Рішення від 16.08.2019 по справі 420/3706/19

Справа № 420/3706/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторії Сергіївни від 07.06.2019 року ВП № 58424196 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.

Ухвалою суду від 06.08.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання 13.08.2019 року представники сторін не з'явилися. Сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. (а.с.39-42)

13.08.2019 року від представника позивача до суду надійшло клопотання, вхід. № ЕП/5979/19, в якому останній просить здійснювати розгляд справи без участі представника головного управління (у порядку письмового провадження). (а.с.43)

Відповідач про причини неявки його представника суд не повідомив, будь-яких заяв від нього до суду не надійшло.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом позовної заяви, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року по справі № 420/6171/18 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління задоволено та зобов'язано Головне управління провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2018 років з урахуванням розміру 89% врахованого для обчислення пенсії;

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року, яке набрало законної сили 18.01.2019 року, ОСОБА_1 18.01.2019 року було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року з урахуванням розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому, 28.02.2019 року до Головного управління надійшла постанова Відділу примусового виконання рішень ВП № 58424196 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження. У відповідь на лист Головним управлінням 11.03.2019 року до Відділу примусового виконання рішень направлено лист № 3980/03 про виконання рішення. У вказаному листі йде мова про те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року ОСОБА_1 18.01.2019 року здійснено відповідний перерахунок та повідомлено про порядок виплати утвореної заборгованості. Також, у вищевказаному листі вказано, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 року становить 9327,59 грн., а з 01.01.2018 року по 31.01.2019 року виникла доплата пенсії у розмірі 16140,32 грн.;

- враховуючи, що 28.08.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», виплата розрахованої доплати у розмірі 16140,32 грн. проводиться у такому порядку: доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 18.01.2019 року по 31.01.2019 року у сумі 809,90 грн. зарахована ОСОБА_1 на його поточний рахунок 05.02.2019 року; залишок доплати пенсії за період з 01.01.2018 року по 17.01.2018 року у сумі 15330,42 грн. буде виплачено згідно з Порядком № 649 та розробленому відповідно до постанови Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1;

- відповідно до Порядку № 649 питання перевірки обґрунтованості розрахованої суми, а також виплати коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, вирішуються в Пенсійному фонді України комісією з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Комісія створена у Пенсійному фонді України наказом від 29.08.2018 № 148. Комісія в ході опрацювання наданих документів перевіряє дату ухвалення рішення суду та дату його надходження до боржника, наявність копій судових рішень або виконавчого листа, обґрунтованість розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті по рішенням суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після 01.01.2013 року;

- позивач звертає увагу суду на те, що на запит Пенсійного фонду України від 02.01.2019 року Головним управлінням для формування реєстру в електронній формі підготовлено та 18.01.2019 року відправлено інформацію про судові рішення, ухвалені, починаючи з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року, за якими наявна сума невиплачених коштів, у тому числі про виконання рішення по справі № 420/6171/18. А отже, доплата яка утворилась після набрання законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року, а саме з 18.01.2019 року по 31.01.2019 року, виплачена Головним управлінням в повному обсязі, оскільки питання зазначеної виплати не підлягає розгляду Комісією, а доплата яка утворилась до набрання законної сили рішення від 18.12.2018 року, а саме з 01.01.2018 року по 17.01.2019 року, підлягає виплаті лише після прийняття Комісією відповідного рішення та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень на цю мету;

- залишок боргу за період з 01.01.2018 по 17.01.2019 роки у сумі 15330,42 грн. буде виплачено після прийняття Комісією відповідного рішення та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень на цю мету;

- Порядок № 649 був прийнятий саме для реалізації вимог вищевказаного Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з урахуванням того, що виконання таких рішень суду здійснюється виключно за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті;

- позивач звертає увагу суду, що пунктом 10 Порядку № 649 чітко передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України у межах наявних бюджетних призначень;

- згідно з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 13 червня 2018 року у справі № 757/29541/14-а та від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, невиконання судового рішення управління ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів;

- враховуючи все вищевикладене, Головне управління наполягає на тому, що рішення суду виконане ще до відкриття виконавчого провадження, про що Головне управління повідомило Відділ примусового виконання рішень листом від 11.03.2019 року з наданням підтверджуючих документів. Таким чином, Головним управлінням виконано всі вимоги виконавчого листа № 420/6171/18, а відтак керуючись положенням п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження № 558424196 підлягало закінченню у зв'язку з фактичним виконанням у повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Однак, державний виконавець відділу примусового виконання рішень 07.06.2019 року виніс постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.

У встановлений ухвалою суду від 06.08.2019 року строк відзив на позовну заяву від відповідача станом на 16.08.2019 року до суду не надійшов, про причини ненадання відзиву у встановлений судом строк відповідач суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року по справі № 420/6171/18 (а.с.13-18), зокрема:

- адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 89% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

08.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/6171/18 (а.с.49-50), відповідно до якого Одеський окружний адміністративний суд 18 грудня 2018 року, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії:

- вирішив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;

- судове рішення набрало законної сили: 28 січня 2019 року.

Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 58424196 від 20.02.2019 року (а.с.53-54) головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторією Сергіївною:

- відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 420/6171/18, виданого 08.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;

- із зазначенням, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Зазначену постанову отримано позивачем 28.02.2019 року. (а.с.19)

15.03.2019 року відповідачем отримано лист позивача «Про виконання рішення» від 11.03.2019 року № 3980/03 (а.с.58), відповідно до змісту якого, зокрема:

- на лист від 20.02.2019 року № 091-829, який надійшов до головного управління 28.02.2019 з постановою державного виконавця від 20.02.2019 ВП № 58424196 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 420/6171/18, виданому 08.02.2019 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;

- Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018, яке набрало законної сили 18.01.2019, ОСОБА_1 18.01.2019 було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення;

- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 становить 9327,59 грн.;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 18.01.2019 року по 31.01.2019 у сумі 809,90 грн. зарахована на його поточний рахунок 05.02.2019;

- доплата пенсії за період з 01.01.218 по 17.01.2019 у сумі 15330,42 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- копії перерахунку пенсії з 01.02.2019 та розрахунку на доплату пенсії додаються;

- враховуючи викладене, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України від 02.06.2016 № 1404 «Про виконавче провадження» позивач просив закінчити виконавче провадження по виконавчому листу № 420/6171/18, виданому 08.02.2019 Одеським окружним адміністративним судом.

До зазначеного листа були дані копії (а.с.59-60):

- перерахунку пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 - Міноборони, відповідно до якого пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 лютого 2019 року, підстава перерахунку: рішення суду, основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33);

- розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 за Дорученням № Д ЮО106228/10, пенсіонер: ОСОБА_1 , за період з січня 2018 року по січень 2019 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду (рішення ООАС - 18.12.2018 (осн. розмір - 89%).

07.06.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторією Сергіївною, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 58424196, якою за невиконання у повному обсязі вимог виконавчого листа № 420/6171/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 08.02.2019 накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с.61-62)

Згідно зі змістом цієї постанови її прийнято на підставі встановлення відповідачем, зокрема, що:

- відповідно до частини 6 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» - за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною);

- частиною 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність;

- станом на теперішній час вимоги виконавчого листа у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Зазначену постанову отримано позивачем 11.06.2019 року. (а.с.10)

Не погоджуючись з постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторії Сергіївни від 07.06.2019 року ВП № 58424196 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн., позивач оскаржив її у судовому порядку.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.23, 26-30):

- перерахунку пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 - Міноборони, відповідно до якого пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 січня 2018 року, підстава перерахунку: рішення суду (рішення ООАС - 18.12.2018 року, основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33);

- розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 за Дорученням № Д ЮО106228, пенсіонер: ОСОБА_1 , за січень 2019 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду;

- листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 02.01.2019 року № 101/02-11, яким позивача повідомлено про необхідність в термін до 21.01.2019 року надати інформацію щодо рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету;

- листа позивача до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 18.01.2019 року № 1049/02 «Про надання інформації», яким на виконання листа Пенсійного фонду України від 02.01.2019 року № 101/02-11 надіслано реєстр рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету;

- реєстру рішень суду (ухвалених протягом 2018 року, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по Одеській області), у якому за порядковим № 101 зазначено рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року № 420/6171/18, ПІБ стягувача/позивача: ОСОБА_1 .

На виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 58424196. (а.с.47-64)

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закону № 1404-VIII); «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII); Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 року № 2456-VI (далі - БК України); Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2); Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649); Порядком ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 р. за № 1189/32641 (далі - Порядок № 20-1).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно зі ст. 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч. 1 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з п. 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до п. 2 Порядку № 649, зокрема, боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.

Згідно з п. 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Відповідно до п. 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

Згідно з п. 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.

У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.

Згідно з п. 1 Порядку № 20-1 цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку № 649, визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.

Відповідно до п. 7 Порядку № 20-1 внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:

Як зазначено вище, у встановлений ухвалою суду від 06.08.2019 року строк відзив на позовну заяву від відповідача станом на 16.08.2019 року до суду не надійшов, про причини ненадання відзиву у встановлений судом строк відповідач суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року по справі № 420/6171/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Разом з листом від 18.01.2019 року № 1049/02 «Про надання інформації» позивач надіслав до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України реєстр рішень суду, ухвалених, починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету;

Відповідно до цього реєстру рішень суду (ухвалених протягом 2018 року, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по Одеській області), за порядковим № 101 зазначено рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року № 420/6171/18, ПІБ стягувача/позивача: ОСОБА_1 .

08.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/6171/18, відповідно до якого Одеський окружний адміністративний суд 18 грудня 2018 року, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, вирішив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, із зазначенням, що судове рішення набрало законної сили: 28 січня 2019 року.

З встановленого вбачається, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року № 420/6171/18 включене позивачем до реєстру рішень суду (ухвалених протягом 2018 року, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по Одеській області), за порядковим № 101, ще до набрання ним законної сили.

Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 58424196 від 20.02.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторією Сергіївною:

- відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 420/6171/18, виданого 08.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;

- із зазначенням, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Зазначену постанову отримано позивачем 28.02.2019 року.

15.03.2019 року відповідачем отримано лист позивача «Про виконання рішення» від 11.03.2019 року № 3980/03, відповідно до змісту якого, зокрема:

- на лист від 20.02.2019 року № 091-829, який надійшов до головного управління 28.02.2019 з постановою державного виконавця від 20.02.2019 ВП № 58424196 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 420/6171/18, виданому 08.02.2019 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;

- Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2018, яке набрало законної сили 18.01.2019, ОСОБА_1 18.01.2019 було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення;

- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 становить 9327,59 грн.;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 18.01.2019 року по 31.01.2019 у сумі 809,90 грн. зарахована на його поточний рахунок 05.02.2019;

- доплата пенсії за період з 01.01.218 по 17.01.2019 у сумі 15330,42 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- копії перерахунку пенсії з 01.02.2019 та розрахунку на доплату пенсії додаються.

До зазначеного листа були дані копії:

- перерахунку пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 - Міноборони, відповідно до якого пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 лютого 2019 року, підстава перерахунку: рішення суду, основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33);

- розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії від 18 січня 2019 року за пенсійною справою № ЮО106228 за Дорученням № Д ЮО106228/10, пенсіонер: ОСОБА_1 , за період з січня 2018 року по січень 2019 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду (рішення ООАС - 18.12.2018 (осн. розмір - 89%).

07.06.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторією Сергіївною, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 58424196, якою за невиконання у повному обсязі вимог виконавчого листа № 420/6171/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 08.02.2019 накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.

Згідно зі змістом цієї постанови її прийнято на підставі встановлення відповідачем, зокрема, що: станом на теперішній час вимоги виконавчого листа у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

За результатами дослідження вищенаведених наданих сторонами доказів судом встановлено, що вимоги рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року по справі № 420/6171/18 та виданого 08.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом виконавчого листа № 420/6171/18 в частині проведення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії:

- фактично виконані частково;

- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, щодо вчинення дій з виконання рішення суду ще до відкриття відповідного виконавчого провадження, згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що встановлені відповідачем обставини, які послужили підставою для прийняття оскаржуваної постанови, не відповідають фактичним обставинам справи.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 23 та п. 20 ч. 1 ст. 116 БК України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

На підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку про те, що неповне виконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів, фактично, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, та вчинення позивачем дій на виконання Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, та Порядку ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24.01.2018 року по справі № 405/3663/13-а (адміністративне провадження № К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (адміністративне провадження № К/9901/12146/18).

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновку, що:

- оскаржена постанова від 07.06.2019 року ВП № 58424196 про накладення штрафу прийнята відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому ця постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п.п. 7, 8, 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;

позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду;

відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Враховуючи характер спірних правовідносин, позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у даній справі:

- не є суб'єктом владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду,

- не є суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг,

- відповідно, є особою, на захист прав та інтересів якої подано позов до адміністративного суду та не є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України.

Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 13488 від 4 липня 2019 року щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 1921,00 грн. (а.с.37)

Відповідно стягненню з Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає сума судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст. ст. 139, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: пл. Бориса Дерев'янка, 1, м. Одеса, 65072) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум Вікторії Сергіївни від 07.06.2019 року ВП № 58424196 про накладення штрафу.

Стягнути з Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, 34, м. Одеса, 65028, ідентифікаційний код юридичної особи: 34929741) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Апеляційні скарги на рішення суду можуть бути подані в поряду, передбаченому ч. 6 ст. 287 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя М.Г. Цховребова

.