Справа № 727/6122/19
Провадження № 3/727/2212/19
19 серпня 2019 року Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Волошин С.О. розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 , за ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 27 травня 2019 року о 23.10 год. водій ОСОБА_1 в м.Чернівці по вул.28 Червня, АДРЕСА_4 .40 керував транспортним засобом Москвіч-412, державний номерний знак НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння. У встановленому законом порядку за згодою водія огляд на стан сп'яніння проводився у лікаря нарколога в ЧОНД за адресою м.Чернівці, вул.Миколаївська, 30-А. Висновок №741. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
Особа відносно якої складено протокол ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився повторно, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце слухання справи телефонограмою, а також неодноразово на адресу ОСОБА_1 яку він вказав в протоколі про адміністративне правопорушення як адресу свого місця проживання, а також на зареєстровану адресу місця проживання, відправлялись повістки про виклик до суду, однак ОСОБА_1 не з'явився про поважність причин неявки суд не повідомив. Таким чином, вважаю можливим проводити розгляд справи у його відсутність.
Дослідивши докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.130 ч.1 КУпАП, з наведених нижче підстав.
Статтею 130 ч.1 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Згідно п.2-4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735, зареєстрованого в МЮ України 11.11.2015 року за №1413/27858 (далі Інструкції), винність, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану сп'яніння.
Пунктом 12 розділу ІІ Інструкції, передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу І Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Працівниками поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.121 ч.1 КУпАП виявлено ознаки наркотичного сп'яніння і відповідно до п. 12 розділу ІІ вищевказаної інструкції це є підставою для направлення особи до закладу охорони здоров'я для проведення огляду на визначення стану сп'яніння з метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння обстежуваної особи.
Крім цього, дотримано вимог ст.266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованого в МЮ України 11.11.2015 року за № 1413/27858, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395 та зареєстровано в МЮ України 10.11.2015 року за №1408/27853.
Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводився в присутності поліцейських. Кожен випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Так, винність адмінправопорушника підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення, яким зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.1); висновком КМУ «Чернівецького обласного наркологічного диспансеру» №741 від 27.05.2019 року о 23:35 год., згідно якого ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння (амфетамін), підписаного лікарем ОСОБА_2 та скріпленим печаткою (а.с.2), постановою про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.121 ч.1 КУпАП (а.с.3), відео з нагрудних камер поліцейських (а.с.4), та іншими матеріалами справи.
Крім цього, з урахування встановлених в суді обставин, враховуючи те, що ОСОБА_1 не з'явився в судове засідання повторно без поважних причин та не спростував обставини викладені в протоколі, у судді відсутні сумніви в результатах висновку КМУ «Чернівецького обласного наркологічного диспансеру» №741.
Вважаю, що в діях адмінправопорушника є склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.130 КУпАП, в зв'язку з чим за скоєне він повинен нести відповідальність.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, його особу, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч.1 ст. 130, ст.ст.251, 266, 283, 284, 285, 289 КУпАП України, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року №1452/735 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року №1413/27858, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та проведення такого огляду, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в сумі 10 200 (десять тисяч двісті) гривень 00 коп. з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: С.О. Волошин