Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 серпня 2019 р. Справа№200/8124/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області (м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64, ЄДРПОУ 26010987), треті особи: АТ ДТЕК Донецькі електромережі (ЄДРПОУ 00131268, м. Краматорськ, в. Комерційна, б. 8), ПАТ «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, м. Краматорськ, в. Південна, б. 1) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, треті особи: АТ ДТЕК Донецькі електромережі, ПАТ «Донецькоблгаз» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона перебуває на обліку як педагог, працюючий та проживаючий в сільській місцевості, який одержує пенсію за віком. Крім того, позивач перебуває в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за користування житлово-комунальними послугами та з 29 вересня 2018 року отримувала пільги на оплату за користування газом і надану електроенергію у відповідності з ч. 4 ст. 57 Закону України «Про освіту». Проте, відповідачем протиправно було припинено надання вказаних пільг позивачу. Просила позов задовольнити повністю.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки соціальна пільга на 2019 рік становить 2690 грн., а середній розмір пенсії позивача за попередні шість місяців складає 2775,51 грн., тобто дохід позивача перевищує дохід, який дає право на податкову соціальну пільгу на 2019 рік.
Ухвалою суду від 01 липня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером (посвідчення № НОМЕР_1 ), працювала педагогічним працівником у сільській місцевості.
ОСОБА_1 08 квітня 2019 року звернулась до відповідача з заявою, в якій просила управління надати пояснення щодо підстав позбавлення її пільг на оплату за користування газом і надану електроенергію у відповідності з ч. 4 ст. 57 Закону України «Про освіту».
З відповіді Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області вбачається, що пільги надаються за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу , у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України. Також, було повідомлено, що на адресу ОСОБА_1 надіслано повідомлення № 74 від 13.03.2019 про втрату права на пільги у зв'язку з тим, що дохід перевищує податкову соціальну пільгу.
Не погоджуючись із діями Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про освіту» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в таких населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм. Зазначені пільги надаються за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї", який набрав чинності з 01.07.2015 (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до пункту 2 Порядку його дія, зокрема, поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно з Законом України "Про освіту" (пенсіонери, які раніше працювали педагогічними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них), Основами законодавства України про охорону здоров'я (пенсіонери, які раніше працювали медичними і фармацевтичними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у таких населених пунктах).
У відповідності до пункту 3 Порядку пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Згідно п. 12 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 04.06.2015, передбачено, що у разі коли середньомісячний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією, а у разі зменшення доходу сім'ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення. У разі зміни величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно визначає право пільговика, до сукупного доходу сім'ї якого входять лише пенсії та соціальна допомога і сім'я якого складається лише з непрацездатних осіб, на отримання пільг відповідно до пункту 9 цього Порядку без звернення пільговика.
З листа Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області вбачається, що середній розмір пенсії позивача за 3-4 квартал 2018 року складає 2755,51 грн.
Відповідно до підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 гривня.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем проведено розрахунок податкової соціальної пільги на 2019 рік, яка становить 2690 грн., із розрахунку (1921х1,4 =2689,4 грн., внаслідок округлення до найближчих 10 гривень = 2690 грн.).
Середньомісячний сукупний дохід позивача в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців складає ((2773,41 грн. *5 міс.)+2786,01)/6 міс = 2775,51 грн.).
Так, судом встановлено, що сукупний дохід позивача за 3-4 квартал 2018 року складає 2755,51 грн., отже, дохід позивача перевищив розмір соціальної податкової пільги, встановленої на 2019 рік (2690 грн.), а тому надання позивачу пільги на безплатне користування житлом з опаленням і освітленням на 2019 рік було зупинено Управлінням відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України «Про освіту».
Слід зазначити, що заперечень щодо розміру середньомісячного доходу за 3-4 квартал 2018 року року позивачем у позовній заяві наведено не було.
А тому будь - яких протиправних дій відповідач не вчиняв, а діяв згідно вимог законодавства.
Кожна сторона відповідно до положень ст. 77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення ч.2 ст.2 КАС України відповідачем дотримані повністю, а тому із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області (м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64, ЄДРПОУ 26010987), треті особи: АТ ДТЕК Донецькі електромережі (ЄДРПОУ 00131268, м. Краматорськ, в. Комерційна, б. 8), ПАТ «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, м. Краматорськ, в. Південна, б. 1) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка