20 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 816/2195/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №816/2195/18 за позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язання провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії з 01 жовтня 2017 року, з урахуванням проведених виплат, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопад 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №816/2195/18 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
20 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №816/2195/18 за виключними обставинами.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №816/2195/18 залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимозі пункту 3 частини третьої статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України та роз'яснено заявникові, що недолік необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами з доказами поважності причин його пропуску.
19 серпня 2019 року на офіційну електронну адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами.
Вказана заява обґрунтована тим, що заявник не має юридичної освіти та не обізнаний із чинним законодавством та що про прийняття Конституційним Судом України рішення від 25 квітня 2019 року по справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) він дізнався від знайомих, а тому причина пропуску строку звернення до суду із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами, є на його думку, поважною та строк звернення до суду з заявою підлягає поновленню.
Вирішуючи заяву про поновлення строку зведення до суду, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її на відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Порядок і строк подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами врегульовано статтею 363 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 1 частини першої вказаної статті заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.
Отже, наведена норма Кодексу адміністративного судочинства України вказує на те, що строк звернення до адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами обчислюється з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України, а не з дня суб'єктивного усвідомлення особою факту порушення її прав та інтересів.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону України "Про Конституційного Суд України" оприлюднення всіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Суду або в окремих випадках за ухвалою Суду - в Залі засідань Суду, але не пізніше наступного робочого дня після їх ухвалення.
З відкритого та загальнодоступного джерела встановлено, що рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р(ІІ)/2019 оприлюднено на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України - 26 квітня 2019 року (за посиланням http://www.ccu.gov.ua/novyna/uhvaleno-pershe-rishennya-ksu-u-spravi-za-konstytuciynymy-skargamy-skrypky-av-bobyrya-oya).
Таким чином, тридцятиденний строк звернення до суду із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами закінчився 27 травня 2019 року.
Натомість заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами направлена до Полтавського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку - 18 червня 2019 року, тобто поза межами встановленого кодексом тридцятиденного строку.
Суд наголошує, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує право особи на звернення до суду за захистом. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Поважними причинами пропуску строку звернення з позовом можуть бути лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтвердженні належними доказами.
Повідомлені заявником обставини не можуть бути визнані судом поважними причинами пропуску звернення до суду, оскільки не вказують на об'єктивну неможливість звернення його до суду із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами у встановлений КАС України строк. Доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, також не надано, а тому у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду слід відмовити.
Відповідно до частини другої статті 366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене, заява про перегляд рішення за виключними обставинами підлягає поверненню.
Суд зауважує, що заявник не позбавлений права на звернення безпосередньо до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р(ІІ)/2019.
Керуючись статтями 123, 169, 248, 256, 294, 295, 361, 363, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі №816/2195/18.
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №816/2195/18 за позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повернути заявникові.
Роз'яснити заявникові, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, яка її подала, разом із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення у порядку, встановленому статтею 297, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.І. Слободянюк