Справа №487/2306/19
Провадження №1-кс/487/5885/19
15.08.2019 року м.Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , в присутності прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби прокуратури Одеської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42019000000000520 про арешт майна, -
18.07.2019 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , звернулась до суду з клопотанням,в якому просила накласти арешт на грошові кошти ПзІК «Індраяні Оверсідз» (ЄДРПОУ 25398535), які перебувають та можуть надійти на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «МІБ» (МФО 380582); зупинити видаткові операції по вказаному рахунку; зобов'язати посадових осіб АТ «МІБ» надати слідчому СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_5 , іншим слідчим, що входять до складу слідчої групи, прокурорам групи прокурорів: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , іншим прокурорам групи прокурорів, а також за дорученням слідчого або прокурорів оперативним працівникам міжрегіонального оперативного управління Офісу великих платників податків ДФС довідку про виконання ухвали суду про накладення арешту і виписки банку про залишки коштів на рахунках ПзІК «Індраяні Оверсідз» на момент оголошення ухвали та в подальшому надавати кожного останнього дня місяця виписки банку про залишок коштів на рахунках ПзІК «Індраяні Оверсідз».
Підставою для внесення клопотання стало те, що грошові кошти, які містяться на банківських рахунках учасників злочинної схеми, набуті внаслідок незаконної діяльності та є доказом у кримінальному правопорушенні.
В судовому засіданні прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні - ОСОБА_3 підтримав подане клопотання про накладення арешту на майно та просив його задовольнити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Із матеріалів клопотання встановлено, що слідчим управлінням Територіального управління ДБР, розташованого у м. Миколаєві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ГУ ДФС в Одеській області, які діючи у змові зі службовими особами Підприємства «Оріон», заснованого на власності громадської організації «Надія інвалідів» (ЄДРПОУ 34801551), заволоділи державними коштами в особливо великих розмірах, які були надані в якості користування пільгами з оподаткування у період з 01.01.2018 по 31.12.2018, що спричинило тяжкі наслідки державі за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
Проведеним на теперішній час досудовим розслідуванням установлено, що Підприємство «Оріон» засноване на власності громадської організації «Надія інвалідів» (ЄДРПОУ 34801551) і перебуває на податковому обліку у ГУ ДФС у Одеській області.
Наказом Мінсоцполітики № 23 від 11.01.2018, указаному підприємству відповідно до пункту 142.1 статті 142 розділу III «Податок на прибуток підприємств» та пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України), надано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування на період з 01.01.2018 по 31.12.2018 (включно).
Однак, як установлено органом досудового розслідування, відповідних умов для такого права не існувало.
Аналізом інформаційно-аналітичних баз даних ДФС України встановлено, що Підприємство «Оріон» у період 2018 року здійснювало фінансово-господарські операції із закупівлі товарно-матеріальних цінностей (далі - ТМЦ) у підприємств-резидентів на загальну суму близько 160 млн. грн. (у т.ч. ПДВ - 26,6 млн. грн.), а також здійснювало інші витрати на загальну суму близько 72,4 млн. грн. (у т.ч. ПДВ - 12 млн. грн.).
У подальшому, придбані ТМЦ були, нібито, перероблені та реалізовані в адресу підприємств покупців на загальну суму близько 250,8 млн. грн., у тому числі із застосуванням отриманої податкової пільги, на загальну суму близько 211 млн. грн. (ПДВ - 31209,72 грн.) без ПДВ, тобто застосувавши податкову пільгу з ПДВ.
Поряд з цим, аналізом витрат «пільговика» (без імпортних операцій) встановлено, що до складу сформованого податкового кредиту з ПДВ (72,4 млн грн., у т.ч. ПДВ - 12 млн. грн.) увійшли операції з придбання ТМЦ, зокрема у ПзІК «ІНДРАЯНІ ОВЕРСІДЗ» (ЄДРПОУ 25398535), а саме - рису, на загальну суму близько 40,2 млн. грн. (у т.ч. ПДВ - 6,7 млн. грн.), а також цукру різних видів, усього на загальну суму 25,8 млн. грн. (у т.ч. ПДВ - 4,3 млн. грн.).
Зокрема: 72,4 млн. грн. (загальні витрати) - 40,2 млн. грн.(витрати на придбання рису) - 25,8 млн. грн. (витрати на придбання цукру) = 6,4 млн. грн. Фонд заробітної плати Підприємства у період 2018 року становив близько 1,8 млн. грн.
Загалом, Підприємством «Оріон» у період 2018 року здійснено витрати, які можна віднести до прямих витрат на переробку або інші види перетворення матеріалів, використаних при виконанні робіт на загальну суму 8,2 млн. грн., а саме 6,4 млн. грн. (виробничі витрати) + 1,8 млн. грн. (заробітна плата) = 8,2 млн. грн. загальний обсяг витрат.
Зважаючи на те, що обсяг операцій із застосуванням податкової пільги склав близько 211 млн. грн., вісім відсотків від цієї суми становить 16,8 млн. грн.
Таким чином Підприємством «Оріон» фактично понесено витрати на переробку на суму 8,2 млн. грн., що складає лише 3,9 відсотка (замість необхідних для застосування податкової пільги 8 відсотків) від обсягу операцій із застосуванням податкової пільги (безпосереднє виготовлення товарів/послуг).
За таких обставин службовими особами Підприємства «Оріон» при зверненні за податковою пільгою порушено вимоги п. 8 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень до Податкового кодексу України, а також п. 2 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 08.08.2007 №1010, оскільки без законних підстав на застосування податкової пільги, з метою заволодіння державними коштами в особливо великому розмірі, маючи від'ємне значення з ПДВ, сформованого внаслідок порушення чинного податкового законодавства України, не маючи підстав, складено та подано до органу ДФС за місцем обліку Заяви про відшкодування ПДВ з Державного бюджету України на загальну суму близько 30 млн. грн.
Поряд з цим, установлено, що близько 7,3 млн. грн. із загального розміру безпідставно відшкодованого Підприємству «Оріон» з бюджету ПДВ, стали дії службових осіб ПзІК «Індраяні Оверсідз» (ЄДРПОУ 25398535), які у період 2017-2019 років, діючи за попередньою змовою зі службовими особами Підприємства «Оріон», шляхом проведення безтоварних фінансово-господарських операцій та використання завідомо підроблених офіційних документів надали можливість останньому неправомірно сформувати податковий кредит з ПДВ на загальну суму близько 7,3 млн. грн. та у подальшому заявити бюджетне відшкодування податку на додану вартість в особливо великих розмірах.
Зокрема, здійснення безтоварних операцій підтверджено аналізом документів, вилучених на підставі ухвали Заводського районного суду м. Миколаєва від 28.03.2019. Як убачається, упродовж 2018 року Підприємство «Оріон» закуповувало у ПзІК «Індраяні Оверсідз» рис. При цьому послуги перевізника надавалися ФОП ОСОБА_7 і ФОП ОСОБА_8 із залученням водія/експедитора ОСОБА_9 , від імені якого підписами засвідчено факти отримання, перевезення і передачі товару.
Проте, 18.06.2019 допитаний як свідок ОСОБА_10 , ознайомившись з оригіналами товарно-транспортних накладних показав, що ПзІК «Індраяні Оверсідз», Підприємство «Оріон», їх керівники і бухгалтер ПзІК «Індраяні Оверсідз», а також ФОП « ОСОБА_11 » і ФОП « ОСОБА_7 » йому не знайомі де вони розміщуються йому не відомо; до нього для надання послуг водія будь-хто із перелічених осіб не звертався; підписи у товарно-транспортних накладних виконані не ним; на автомобілі ДАФ НОМЕР_2 з причепом НОМЕР_3 він ніколи не працював і кому вони належать він не знає; особи, чиї підписи від імені бухгалтера ПзІК «Індраяні Оверсідз» ОСОБА_12 його директора ОСОБА_13 , директора підприємства «Оріон» ОСОБА_14 , водія/експедитора ОСОБА_10 , містяться на ТТН, йому не відомі.
Отримані покази також підтверджуються Висновком почеркознавчої експертизи від 05.08.2019 №187 відповідно до якого експертом встановлено, що підписи у товарно-транспортних накладних виконані не ОСОБА_10 , а іншою особою.
За таких обставин у діях службових осіб ПзІК «Індраяні Оверсідз» та інших причетних осіб убачаються ознаки злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 т. 191 КК України як сприяння у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах; ч. 5 ст. 191 КК України як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах та за ч. 2 ст. 364 КК України: зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Вказані злочини передбачають покарання, яке відповідно до ст. 12 КК України, відносить їх до категорії особливо тяжких.
Встановлено, що для здійснення протиправної діяльності ПзІК «Індраяні Оверсідз» (ЄДРПОУ 25398535) використовується розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий ним у АТ «МІБ» (МФО 380582).
На даний час досудового розслідування, з метою припинення злочинної діяльності, попередження збитків, що заподіюються державі невстановленими особами за рахунок безпідставного відшкодування податків, виникла необхідність у накладенні арешту на кошти, розміщені на банківських рахунках ПзІК «Індраяні Оверсідз» та припинення будь-яких видаткових операцій.
Статтею 170 КПК України, передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
У відповідності до ч. 3 ст. 170 КПК України, є достатні підстави вважати, що зазначені кошти, відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Невжиття заходів по арешту коштів і видаткових операцій призведе до остаточного заволодіння державним майном особами, причетними до злочинної діяльності, втрати речових доказів та унеможливить відшкодувати спричинені державі збитків і застосувати спеціальну конфіскацію.
Таке обмеження права власності є розумним та співрозмірним із завданням кримінального провадження.
Вказане у своїй сукупності свідчить про обґрунтованість клопотання та наявність достатніх підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту.
При цьому клопотання не підлягає задоволенню в іншій частині, як таке, що не ґрунтується на вимогах КПК України.
З урахування викладеного, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора належить задовольнити частково.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 98, 167, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби прокуратури Одеської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42019000000000520 про арешт майна - задовольнити частково.
Накласти арешт на грошові кошти ПзІК «Індраяні Оверсідз» (ЄДРПОУ 25398535), які перебувають та можуть надійти на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «МІБ» (МФО 380582) в межах суми в розмірі 30 млн.грн.
Накласти арешт на видаткові операції по рахунку № НОМЕР_1 , який відкрито у АТ «МІБ» (МФО 380582), в межах суми в розмірі 30 млн. грн. за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів до державного бюджету, виплати заробітної плати.
Ухвала підлягає негайному виконанню, яке доручити слідчому СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_5 , іншим слідчим, що входять до складу слідчої групи, прокурорам групи прокурорів: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , іншим прокурорам групи прокурорів, а також за дорученням слідчого або прокурорів оперативним працівникам міжрегіонального оперативного управління Офісу великих платників податків ДФС.
В решті вимог відмовити.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя Заводського
районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1