок отримання Дозволу встановлено постановою Кабінету Мінісірів України від 13 березня 2002 р. N 302 «Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи»
Цей Порядок встановлює єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі термін). Дозвіл видається суб'єкту господарювання власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини.
При цьому, суд зазначає, згідно акту перевірки, під час візуального обстеження підприємства в ході перевірки встановлено обладнання, яке є джерелами утворення викидів (джерело викиду відповідно до Закону «Про охорону атмосферного повітря» - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин, а саме:
- проммайданчик № 1 в матеріалах інвентаризації відсутні в цеху виготовлення олії: котел твердопаливний DOZA тесії. твердопаливний котел по типу «буржуйка», пічь для нагріву семян, обрушитель семян, машина для чистки семян, пресса для отжима семян; в цеху виготовлення крупи: приймальний бункер, склад відходів зернових культур; в цеху виготовлення борошна: бункер для відвантаження відходів зернових культур; сторожка: твердопаливний котел по типу «буржуйка» та піч для приготування їжи;
- проммайданчик №2 в матеріалах інвентаризації відсутні побутові приміщення: твердопаливний котел VERNER;
- проммайданчик №3 в матеріалах інвентаризації відсутні: в приміщенні свино товарно ферма твердопаливні котли по типу «буржуйка»-2 од;
- на дільниці механізований тік: склад для зберігання агрохімікатів та пестицидів - 1од.
Оскільки в ході перевірки за візуальним обстеженням встановлено наявність на підприємстві стаціонарних джерел викидів які не враховані в діючому дозволі на викиди та інвентаризації (стаціонарне джерело забруднення атмосфери це підприємство, цех. агрегат, установка або інший нерухомий, об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу), господарська діяльність відповідача, повинна здійснюватися за наявності Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Щодо посилання відповідача на наказ Мінприроди від 16.08.2004 № 317, яким передбачено перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин, та постанову Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року № 1780 .Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел" є безпідставними, так як дія зазначених нормативно-правових актів розповсюджуються на виробництво та технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування.
З урахуванням викладеного, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від вищезазначених джерел відсутній. Таким чином підприємством порушуються вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та невиконання п. 2 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровської області від 30.05.2016 № 4-3482-8-3.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно зі ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням принципу змагальності, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі (ст.9 КАС України), положення Кодексу адміністративного судочинства України передбачають не лише обов'язок суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності (ч. 2 ст. 77 КАС України), але й обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 77 КАС України).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010, м.Дніпро, вул.Лабораторна 69, ЄДРПОУ 37988899) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний Забойщик» (53010, Дніпропетровська обл., Криворізький район, с.Червоне, вул.Гагаріна, ЄДРПОУ 30659929) про зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: проммайданчик № 1: в цеху виготовлення олії: котел твердопаливний DOZA mech, твердопаливний котел по типу «буржуйка», пічь для нагріву семян, обрушитель семян, машина для чистки семян, пресса для отжима семян; в цеху виготовлення крупи: приймальний бункер, склад відходів зернових культур; в цеху виготовлення борошна: бункер для відвантаження відходів зернових культур; сторожка: твердопаливний котел по типу «буржуйка» та піч для приготування їжи; проммайданчик №2: твердопаливний котел VERNER; проммайданчик №3: в приміщенні свино товарно ферма твердопаливні котли по типу «буржуйка»-2 од; на дільниці механізований тік: склад для зберігання агрохімікатів та пестицидів - 1од. Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Красний забойщик», (місцезнаходження: с. Червоне, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53010, код ЄДРПОУ 30659929) до повного усунення порушення.
Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова