ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 20/30710.02.10
За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської
державної адміністрації) «Київреклама»
До Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи Любченко Лідії Андріївни
Про стягнення 10 734,76 грн.
Суддя В.В. Палій
Секретар Н.С. Молочна
Представники:
Від позивача Коноваленко Є.Л.- предст. (дов. від 23.09.2009р.)
Від відповідача Любченко Л.А.- фізична особа -підприємець
Обставини справи:
Госпрозрахункова організація «Київреклама» звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до СПД Любченко Л.А. про стягнення 8521,07грн. - основного боргу, 411,61грн. -пені, 291,37грн. -3% річних, 1510,71грн. -збитків від інфляції за договором на право тимчасового користування місцем для розміщення об'єкту зовнішньої реклами від 07.12.2005р. №1969/ТК (далі -Договір).
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 08.10.2009р. суддею Палієм В.В. порушено провадження у справі №20/307, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 20.10.2009р.
Представник відповідача у судове засідання 20.10.2009р. не з'явився, витребувані судом документи не надав.
У зв'язку з неявкою у судове засідання представника відповідача та з метою витребування ненаданих суду документів, розгляд справи 20.10.2009р. відкладено.
04.11.2009р. розгляд справи не відбувся, у зв'язку з тим, що станом на 04.11.2009р. суддя Палій В.В. знаходився на лікарняному. При цьому, представник позивача повідомлений про день та час наступного судового засідання по справі №20/307 (18.11.2009р. о 14:30год.) під розписку.
У судовому засіданні 18.11.2009р. представник позивача надав суду довідку про включення до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців відповідача.
У зв'язку з неявкою у судове засідання представника відповідача, розгляд справи 18.11.2009р. відкладено.
09.12.2009р. судом одержано клопотання від відповідача про відкладення розгляду справи, для надання відповідачу можливості підготувати витребувані ухвалою суду документи по справі №20/307.
У судовому засіданні 09.12.2009р. клопотання судом задоволено.
За наведених обставин, розгляд справи 09.12.2009р. відкладено.
21.12.2009р. судом одержано заперечення від відповідача на позовну заяву, відповідно до якого відповідач зазначає про надсилання листа на адресу позивача про розірвання договору на право тимчасового користування місцем для розміщення об'єкту зовнішньої реклами від 07.12.2005р. №1969/ТК з 01.03.2007р., оскільки реклама -демонтована, відповідач за адресою розміщення реклами не працює; платіжні документи на адресу відповідача про необхідність здійснення оплати не надходили.
У судовому засіданні 22.12.2009р. представники сторін звернулись до суду із спільною заявою про продовження строку вирішення спору по справі №20/307.
Клопотання, викладене у заяві, судом задоволено.
З метою витребування додаткових доказів по справі, розгляд справи 22.12.2009р. відкладено.
У судовому засіданні 20.01.2010р. представник позивача пояснив, що не отримував від відповідача листа про те, що відповідач з 01.03.2007р. не орендує приміщення за адресою: м. Київ, вул. Тимошенко, 13-А.
Представник відповідача зазначив про відсутність у відповідача доказів направлення позивачу вказаного листа. При цьому, представник відповідача зазначив про те, що рахунки-фактури від позивача для здійснення оплати, відповідач не отримував.
З метою витребування додаткових доказів по справі, розгляд справи 20.01.2010р. відкладено.
03.02.2010р. судом одержано додаткові письмові заперечення від відповідача на позовну заяву, у відповідності до яких відповідач зазначає, що рахунки-фактури відповідачем не отримувались; власник місця розташування реклами змінився, про що було повідомлено бухгалтерію позивача; дія договору від 07.12.2005р. №1969/ТК припинилась, у зв'язку з наявністю заборгованості відповідача більше ніж за 3 місяці, що передбачено п. 7.6.3 договору; нарахування штрафних санкцій є безпідставним. У запереченні міститься клопотання про надання дозволу на сплату боргу частинами, по мірі надходження коштів, у зв'язку з кризою та втратою роботи.
Представник позивача у судовому засіданні надав суду письмові пояснення, відповідно до яких з посиланням на п. 4.2 договору зазначив, що рахунки на сплату коштів за право тимчасового користування місцем для розміщення ОЗР повинен одержати розповсюджувач зовнішньої реклами, тобто саме відповідач.
У судовому засіданні 03.02.2010р. судом оголошено перерву до 10.02.2010р., з метою виготовлення повного тексту рішення по справі.
09.02.2010р. судом одержано додаткові заперечення відповідача до позову, у яких відповідач посилається на аналогічні обставини, які викладені у раніше наданих запереченнях. У запереченні міститься клопотання про надання відповідачу дозволу на сплату боргу частинами, по мірі надходження коштів, у зв'язку з кризою та втратою роботи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд, -
07.12.2005р. між сторонами був укладений Договір №1969/ТК, відповідно до умов якого Робочий орган (позивач) надає Розповсюджувачу зовнішньої реклами (відповідач) право на тимчасове користування місцем (-ями) за адресою(-ами) згідно Додатку(-ів), який(-і) є невід'ємною частиною цього Договору, на підставі погодженої у встановленому порядку дозвільної документації на розміщення об'єктів зовнішньої реклами (надалі -ОЗР), а Розповсюджувач (відповідач) зовнішньої реклами використовує надане(-і) місце(-я) за цільовим призначенням -для розміщення ОЗР, здійснює оплату за право користування місцем(-ями) та звільняє у триденний термін місце(-я) після закінчення терміну дії дозволу (та/або цього договору) в частині наданого права користування місцем, на яке припинено дію дозволу та/або цього договору.
Відповідно до п. 4.2. Договору Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний отримати рахунок на сплату коштів за право тимчасового користування місцем для розташування ОЗР не пізніше 15 (п'ятнадцятого) числа поточного місяця.
Відповідно до 4.5 Договору плата за право тимчасового користування місцем(-ями) сплачується Розповсюджувачем зовнішньої реклами (відповідачем) щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця, шляхом перерахування суми коштів, зазначеної в рахунку-фактурі, наданим Робочим органом, на поточний рахунок останнього. Допускається авансове перерахування коштів.
Також, сторонами був укладений Додаток №1, на підставі якого відповідачу було надано право на тимчасове користування місцями, адреси яких визначено цим додатком на строк дії до 31.12.2010р., а також було визначено базову вартість за користування цими місцями (80,00грн. без ПДВ).
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України “Про рекламу” розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що видаються виконавчими органами сільських, селищних міських рад, та в порядку, встановленими цими органами на підставі типових правил, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 5 Типових правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 “Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами”(далі -Правила) для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до Рішення Київської міської ради від 28.09.2006р. №8/65 «Про реорганізацію госпрозрахункової організації «Київреклама»у комунальне підприємство виконавчого органу Київради «Київської міської державної адміністрації) «Київреклама»госпрозрахункова організація «Київреклама»перетворена у комунальне підприємство «Київреклама»та віднесено до сфери управління Головного управління питань реклами виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до пункту 32 Правил, плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, -на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою). При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для неназемного та недахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину.
Згідно із пунктом 4.1.1 Порядку розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.2007 № 1100 (зареєстровано в Головному управління юстиції в м. Києві 28.08.2007 за № 21/756) КП «Київреклама»укладає договори з розповсюджувачами зовнішньої реклами на право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва та здійснює контроль за своєчасним надходженням плати за укладеними договорами.
Згідно з п. 16.1 Порядку підставою для нарахування та внесення розповсюджувачем зовнішньої реклами відповідної плати є укладений договір на право тимчасового користування місцем (для розміщення РЗ), яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва.
Згідно з пп. 16.6-16.8 Порядку плата за право тимчасового користування місцем (для розміщення РЗ), яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва незалежно від відомчої належності такого місця, щомісячно нараховується КП "Київреклама" та перераховується розповсюджувачем зовнішньої реклами згідно умов договору на право тимчасового користування місцем (для розміщення РЗ), яке перебуває у комунальній власності м. Києва виключно на відповідний поточний рахунок КП "Київреклама" і розподіляється КП "Київреклама" наступним чином:
- 60 % коштів до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету;
- 40 % залишаються у розпорядженні КП "Київреклама" на своє утримання та виконання функціональних обов'язків.
Утримання місць розміщення рекламних засобів здійснюється самостійно розповсюджувачами зовнішньої реклами або на підставі договорів з власниками (балансоутримувачами) цих місць.
Визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Києва, здійснюється виключно у порядку, затвердженому виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).
Плата за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, не включає в себе податок на додану вартість та податок на рекламу, які мають бути обчислені додатково відповідно до вимог чинного законодавства.
Розмір плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, не може встановлюватися залежно від змісту реклами.
Відповідно до п. 1 «Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва», який затверджений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 9 липня 2007 р. N 852) плата за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва (далі - плата), складається з базових тарифів та коефіцієнтів диференціації плати залежно від зони розміщення засобу зовнішньої реклами (далі - коригуючі коефіцієнти), на які послідовно перемножується базова плата.
З пояснень представника Позивача вбачається, що позивачем були виставлені рахунки-фактури на оплату за тимчасове використання місць для розміщення ОЗР на загальну суму 8521,07грн. (за період з 15.03.2007р. по 13.08.2009р.), копії яких знаходяться в матеріалах справи, проте станом на час пред'явлення позивачем позову до суду Відповідач не розрахувався з Позивачем і його заборгованість перед Позивачем за Договором складає 8521,07грн.
Відповідно до пункту 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (стаття 526 ЦК України).
Посилання відповідача у відзиві на те, що ним не отримувались рахунки-фактури від позивача для здійснення оплати, суд не приймає до уваги, оскільки в силу п. 4.2 договору саме відповідач, як розповсюджувач зовнішньої реклами, зобов'язаний отримувати рахунок на сплату коштів за право тимчасового користування місцем для розташування ОЗР не пізніше 15 (п'ятнадцятого) числа поточного місяця. Доказів того, що позивач на звернення відповідача відмовив у видачі такого рахунку, матеріали справи не містять.
Відповідач також посилається на те, що строк дії договору припинився, у зв'язку з наявністю заборгованості розповсюджувача зовнішньої реклами більше ніж за 3 місяці (що передбачено п. 7.6.3 договору).
Проте, суд вважає помилковим зазначене твердження відповідача, оскільки даний пункт договору застосовується у разі, якщо договір стосується лише одного наданого місця розміщення ОЗР. У свою чергу додатком №1 від 16.12.2005р. до договору визначено декілька місць розміщення ОЗР.
Посилання представника відповідача в усних поясненнях на те, що позивачем необґрунтовано в односторонньому порядку здійснено підвищення суми оплати за надане право тимчасового користування місцями для розміщення об'єкту зовнішньої реклами, суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до п. 4.1 договору розмір плати за право тимчасового користування місцем (-ями) для розміщення ОЗР встановлюється виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) та сплачується Розповсюджувачем зовнішньої реклами на підставі рахунків-фактур, виданих Робочим органом.
При цьому, Порядок визначення розміру плати за право тимчасового використання місць (для розташування об'єктів зовнішньої реклами), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.05.2005 № 859 (зареєстровано в Київському міському управлінні юстиції 21.06.2005 за № 36/678) втратив чинність, у зв'язку із затвердженням Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва, який затверджений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 9 липня 2007 р. N 852. Згідно із новим порядком змінено базові тарифи, шляхом їх підвищення.
Таким чином, позивач не здійснював в односторонньому порядку підвищення суми оплати за надане право тимчасового користування місцями для розміщення об'єктів зовнішньої реклами, оскільки зміни до розміру базової плати внесені розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у відповідності до визначених законодавством повноважень.
Невнесення сторонами договору змін до додатку №1 від 07.12.2005р. до договору в частині зміни розміру базової плати у встановленому чинним законодавством України порядку, не є підставою для незастосування розміру плати за право тимчасового користування місцем (-ями) для розміщення ОЗР, який встановлений (змінений) виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією), у відповідності до наданих їй повноважень.
Відповідач також посилається на зміни власника місця розташування реклами, що є підставою для припинення дії договору, проте, матеріали справи не містять доказів повідомлення відповідачем позивача про зміну власника місця розташування реклами.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 8521,07грн. основного боргу.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 411,61грн. -пені, 291,37грн. -3% річних, 1510,71грн. -збитків від інфляції.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п.1 ст. 612 ЦК України).
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п.3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Пунктом 6.3 Договору встановлено, що за несвоєчасну або неповну сплату платежів за право тимчасового користування місцем (ями), розповсюджувач зовнішньої реклами сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у термін, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
Згідно п.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, стягнення 411,61грн. -пені, 291,37грн. -3% річних, 1510,71грн. -збитків від інфляції вважається обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України, суми, які підлягають сплаті за витрати, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні заявлених позовних вимог покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач не оспорив ціну позову, позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю, а саме: 8521,07грн. -основного боргу, 411,61грн. - пені, 291,37грн. -3% річних, 1510,71грн. -збитків від інфляції.
Клопотання відповідача про надання дозволу на сплату боргу частинами, по мірі надходження коштів, у зв'язку з кризою та втратою роботи судом не задоволено, у зв'язку з тим, що до клопотання не додано доказів на підтвердження викладених у ньому обставин. Крім того, у даному випадку, відповідач просить суд про розстрочку виконання рішення суду, тобто виконання рішення суду частками, з певним інтервалом у часі, проте, наведені у клопотанні інтервали у часі, а саме, по мірі надходження коштів, є необмеженими у часі та такою розстрочкою виконання рішення суду будуть порушуватись права позивача на одержання присуджених на його користь коштів.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 49, 82-85 ГПК України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи Любченко Лідії Андріївни (м. Київ, вул. Волкова, 8, кв. 108; м. Київ, вул. М. Тимошенка, 13-А, ідентифікаційний код 2126916944) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (м. Київ, вул. М. Коцюбинського,12-А, код ЄДРПОУ 26199714) 8521,07грн. -основного боргу, 411,61грн. -пені, 291,37грн. -3% річних, 1510,71грн. - збитків від інфляції, 107,35грн. -державного мита, 236,00грн. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня прийняття.
Суддя В.В. Палій