Копія
Справа № 560/2283/19
іменем України
28 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, в якому просив суд:
- зобов'язати відповідача скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740060003007819 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740000000009139 про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що з 2016 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.01.2016 року. Здійснює підприємницьку діяльність з 2016 року, є платником податків на загальній системі оподаткування з 15.01.2016 за номером 10000000540570 . 30.05.2019 звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Шепетівської міської ради Ліончук Наталії Олександрівни з проханням внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з метою відкриття нового виду економічної діяльності (виробництво паливних брикетів з деревини) та зміни юридичної адреси. Вказує, що державний реєстратор повідомила, що зробить реєстраційну дію на зміну юридичної адреси, а на наступний день - реєстраційну дію по новому виду економічної діяльності. 31.05.2019 реєстратор надав документи на підпис, які позивач, не перевіривши, підписав. Після того як державний реєстратор провів реєстраційну дію, позивач зрозумів, що сталася помилка, яка полягає в тому, що ОСОБА_1 помилково підписано та подано заяву державному реєстратору документи про закриття та відкриття підприємницької діяльності фізичної особи, чим фактично було припинено підприємницьку діяльність. В подальшому державний реєстратор, провела повторну реєстрацію фізичної особи - підприємця, хоча позивач фактично вже здійснює підприємницьку діяльність з 2016 року. Вказані дії державного реєстратора підтверджуються витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 31.05.2019 за № 26740000000009139. Позивач зазначає, що намірів припинення підприємницької діяльності в нього не було, він помилково подав документи про припинення підприємницької діяльності та повторне відкриття підприємницької діяльності, а тому, 13.06.2019 року письмово звернувся до державного реєстратора з заявою про відкликання своїх заяв про відкриття та закриття підприємницької діяльності та скасування відповідних реєстраційних дій. На заяву 20.06.2019 отримав від державного реєстратора відповідь, в якій зазначено, що відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі. Позивач зазначає, що вищезгадані реєстраційні дії державного реєстратора по припиненню та повторному проведенню державної реєстрації фізичної особи-підприємця впливають на його право подальшого здійснення підприємницької діяльності, яку здійснює з 2016 року, внаслідок чого звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 25.07.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
13.08.2019 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними. Так, у відзиві зазначив, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» не містить норм стосовно відкликання раніше прийнятого рішення про припинення підприємницької діяльності. Тому позов не підлягає задоволенню, оскільки державний реєстратор діяв виключно в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», чим прав і законних інтересів позивача порушено не було.
Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
14.01.2016 ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою - підприємцем, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
30.05.2019 ОСОБА_1 подав реєстраційну картку для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, на підставі якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.05.2019 внесений запис за №: 26740060003007819 про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за власним рішенням.
Також, 31.05.2019 ОСОБА_1 подав реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, на підставі якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.05.2019 внесений запис за №: 26740000000009139 про проведення державної реєстрації підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за власним рішенням.
Після проведення вказаної реєстраційної дії позивач прийняв рішення про відкликання заяви про припинення підприємницької діяльності, про що направив державному реєстратору відповідну заяву від 13.06.2019. У поданій заяві позивач просив державного реєстратора виконавчого комітету Шепетівської міської ради скасувати реєстраційні дії щодо закриття та відкриття підприємницької діяльності ОСОБА_1 , як помилкові.
За результатами розгляду заяви Шепетівська міська рада листом від 26.06.2019 № 01-32/2290 повідомила позивача про відмову в скасуванні реєстраційних дій та роз'яснила, що нормами чинного законодавства не передбачено внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо відкликання прийнятого рішення про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням та про проведення державної реєстрації підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за власним рішенням. Окрім того, в листі Шепетівська міська рада зазначила, що підставою для скасування реєстраційної дії є тільки судове рішення, що набрало законної сили та тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Враховуючи зазначене позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання відповідача скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частина друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців. регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі Закон України №755-IV).
В розумінні пункту 4 частини першої статті 1 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України №755-IV, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до статті 6 Закону України №755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (стаття 9 Закону України №755-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України №755-IV 1. Для державної реєстрації фізичної особи підприємцем подаються такі документи: заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем; заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, - за бажанням заявника; нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності; договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства - у разі державної реєстрації фізичної особи, яка самостійно або з членами сім'ї створює сімейне фермерське господарство відповідно до Закону України "Про фермерське господарство".
Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону України №755-IV для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів:
1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;
2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.
За змістом частини восьмої статті 4 Закону України №755-IV фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Із положень пункту 2 частини першої статті 25 Закону України №755-IV випливає, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.
Отже, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі можливе в розумінні Закону України №755-IV на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Для вирішення даного питання суд вважає за необхідне за аналогією застосувати статтю 214 ЦК України, яка визначає порядок відмови від правочину.
Відповідно до частини першої статті 214 ЦК України, особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. Якщо такою відмовою від правочину порушено права іншої особи, ці права підлягають захисту.
Згідно з частиною третьою статті 214 ЦК України, відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин.
Отже, враховуючи вказані норми права та приймаючи до уваги, що відміна державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі можлива в розумінні Закону України № 755-IV на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, суд, перевіривши матеріали справи та досліджені докази, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740060003007819 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 та скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740000000009139 про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740060003007819 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .
Зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вчинені державним реєстратором 31.05.2019, за номером запису 26740000000009139 про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області (вул. Островського, 4, м. Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30405 , код ЄДРПОУ - 04060789)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький