Справа № 216/3473/19
провадження 3/216/1466/19
іменем України
12 серпня 2019 року м. Кривий Ріг
Суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Кузнецов Р.О. розглянувши матеріали, які надійшли з відділу превенції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністативної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, не одруженого, працюючого ТОВ "Дніпрорегіонгаз", оператор АЗС, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 289201 від 30.05.2019 року, 30 травня 2019 року, о 17:00 год., гр. ОСОБА_1 , у м. Кривому Розі по вул. Окружній, 2 здійснював продаж(заправку) газу "пропан" по ціні 13,60 грн. за літр, без державної реєстрації як суб'єкта господарської діяльності та без відповідної ліцензії.
Вказаними діями, на думку співробітників поліції, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП. За даним фактом був складений протокол про адміністративне правопорушення.
Під час розгляду справи, ОСОБА_1 з протоколом не погодився, вину не визнав та пояснив, що він не є суб'єктом підприємницької діяльності та особисто не здійснює продаж газу. На момент складання протоколу, він був офіційно працевлаштованим на ТОВ "Дніпрорегіонгаз", на посаді оператора заправних станцій 5 р., що підтверджується Наказом(розпорядження) №66-к від 24.06.2016р. Додатково зазначив, що вказане підприємство має дозвіл на роботи зі зрідженим газом, копія дозволу додається.
Права особи, притягненої до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вимоги ст. 63 Конституції України ОСОБА_1 роз'яснені, заяв і клопотань від нього не надійшло.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративним порушенням відповідно до ч.1 ст. 164 КУпАП визначається - провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок, щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Під час розгляду справи та вивчення матеріалів про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , належних та допустимих доказів, які б свідчили про його винуватість у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП не виявлено, адже пояснення ОСОБА_1 нічим не спростовані, доказів протилежного матеріали справи не містять.
Таким чином, на підставі викладеного, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, неможливе, через відсутність у його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Пунктом 1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 164, 247, 283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, - закрити за відсутністю події та складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, який виніс постанову. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Кузнецов