Справа № 324/1215/19
Провадження № 3/324/389/2019
01.08.2019 м. Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Іванченко М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, прож.: АДРЕСА_1 , за ст.130 ч.2 КУпАП,
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол серії БД №241400, складений 11.07.2019 о 13год.20хв. поліцейським СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старшим сержантом поліції Литвиновим С.Г. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.2 КУпАП, в якому зазначено: «11.07.2019 о 13год.00хв. в м.Пологи по вул.Пушкіна поблизу будинку №187 громадянин ОСОБА_2 керував т.з. «Муравйом 2м» з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запахом з порожнини роту, згідно з висновку про медичний огляд на стан сп'яніння громадянин ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9 а ПДР».
Відповідно до ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо. Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з огляду на принцип законності, встановлений ст.7 КУпАП, на основі суворого додержання якого здійснюється провадження в справах про адміністративні правопорушення, то протокол про адміністративне правопорушення повинен бути складений в суворій відповідності до вимог щодо його змісту, встановленими ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 ч.1 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В протоколі серії БД №241400, складеному поліцейським СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старшим сержантом поліції Литвиновим С.Г. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.2 КУпАП, зазначено, що він був складений 11.07.2019 о 13год.20хв. При цьому, до вказаного протоколу в якості доказу керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння був доданий висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №24, в якому зазначено, що 11.07.2019 о 13год.25хв. лікарем КНП Пологівська БЛІЛ ОСОБА_3 був оглянутий ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, протокол серії БД №241400 був складений поліцейським СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старшим сержантом поліції Литвиновим С.Г. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.2 КУпАП раніше ніж акт медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, №24, яким лікар КНП Пологівська БЛІЛ ОСОБА_3 встановила факт перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння.
З огляду на викладене, є не зрозумілим, яким чином при складенні протоколу серії БД №241400 поліцейський СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старший сержант поліції Литвинов С.Г. визначив, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Статтею 130 частиною 1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 130 частиною 2 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Також, до вказаного протоколу додана довідка інспектора сектору превенції Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області Новікової О.П., в якій зазначено, що за обліками Національної поліції України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 26.10.2018 постановою Пологівського районного суду Запорізької області за ст.130 ч.1 КУпАП накладено адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, однак у доданих до протоколу матеріалах відсутня копія вказаної постанови, що має суттєве значення для перевірки правильності кваліфікації дій порушника.
Внаслідок допущених порушень суд позбавлений можливості належним чином визначити обставини, які відповідно до вимог ст.280 КУпАП, підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
У зв'язку із цим, протокол серії БД №241400, складений 11.07.2019 о 13год.20хв. поліцейським СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старшим сержантом поліції Литвиновим С.Г. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.2 КУпАП, у зв'язку із порушенням вимог ст.256 КУпАП, разом із доданими матеріалами підлягають поверненню до Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП України, суд,
Повернути до Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області протокол серії БД №241400, складений 11.07.2019 о 13год.20хв. поліцейським СРПП №3 Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області старшим сержантом поліції Литвиновим С.Г. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.2 КУпАП, разом із доданими матеріалами для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М.В.Іванченко