Рішення від 09.08.2019 по справі 580/1153/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2019 року справа № 580/1153/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника позивача - Василенка С.І. (за ордером),

представника відповідача - Мауріної Я.Ю. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон Черкаси ЛТД» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Регіон Черкаси ЛТД» (вул. Смілянська, 118, оф. 210, м.Черкаси, 18008, далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 №0014731407.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач помилково дійшов висновку про перевищення готівки в касі підприємства на суму 44144 грн. 08 коп., оскільки контролюючим органом не було враховано середньоденних надходжень готівки по АЗС позивача за адресою: м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 9, а лише враховано такий залишок готівки в касі лише на іншій АЗС позивача. Крім того, Указом Президента України від 20.06.2019 №418/2019 скасовано Указ Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», тому у відповідності до ст. 58 Конституції України податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 №0014731407 підлягає до скасування, оскільки у даному випадку Указ Президента України від 20.06.2019 №418/2019 має зворотну дію в часі через скасування ним відповідальності за перевищення готівки в касі підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, проти його задоволення заперечила, надала до суду письмовий відзив, в якому зазначила, що за наслідками проведеної перевірки розрахунку понадлімітних залишків готівки в касі товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон Черкаси ЛТД» встановлено перевищення готівки в касі підприємства на суму 44144 грн. 08 коп. Посилання позивача на Указ Президента України від 20.06.2019 №418/2019, яким скасовано Указ Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» є помилковим, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0014731407 прийнято 26.12.2018, а положення статті 58 Конституції України на юридичних осіб не розповсюджується. На підставі вищевикладених обставин представник відповідача вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено фактичну перевірку АЗС позивача за адресою: м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 9, результати перевірки оформлені актом від 22.10.2018 №312/23/23/14/41080522.

Вказаною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. п. 12, 50, 53 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 29.12.2017 №148, оскільки в період з 01.07.2018 по 30.09.2018 позивачем перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі на загальну суму 2233367 грн. 09 коп.

Не погоджуючись із вищевказаними висновками акту перевірки від 22.10.2018 №312/23/23/14/41080522, позивачем подано заперечення від 26.10.2018 №26/10.

Головним управлінням ДФС у Черкаській області на підставі наказу від 20.11.2018 №2301 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» з питань, які зазначені в запереченнях від 26.10.2018 №26/10 до акту фактичної перевірки від 22.10.2018 №312/23/23/14/41080522. Результати перевірки оформлені актом від 07.12.2018 №453/23-00-14-0706/41080522.

За наслідками вказаної перевірки контролюючим органом частково підтверджено висновки акту фактичної перевірки від 22.10.2018 №312/23/23/14/41080522 за період діяльності позивача з 13.01.2017 по 19.10.2018 в частині перевищення встановленого ліміту каси на загальну суму 44144 грн. 08 коп.

На підставі акту перевірки від 07.12.2018 №453/23-00-14-0706/41080522 Головним управлінням ДФС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 №0014731407, яким до позивача застосовано фінансові (штрафні) санкції в сумі 88288 грн. 16 коп. (44144 грн. 08 коп. х 2 (двократний розмір сум виявленої понадлімітної готівки).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

05.01.2018 набрало чинності Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2018 №148 (далі - Положення №148), яке розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність.

Згідно з п. 50 Положення №148 установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов'язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Установа, підприємство, небанківська фінансова установа затверджує внутрішніми документами установлений ліміт каси. Для відокремлених підрозділів ліміт каси установлюється і доводиться до їх відома відповідним внутрішнім документом установи, підприємства - юридичної особи, небанківської фінансової установи.

Установи/підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи (з дня першого готівкового розрахунку) ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Ліміт каси, установлений з урахуванням прогнозних розрахунків, у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності.

Відповідно до пп. 3 п. 58 Положення №148 контролюючий орган під час проведення перевірки визначає наявність самостійно встановленого ліміту каси та його відповідність самостійно здійсненим розрахункам. Сума готівки за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 27 розділу III цього Положення), додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

Як встановлено судом із матеріалів справи, під час проведення перевірки ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» встановлено, що товариство використовує у своїй господарській діяльності автозаправні станції (АЗС) за адресами: АЗС-1, м. Черкаси, вул. 30 річчя Перемоги, 9 та АЗС-3, Черкаська область, Городищенський район, с. Орловець, вул. Смілянська, б/н .

Згідно встановленого режиму роботи об'єктів торгівлі та сфери послуг, який виданий Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради 11.10.2017 №3136, ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» встановлено режим роботи «цілодобово» на АЗС-1: м. Черкаси, вул.30-річчя Перемоги, 9, кількість робочих днів відповідно до фіскальних звідних чеків (денних Z - звітів РРО) з 31.03.2018 по 29.06.2018 становить 91 день, а згідно дозволу Орловецької сільської ради Городищенського району Черкаської області від 29.03.2018 для ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» встановлено режим роботи «цілодобово» на АЗС-3 в комплексі з секцією супутніх товарів: Черкаська область,, Городищенський район, с. Орловець , вул . Смілянська, б/н, кількість робочих днів відповідно до фіскальних звідних чеків (денних Z - звітів РРО) з 20.04.2018 по 29.06.2018 становить 71 день.

Із матеріалів справи вбачається, що згідно фіскальних звітних чеків (денних Z - звітів РРО), касової книги та прибуткових касових ордерів суми готівкової виручки (готівки), середньоденні надходження готівки позивача становлять:

- по АЗС-1, м. Черкаси, вул. 30 річчя Перемоги, 9 за період з 31.03.2018 по 29.06.2018 - у розмірі 531025 грн. 46 коп.; середньоденні надходження - 5835 грн. 44 коп. (531025,46 грн./91 робочий день = 5835 грн. 44 коп.).

- по АЗС-З, Черкаська область, Городищенський район, с. Орловець, вул. Смілянська, б/н за період з 20.04.2018 по 29.06.2018 - у розмірі 465035 грн. 61 коп.; середньоденні надходження - 6549 грн. 80 коп. (465035,61 грн./71 робочий день = 6549 грн. 80 коп.).

Пунктом 3 наказу ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» від 01.02.2018 №2Л «Про встановлення ліміту залишку готівки в касі» визначено, що понадлімітну виручку здавати в банк щодня відповідно умов договору банківського обслуговування.

Необхідно зазначити, що розрахунок ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» станом на 29.06.2018 становить 38584 грн. 44 коп.

Разом з цим, як встановлено судом під час розгляду справи, ТОВ «Регіон Черкаси ЛТД» допущено перевищення готівки в касі підприємства на суму 44144 грн. 08 коп., у тому числі:

- 17.07.2018 у сумі 977 грн. 34 коп. (39561 грн. 78 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 02.08.2018 у сумі 157 грн. 93 коп. (38742 грн. 37 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 14.08.2018 у сумі 10203 грн. 90 коп. (48788 грн. 34 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 20.08.2018 у сумі 1870 грн. 77 коп. (40455 грн. 21 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 23.08.2018 у сумі 10190 грн. 80 коп. (48775 грн. 24 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 27.08.2018 у сумі 7395 грн. 04 коп. (45979 грн. 48 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси);

- 25.09.2018 у сумі 13348 грн. 30 коп. (51932 грн. 74 коп. (фактичні залишки готівки в касі) - 38584 грн. 44 коп. (установлений позивачем ліміт каси).

Згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійного представництва нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 №0014731407, яким до позивача застосовано фінансові (штрафні) санкції в сумі 88288 грн. 16 коп. (44144 грн. 08 коп. х 2 (двократний розмір сум виявленої понадлімітної готівки) є правомірним та скасуванню не підлягає.

Стосовно твердження позивача про те, що Указ Президента України від 20.06.2019 №418/2019 має зворотну дію в часі через скасування ним відповідальності за перевищення готівки в касі підприємства, то в цій частині позов також є необгурнтованим, з огляду на наступне.

Так, Указом Президента України від 20.06.2019 №418/2019 скасовано Указ Президента України від 12.06.1995 №436 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Разом з цим, відповідно до п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 «У Конституції України стаття 58 міститься у розділі II «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов'язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії. Про це свідчить як назва цього розділу, так і системний аналіз змісту його статей та частини другої статті 3 Конституції України. Положення окремих статей Конституції України, в яких насамперед визначається правовий статус церкви і релігійних організацій в Україні (стаття 35), політичних партій та громадських організацій (статті 36, 37), гарантують їх діяльність через реалізацію прав та свобод людини і громадянина, а саме - права на свободу віросповідання і світогляду, права на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації. Тому Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті».

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 16.08.2019.