Справа № 484/3846/19
Провадження № 3/484/1522/19
23 серпня 2019 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Закревський В.І., ознайомившись із адміністративними матеріалами, які надійшли 09.08.2019 року від Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області, громадянина України, працюючого обхідником на ст. Підгородна Одеської залізниці, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , маючому на утриманні двох дітей, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 013632/962 від 19.06.2019 року громадянин ОСОБА_1 19.06.2019 року о 04:30 год. на річці Синюха в районі с. Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області проводив лов риби з гумового надувного човна забороненим знаряддям (сітками) здійснив вилов риби, а саме: судак - 2 ос., тарань (плитка) - 5 ос.., лящ - 3 ос, карась - 2 ос., щука - 1 ос., сом - 1 ос.,. без дозволу на промисел під час дії весняно-літньої нерестової заборони, що є порушенням п.п. 3.15, 4.14., 4.4 Правил любительського та спортивного лову, п. 1.2 наказу Миколаївського рибоохоронного патруля від 25.03.2019 року № 86 "Про встановлення весняно-літньої нерестової заборони на лов риби та інших водних біоресурсів у 2019 році". Внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 року, державі заподіяна шкода в сумі 1564 грн. Вказаними діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.4 ст. 85 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе не визнав, заперечував факт вилову риби промисловим знаряддям під час дії весняно-літньої нерестової заборони на лов риби, пояснивши суду, що дійсно в зазначений у протоколі день і час він перебував на річкі Синюха в районі с. Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області на надувному човні та рибалив з нього на спінінг. Закидуючи останнього до водойми заципив чужу сітку, підпливши до берегу для їх огляду до нього підійшли рибінспектори, які почали звинувачувати його незаконному вилові риби промисловим знаряддям під час дії заборони. Враховуючи, що він закон не порушував, просив суд закрити провадження у справі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про недоведеність його вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та у необхідності закриття справи за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Положення ч. 2 ст. 7 КУпАП визначають, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення суду надано наступні письмові докази: протокол про адміністративне правопорушення № 013632/962 від 19.06.2019 року, в якому ОСОБА_1 пояснень не надавав і відмовився від їх надання; опис-оцінки знарядь лову, іншого рибальського майна, плавучих та інших транспортних засобів, вилучених у порушника від 19.06.2019 року - сітку з ліскового матеріалу - 2 шт., човен гумовий надувний "Скіф" - 1 шт.; опис вилучених об'єктів лову від 19.06.2019 року, відповідно до якого вилучено рибу судак - 2 ос., тарань (плитка) - 5 ос.., лящ - 3 ос, карась - 2 ос., щука - 1 ос., сом - 1 ос.; розрахунок визначення розміру шкоди завданої державі внаслідок незаконного добування риби, відповідно до якого сума заподіяної шкоди ОСОБА_1 становить 2754,00 грн.; накладна про реалізацію вилученої риби від 19.06.2019 року загальною вагою 6,140 кг. безкоштовно; квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 757 від 27.06.2019 року.
Відповідно до п 4.14.1 Правил рибальства забороняється лов риби, добування водних тварин у Чорноморському регіоні на р. Південний Буг - від Варварівського мосту до с. Голоскове - з 5 квітня по 25 травня; в усіх інших водоймах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, не вказаних у цих Правилах - з 01 квітня по 30 червня.
Відповідно до п. 4.4 Правил любительського та спортивного рибальства в нерестовий заборонний період любительське рибальство може бути дозволено органами рибоохорони на спеціально визначених ділянках водойм однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега.
Відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП для особи настає у випадку грубого порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, полягає у грубому порушенні правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову).
Відповідно до матеріалів адміністративної справи на особу складено протокол за лов риби в період весняно-літньої нерестової заборони в місці невизначеному для лову риби.
Натомість ч.4 ст.85 КУпАП містить вичерпний перелік діянь, що відносяться до грубих порушень правил рибальства, зокрема: рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел.
Відповідно до п.3.15 Правил любительського та спортивного рибальства, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань.
Однак, під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 ловив рибу спінінгом з лодки, що не заборонено використовувати відповідно до п. 3.15 вищевказаних Правил та не підпадає під кваліфікацію ч.4 ст. 85 КУпАП. Заборонені знаряддя лову не належать ОСОБА_1 , окрім гумового надувного човна "Скиф".
Відповідно до опису об'єктів лову та накладної про їх реалізацію загальна вага вилученої риби становить 6,140 кг.
Згідно з положеннями ст.2 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» та п. 2 «Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України», затверджених наказом Державного комітету рибного господарства N 33 від 18.03.99 року визначено, що ліміт спеціального використання водних біоресурсів (загальнодопустимий улов) - обсяг вилучення з природного середовища (вилову, добування, збирання) конкретних видів водних біоресурсів на конкретному водному об'єкті, встановлений на певний проміжок часу з метою попередження перевищення прогнозу допустимого вилову. Одиниця виміру останнього тонна, а отже зазначене порушення також не може бути кваліфіковане вказаній особі.
Зважаючи на встановлені судом обставини в діях особи можливий склад іншого адміністративного правопорушення, а саме за ч. 3 ст.85 КУпАП порушення правил рибальства. Однак, суд не має можливості перекваліфікувати дії особи та вирішувати питання про винуватість за ч.3 ст. 85 КУпАП, оскільки підвідомчість справ про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.85 КУпАП віднесена до органів рибоохорони відповідно до ст. 240 КУпАП.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд, у відповідності до положень ст.251, ст.252 КУпАП, вважає, що у діях ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений ч.4 ст. 85 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 252, 279, 280, 283-285 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 4 ст. 85 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.