Справа № 2-А-612\10
10.03.2010 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:
головуючої - судді: Зайцевої С.А.
при секретарі: Солодовник О.В.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “ про визнання дій неправомірними та зобов*язання проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю, у відповідності ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
01.02 . 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов*язання проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю, у відповідності ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача про відмову в перерахунку додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України Донецькій області перерахувати вказану пенсію як інваліду 3 групи (категорія 1), захворювання якого пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 22.05.2008 р. по 01.11.2009 року у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком,яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії, обчислений відповідачем, був здійснений у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України.
У судовому засіданні позивач у повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у судове засідання не з*явився,належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, позовні вимоги не визнали,просили у задоволені позову відмовити,надали суду письмові заперечення, в яких посилаються на відсутність правових підстав для перерахунку та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ,оскільки додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров*ю як учасникові ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії (3 група інвалідності),призначена та виплачується правильно,згідно діючому законодавству у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність. (арк.с.15-16 ).
Заслухавши пояснення позивача , дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню , з наступних підстав.
Так, судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії А № 052757 та є інвалідом ІІІ групи .(а.с.5.). На письмове звернення позивача щодо здійснення перерахунку щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю відповідачем було відмовлено у проведенні такого перерахунку (а.с. 8-10).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач, на думку позивача, неправомірно відмовив в перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Виходячи з матеріалів справи, позовної заяви позивача та тих обставин, що були встановлені під час розгляду справи в судовому засіданні, предметом даного спору є питання перерахунку додаткової пенсії інваліду 3 групи, віднесеному до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 22 травня 2008 року.
Так, право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пунктом 13 розділу XV вказаного закону, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Відповідно до ст.99 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік»,який набрав чинності з 01.01.2007 року,військовослужбовцям,особам начальницького і рядового складу,які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з війської служби,та деяких інших осіб»,пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій призначених до 01.01.2007 року здійснюється органами Пенсійного фонду України згідно даних,які містяться у переданих пенсійних справах. Згідно пенсійної справи,яка перейшла до ПФУ в Донецькій області,позивач отримує пенсію згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби,та деяких інших осіб» та додаткову пенсію відповідно до ст..50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Абзацом 4 частини 1 статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно з підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, була викладена в новій редакції в частині того, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У частині 3 статті 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено,що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,визначеного законом,підвищується розмір пенсії,визначений відповідно до статті 54 цього Закону,а також розмір додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю,особам,у тому числі віднесеним до категорії 1.Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму,закладення правової основи для його встановлення,затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень,дає Закон України « Про прожитковий мінімум « від 15 липня 1999 року № 966-14.Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25.03.2005 року,що діє з 31 березня 2005 року) передбачено,що прожитковий мінімум на одну особу,а також окремо для тих,хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення,щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Відповідач у запереченнях посилався на те, що виплата додаткової пенсії позивачу відбувалася на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах встановлених постановами Кабінету Міністрів України, які є обов'язковими для виконання державними пенсійними органами.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян «,відповідно до п.4 якої встановлено,що щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров*ю,відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та належать до категорії 1 ,інвалідам 3 групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров*ю,призначається в розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином додаткова пенсія становить : з 01.01.2008 року -70,50грн.; з 01.04.2008 року-72,15грн.;з 01.07.2008 року-72,30грн; з 01.01.2008 року-74,70грн.
Стосовно цих тверджень відповідача суд зазначає, що за статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Тобто, в цій статті функції щодо встановлення розміру пенсії, як державної, так і додаткової, Кабінету Міністрів України не делеговані, а лише зазначено про те, що Кабінет Міністрів України може затвердити порядок застосування передбачених законом пільг.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року була прийнята всупереч положень статей 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд погоджується з твердженнями позивача про те, що йому повинна сплачуватися додаткова пенсія у розмірі визначеному в статтях 50 та 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з вирахуванням мінімального розміру пенсії за віком,виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,встановленого законами про Державний бюджет України на відповідний рік.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб,які втратили працездатність встановить : з 1 січня -470 грн.,з 1квітня-481 грн.,з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня-498 грн. Стаття 54 Закону України « Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлює у 2009 році прожитковий мінімум для осіб,які втратили працездатність ,у розмірах встановлених у жовтні 2008 року.
Частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідач наполягає на тому, що за частиною 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Отже, суд з цього приводу зазначає, що стаття 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була доповнена частиною третьою згідно з Законом України від 25 березня 2005 року № 2505-IV, який набрав чинності з 31 березня 2005 року, в той час як до частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зміни, за якими - обчислення і призначення пенсій по інвалідності проводяться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", були внесені згідно з Законом України від 17 листопада 2005 року № 3108-IV, що набрав чинності з 13 грудня 2005 року, тобто в даному випадку застосовується принцип дії законів у часі, за яким до спірних правовідносин повинні застосовуватися норми закону, що набрав чинності пізніше. Крім того, частиною 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-ХІV від 15 липня 1999 року передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком. Також, слід врахувати, що чинним законодавством не встановлено іншого ніж передбаченого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку вирахування мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, суд враховує, що в дійсний час діє Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 зі змінами і доповненнями, за яким пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання завдяки Чорнобильської катастрофи нараховуються відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок додаткової пенсії відповідно до статей 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Проте, слід враховувати, що неправомірність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу слід вважати за період з 22.05.2008 року, оскільки підпункт 12, 15, 17 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесені зміни до ст. 50, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", внаслідок чого з 01 січня 2008 року був змінений порядок визначення пенсій по інвалідності.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України". У вказаному рішенні Конституційного суду України було зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статей 50,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якими особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22 травня 2008 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, незалежно від звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії .
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, статтями 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст.8 КАС України.
Частиною 2 статті 8 КАС України передбачено, що принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, справи „Проніна проти України”, справи „Кечко проти України”.
Також, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України „Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду" від 23.02.2006 р., рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції. Згідно ст. 17 Закону України „Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача, слід задовольнити та з урахуванням переходу з 01.11.2009 року позивача на отримання пенсії,відповідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу необхідно перерахувати та виплатити розмір додаткової пенсії - з розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком,яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб з 22.05.2008 року по 01.11.2009 року .
Суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсії позивачу у розмірах, менших 50 відсотків, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам статті 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про необхідність відмови у задоволенні позову позивачеві через пропущення строку звернення до адміністративного суду,оскільки до даних правовідносин не застосовуються строки позовної давності тому,що пенсія вже призначена,але внаслідок неправомірних дій відповідача нараховується у розмірі меншому ніж передбачено законом.Обов*язок держави перед громадянами за шкоду,завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений статтею 13 Закону України « Про статус і соціальний захист,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «,яка передбачає,що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов*язується відшкодувати її за пошкодження здоров*я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.Відповідно до пункту 3 частини першої статті 268 Цивільного Кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди,завданої каліцтвом,іншим ушкодженням здоров*я або смерті.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
Враховуючи ,що відповідач є державною бюджетною установою та грошові кошти для виплати, надходять з державного бюджету,а позивач при зверненні до суду звільняється від сплати судового збору,суд вважає можливим,у відповідності зі ст.88 КАС України,звільнити відповідача від сплати судових витрат на користь держави,віднести витрати за рахунок держави .
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 50, 55, 67, 121, 124 Конституції України, статтями 1, 13, 17, 50, 54, 67, 71 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.17 Закону України „Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 р., ст. 17 Закону України „Про виконання рішень і виконання практики Європейського суду” від 23.02.2006 р., ст. 58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 р.”, рішеннями у справах „Кечко проти України” від 18.07.2006 р., протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп, № 6-рп, № 10-рп., статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “ про визнання дій неправомірними та зобов*язання проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю, у відповідності ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - задовольнити .
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 в перерахуванні додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю у відповідності до приписів статті 50 ,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у період з 22.05.2008 року по 01.11.2009 року .
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю відповідно до ст.ст.50, 67 ч. 3, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року по 01.11.2009 року , із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Звільнити Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати судового збору на користь держави.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення,а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи,яка бере участь у справі ,то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Вступна та резолютивна частина постанови надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику та проголошена у судовому засіданні 10.03.2010 року. Повний текст постанови складений 15.03.2010 року .
Суддя : Зайцева С.А.