Рішення від 28.08.2019 по справі 560/2252/19

Справа № 560/2252/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування індивідуального акту,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1618 від 16.07.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у поясненнях від 19.08.2019 позивач зазначив, що 19.07.2019 отримав наказ ГУ ДФС у Хмельницькій області №1618 від 16.07.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" з якого вбачається, що документальна планова виїзна перевірка має проводитись з 07.08.2019 тривалістю 10 робочих днів. Відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік, що розміщений на офіційному веб-сайті ДФС України, інформація про заплановану документальну перевірку позивача у серпні 2019 року відсутня. Вказав, що всупереч вимог статті 75 Податкового кодексу України, відповідач прийняв рішення про проведення документальної планової перевірки позивача у серпні 2019 року не у відповідності до затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Суд, ухвалою від 25.07.2019 відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 31.07.2019 суд відмовив у задоволенні заяви представника Головного управління ДФС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін.

Від представника відповідача на адресу суду 07.08.2019 надійшов відзив та 14.08.2018 додаткові пояснення, в яких відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами позивача, оскільки планова перевірка ФОП ОСОБА_1 передбачена в плані графіку проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування), який розміщений на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, а тому твердження позивача, що вказана перевірка не передбачалась в плані-графіку на 2019 рік не може бути підставою для скасування наказу від 16.07.2019 р. № 1618. Крім того, вказав, що згідно правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 13.03.2018 по справі №804/1113/16 зазначено, що позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платників податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Листом №21180/8/22-01-13-02-10 від 30.05.2019 Головне управління ДФС у Хмельницькій області запропонувало Департаменту податків та зборів з фізичних осіб ДФС України включити до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на червень поточного року ФОП ОСОБА_1 .

13.06.2019 відповідач видав наказ №1412 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", яким визначено з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік, провести документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018 тривалістю 10 робочих днів - з 27.06.2019.

Згідно листа № 19009/7/99-99-13-04-01-17 від 14.06.2019 ДФС України повідомила, що коригування розділу Ш плану-графіка «Документальні планові перевірки фізичних осіб» та розділу IV плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у червні 2019 року затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України Власовим ОСОБА_2 . 13.06.2019. Розділ ІІІ та Розділ IV плану-графіка з урахуванням коригування розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

27.06.2019 відповідач склав акт №0173/22-01-13-03/2660802370 про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018.

16.07.2019 відповідач видав наказ №1618 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", яким визначено з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік, провести документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018 тривалістю 10 робочих днів - з 07.08.2019.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із вимогами п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

За змістом п.77.2 ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно із п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Із наведених норм податкового законодавства України слідує, що умовою для призначення планової документальної виїзної перевірки платника податків є визначення такого суб'єкта господарювання у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, а підставою для її проведення є наказ про проведення перевірки.

Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196.

Згідно з пунктами 2, 3, 5 розділу І цього Порядку, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України. Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка). План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, а положеннями Податкового кодексу України не передбачено можливості змінити іншим наказом період проведення планової документальної виїзної перевірки за межами строків, передбачених планом-графіком.

Так, суд встановив, що відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування), що оприлюднений на офіційному сайті територіального органу ДФС включено фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , місяць початку проведення - червень 2019 року.

Як зазначалось вище, 13.06.2019 відповідач видав наказ №1412 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", яким визначено з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік, провести документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018 тривалістю 10 робочих днів - з 27.06.2019. Проте, 27.06.2019 відповідач склав акт №0173/22-01-13-03/2660802370 про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки позивача, та 16.07.2019 відповідач видав інший наказ №1618 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" з 07.08.2019.

Суд враховує, що відповідач прийняв два різні накази про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача, а тому проведення документальної планової виїзної перевірки позивача в серпні 2019 року має бути затверджено в Плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, що відповідачем не було зроблено. Крім того, винесення оскаржуваного наказу не є продовженням перевірки, що призначена згідно наказу №1412 від 13.06.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" та яка була передбачена в плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування).

Основна мета оприлюднення плану-графіка, про що зазначає Верховний Суд у справі №822/1138/17, полягає у попередженні платників податків про проведення такої перевірки, окресленні її орієнтовного предмету, а також у визначенні конкретної мети та періоду, за який перевірку буде проведено.

На момент прийняття оскаржуваного наказу про проведення документальної планової невиїзної перевірки позивача не були затверджені зміни (коригування) щодо місяця початку запланованої документальної перевірки (графа 5 Плану-графіку), тому, відповідно до Плану- графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, станом на серпень 2019 року документальна планова перевірка позивача не передбачалась.

Таким чином, всупереч вимог пункту 75.1.2 статті 75 Податкового кодексу України, відповідач прийняв наказ №1618 від 16.07.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", тривалістю 10 робочих днів з 07.08.2019 не у відповідності до затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Суд враховує, що відповідач не навів норми податкового законодавства, що надає повноваження контролюючому органу самостійно встановлювати місяць початку запланованої документальної перевірки, тобто, поза процедурою коригування плану-графіка та його затвердження Головою ДФС України.

Правова позиція, яка викладена в постанові Верховного Суду від 13.03.2018 по справі №804/1113/16 про те, що позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки, на яку посилається представник відповідача, не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки, суд вважає, що наказ про проведення перевірки вичерпує свою дію лише після складення контролюючим органом Акта (довідки) за результатами проведення перевірки, а не з моменту вручення позивачу (його представнику) направлення на проведення такої перевірки, копії наказу, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у серпні 2019 року.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не спростував, а позивач підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог, сума судового збору, яку необхідно стягнути на користь позивача з Головного управління ДФС у Хмельницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань становить 768,40 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1618 від 16.07.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 Віталій Михайлович ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя О.Л. Польовий