Справа № 761/26193/19
Провадження № 3/761/5860/2019
14 серпня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Трубніков Андрій Володимирович, за участю прокурора Київської місцевої прокуратури №10 Дяченка В.П., особи, яка при тягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки у м.Києві ДЗЕ НПУ, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с.Розівка, Саратського р-ну, Одеської обл., українки, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , обіймає посаду заступника директора учбово-курсового комбінату КП «Київжитлоексплуатація», не є особою, звільненою від сплати судового збору-
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обіймаючи посаду заступника директора учбово-курсового комбінату Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» частини 2 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 №1153/29283, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік
Наведеним вище ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, яка щиро розкаялась у вчиненому та вказала, що таке правопорушення нею вчинено не умисно, у зв*язку із відсутністю у неї спеціальних технічних знань, думку прокурора щодо наявності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності у виді штрафу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Встановлено, що відповідно до Наказу Учбово-курсового комбінату Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація» №54-К від 13.10.2014 «Щодо особового складу» ОСОБА_1 з 13 жовтня 2014 року прийнято на посаду заступника директора учбово-курсового комбінату Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація».
ОСОБА_1 ознайомлена з наказом КП «Київжитлоексплуатація» №209 від 08 грудня 2017 року «Про подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік» також, його ознайомлено з додатком до вказаного вище наказу та роз'яснено положення підпункту «а» пункту 2 частини першої ст. З Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно пункту 1.2 статуту Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація», підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва. Засновником підприємства є Київська міська державна адміністрація. Власником Підприємства є територіальна громада міста Києва, від імені якої виступає Київська міська рада. В пункті 1.5. статуту вказано, що Підприємство є юридичною особою, що має самостійний баланс, відокремлене майно, основні фонди і оборотні кошти, рахунки в установах банків.
Відповідно до пункту 1.1. положення про Учбово-курсовий комбінат комунального підприємства «Київжитлоексплуатація», Учбово-курсовий комбінат є відокремленим структурним підрозділом комунального підприємства «Київжитлоексплуатація» без статусу юридичної особи та має організаційно-правову форму філії.
У посадовій інструкції заступника директора учбово-курсового комбінату Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація» з якою ознайомлено ОСОБА_1 викладено:
-п. 3.1.2. заступник директора має право контролювати стан навчального процесу Філії;
-п. 3.2.2. заступник директора зобов'язаний контролювати збереженість матеріальних засобів Філії;
-п. 3.2.5. заступник директора зобов'язаний контролювати стан охорони праці, електро- та пожежної безпеки;
-п. 3.2.8. заступник директора зобов'язаний забезпечувати збереженість навчальних автомобілів Підприємства;
-п. 3.2.9. заступник директора зобов'язаний контролювати виконання виробничого навчання, практичного водіння;
-п. 1.6. на час відсутності директора Філії його обов'язки виконує заступник директора.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до частини 1 статті 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до підпункту «а» частини 2 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У відповідності до статті 1 вказаного Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 обіймаючи посаду заступника директора учбово-курсового комбінату Комунального підприємства «Київжитлоексплуатація», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, оскільки наділена адміністративно-господарськими повноваженнями та організаційно-розпорядчими функціями є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
В пункті 3 Роз'яснення НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» які затверджені рішенням НАЗК від 11.08.2016 року №3 викладено, що у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 та підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими особами» слід розуміти працівників державних органів, інших юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно- розпорядчі та/або консультативно-дорадчі функції. Під «службовими особами» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
У відповідності до абзацу 2 пункту 2 Розділу XIII Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту Національне агентство) від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, як щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів. Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених законом
Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 2 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, як щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів.
ОСОБА_1 будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, зобов'язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5-1 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», що був доповнений відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-УІІІ, передбачено продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що у березні 2018 року вона заповнила усі розділи-у своїй декларації та вчинила усі дії для її подання. Чому, вказана декларація не була опублікована їй не відомо. В березні 2018 року вона не перевіряла чи опублікована декларація на сайті НАЗК. 29 грудня 2018 року ОСОБА_1 було виявлено, що на сайті НАЗК не має її декларації за 2017 рік.
Згідно з відомостей із Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, лише 03.01.2019 року.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи обізнаною щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції», подаючи декларацію вперше, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік до 01 квітня 2018 року.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У зв*язку із зазначеним в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов*язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Обставиною, яка пом*якшує відповідальність ОСОБА_1 , є її щире розкаяння, обставин, які б обтяжували відповідальність особи за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
У зв*язку із зазначеним суд, враховуючи дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, її вік, сімейний та матеріальний стан, приходить до висновку про наявність обгрунтованих підстав для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП в межах санкції статті Закону, за яким визнає її винним.
Судовий збір підлягає стягненню з винної особи на користь держави
На підставі викладеного, керуючись 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 279-280, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, Законому України «Про запобігання корупції», суд -
ОСОБА_1 визнати винною вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п*ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м.Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.В.Трубніков