Постанова від 20.08.2019 по справі 521/9854/19

Справа № 521/9854/19

Номер провадження 3/521/4369/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2019 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Крижановський О.В., за участю секретаря Савельєвої М.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП, щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Турції, який проживає за адресою АДРЕСА_1 , суд

ВСТАНОВИВ:

12 червня 2019 року до Малиновського районного суду м. Одеси від управління поліції м. Одеси надійшли матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно

ОСОБА_3 протоколі про адміністративне правопорушення, складеному інспектором патрульної поліції м. Одеси 23 травня 2019 року, вказано, що ОСОБА_1 26.05.2019 року о 00 годині 35 хвилин в м. Одесі по вул. Єфіма ОСОБА_4 13 керував автомобілем Mercedes Vito, реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння згідно медичного висновку №000557, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 факт правопорушення не визнав та пояснив, що в протоколі не вказано свідків, а в графі свідки немає прочерку, що може свідчити про те, що вони існують проте не вписані до протоколу. Також, ОСОБА_1 зазначає, що медичний Висновок, доданий до матеріалів справи, згідно якого, ОСОБА_1 був направлений на медичний огляд 23.05.2019 року о 00 години 45 хвилини, а сам медичний висновок складений 23.05.2019 о 02 години 00 хвилини, це незважаючи на те, що співробітники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення 23 травня 2019 року о 01 год. 45 хвилин. Також, ОСОБА_1 , зазначає, що до протоколу також не надано будь-яких відеопідтверджень, що саме він керував автомобілем, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння.

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 заперечує проти протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України, та просить провадження по справі закрити.

Вирішуючи питання щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, суддя виходить з наступного.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах проадміністративні правопорушенняє: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

В якості доказу та підстави адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП до суду надано висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 23.05.2019 року № 000557 та протокол про адміністративне правопорушення, який складений 23.05.2019 року.

Згідно з вимогамист.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.

Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно із затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 про «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС, при цьому огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, а результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення вразі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Згідно з Розділом І п.2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735, зазначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

У п. 3 Розділу І Інструкції вказано, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Суд, звертає увагу на те, що в протоколі не зазначені свідки події.

Також, не додано до справи направлення на огляд водія транспортного засобу до КНП «ООМЦПЗ'ООР з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування його під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Також, зазначено, що висновок про огляд ОСОБА_1 було складено 23 травня 2019 року о 2 год 00 хвилин, коли 23 травня 2019 року о 01 год. 45 хвилин протокол серії БД №202491 від 23.05.2019 року про адміністративне правопорушення вже був складений.

Згідно ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Ст. 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Суд, звертає увагу на те, що відповідно до протоколу права були вилучені, але до протоколу не надано відомостей про те, що після складання працівником поліції протоколу, водія ОСОБА_1 було вилучено автомобіль та передано іншій особі для керування, тобто працівник поліції, не відсторонив його від керування транспортним засобом.

В матеріалах адміністративної справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження або спростування вищезазначених пояснень водія.

Положення статті 62 Конституції України визначають, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Отже, аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність допустимих доказів на підтвердження того, що громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.

Відповідно до п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутністю в його діяннях складу адміністративного правопорушення.

Вилучене посвідчення на ім'я ОСОБА_5 повернути власникові.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Суддя Крижановський О.В.