Постанова від 12.03.2010 по справі 2-а-488-10

справа № 2-А-488/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2010 року місто Донецьк

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:

головуючої судді Ульяніч І.В.

при секретарі Левченко В. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька "про визнання неправомірною бездіяльність державного органу та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії", -

в с та н о в и в:

22.01.2010 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльність державного органу та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії. В обґрунтування позову зазначив, що він за своїм соціальним статусом відноситься до категорії громадян, які є "дітьми війни", у зв'язку з чим має право згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на доплату до пенсії щомісячно у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком. Однак така допомога йому не виплачувалася в 2008-2009 році. Тому вважав, що відповідач неправомірно не сплачував йому належну суму соціальної допомоги, у розмірі встановленому Законом. Таким чином, оскільки право позивача на доплату до пенсії щомісячно у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком підтверджено Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 року та від 22.05.08 року, просив суд зобов'язати відповідача провести нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком з 2008 року по 31.12.2009 року, в подальшому уточнив позовні вимоги та просив зобов»язати відповідача провести нарахування щомісячної доплати до пенсії за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явився, надав заяву з проханням розглядати справу у його відсутність, заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши до суду письмову заяву з проханням розглядати справу у її відсутність та заперечення проти позову, згідно яких позов не визнали у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Ст. 110 Закону України "Про Державний бюджет на 2006 рік" було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" запроваджуються з 01.01.06 р., а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної ради України з питань бюджету. Зазначені статті не були визнані неконституційними у встановленому законом порядку, отже, відсутні порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом на 2007 рік зупинено, зокрема, дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею 111 ЗУ "Про Державний бюджет на 2007 рік" передбачено підвищення до пенсії "дітям війни" в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. На підставі зазначених норм дітям війни виплачувалось підвищення до пенсії з 01.01.07 р. у розмірі 19 грн., з 01.04.07 р. - 19,35 грн., з 01.10.07 р. - 19,75 грн.. 09.07.07року Конституційним Судом України у справі № 1-29\2007 ухвалено рішення № 6-рп2007, відповідно до якого визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік". Однак, видатки на підвищення дітям війни не передбачено, то і після і рішення Конституційного Суду України вище наведене підвищення не виплачувалось. Статтею 95 Конституції України визначено, що тільки ЗУ Про державний бюджет України регулюються будь-які видатки держави. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема, п. 41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Для врегулювання ситуації, 28.05.08 р. КМУ була прийнята Постанова № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", відповідно до п. 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 грн. Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до чинного на певний час законодавства. Окрім того, ст. 71 Закону України «Про державний бюджет за 2009 рік» КМУ надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Отже ними правомірно здійснювалося нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії у розмірах, передбачених п. 8 Постанови КМУ «деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530. (а. с. 12).

Суд, з'ясувавши позицію позивача, відповідача, викладену у запереченні проти позову, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

Так, стаття 46 Конституції України, гарантує громадянам право на соціальний захист.

Згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1І, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення, отримує пенсію за віком та відноситься до соціальної групи "Діти війни", що підтверджується копією посвідчення № 720455 (а. с. 5), а відповідно користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про соціальний захист дітей війни".

Згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Згідно ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом ( 489-16 ), на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року.

Відповідно до п. п. 2 п. 41 Розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, згідно Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані неконституційними положення пп.2 п 41 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни зокрема до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" щодо виплати замість пенсії підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року № 530 дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.

Відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії " від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих хто відноситься до основних соціальних демографічних груп населення встановлено у розмірі, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМ України. Цим Законом будь-яких змін до Закону України до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не внесено, та дія цієї статті не зупинена. А тому відповідач повинен проводити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та з наступними змінами його розміру.

Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропуску строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається та вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з вказаним позовом до суду 22.01.2010 року, тому, враховуючи, що ст. 99 КАС України, встановлений річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача протиправними щодо невірного нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком з 22.01.2009 року по 31.12.2009 року та зобов'язати його провести, за вказаний період, нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, підвищення дітям війни повинно виплачуватися органом Пенсійного фонду відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", внаслідок чого позивач має право на отримання підвищення до пенсії за 2009 рік починаючи з 22.01.2009 року по 31.12.2009 року, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 94 КАС України з місцевого бюджету Пролетарської районної в м. Донецьку ради, на користь позивача, необхідно стягнути суму судового збору в розмірі 3,40 грн., сплачені нею при звернені до суду (а .с. 1).

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 46, 152 Конституції України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", Законами України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та "Про Державний бюджет України на 2009 рік", рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп та від 22.05.08 року № 10-рп, ст.9, 10, 11, 69, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька "про визнання неправомірною бездіяльність державного органу та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії" - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька в частині ненарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком з 22.01.2009 року по 31.12.2009 року, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" неправомірною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити позивачу ОСОБА_1 нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 22.01.2009 року по 31.12.2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично здійснених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 03 гривні 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня оголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: І.В. Ульяніч

Копія вірна: Суддя: Секретар: