про зупинення провадження у адміністративній справі
27 серпня 2019 рокум. Ужгород№ 260/837/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.В.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: представник - Заяць Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
31 липня 2019 року представник відповідача подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №510/1286-16-а, в якій вирішується питання щодо формування правової позиції стосовно застосування строків звернення до суду у спорах, що стосуються соціального захисту.
В судовому засіданні позивач проти заявленого клопотання заперечив у зв'язку з його безпідставністю.
Представник відповідача в засіданні суду заявлене клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини в даній адміністративній справі виникли з приводу оскарження дій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії позивача без включення до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку такої, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Судом встановлено, що позивач оскаржує дії та рішення суб'єкта владних повноважень, що стосуються перерахунку його пенсії, проведеного в квітні 2018 року.
Разом з тим, з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 18 червня 2019 року, тобто з пропущенням встановленого ст. 122 КАС України 6-місячного строку.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року було передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу №510/1286/16-а за позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Причиною передачі справи Касаційний адміністративний суд зазначив необхідність формування відповідних правових позицій стосовно наступних питань:
1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб'єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), для фактичного встановлення строкових меж (може граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб'єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення"; статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статей 51, 55 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?".
Суд також зазначив про відсутність з цього питання однозначної практики Верховного Суду України та Верховного Суду.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року дана адміністративна справа прийнята до розгляду.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Таким чином, враховуючи те, що спір в адміністративній справі виник у подібних правовідносинах та стосується питання застосування строків звернення до суду у спорах щодо пенсійних виплат, яке буде розглядатися Великою Палатою Верховного Суду в межах розгляду справи №510/1286/16-а, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача слід задовольнити, а провадження у даній справі зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Керуючись ст.ст. 236, 248 КАС України, суд -
1. Клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі задовольнити.
2. Зупинити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч.1 Перехідних положень КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року №2147-VIII).
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 29 серпня 2019 року.
Суддя Ващилін Р. О.