Рішення від 13.08.2019 по справі 480/1532/19

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2019 р. Справа № 480/1532/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми" про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Сумській області 26.04.2019 звернулось до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми", а саме зупинити:

1) експлуатацію кабелів - подовжувачів в кількості шість одиниць без інвентаризаційних номерів;

2) експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме ліфтів, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Шевченка, будинок 2 під'їзди 1, 2, та 3; м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, 3 та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51/1, під'їзди 1, 2, 3, 4 та 5; м. Суми, вул. Засумська, будинок 14; м. Суми, вул Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий);

3) експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: системи газопостачання природним газом населених пунктів в 16 багатоквартирних будинках за адресою: м. Суми, вул. Шевченка, 2; вул. Миру, 13; вул. Харківська, 30/2; вул. Лебединська, 4; вул. Герасима Кондратьєва, 152; вул. Лермонтова, 13; вул. Засумьска, 14; вул. Іллінська, 38; вул. Іллінська, 40; вул. Котляревського, 2/8; вул. Робітнича, 92; вул. Робітнича, 94; вул. Садова, 32; вул. Супруна, 8; вул. Іллінська, 51/1; вул. Іллінська, 51-г.

Свої вимоги мотивує тим, що наказом Державної служби України з питань праці № 126 від 29.11.2018 затверджено "План заходів із здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік" і планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми" (далі - ТОВ "Коменерго Суми") була передбачена в період з 28 березня по 03 квітня 2019 року. 20.03.2019 Управлінням Держпраці в Сумській області було видано наказ № 493 "Про проведення планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми" в період з 28 березня по 03 квітня 2019 року.

За результатами проведеної перевірки 03.04.2019 посадовими особами Управління Держпраці в Сумській області було складено акт перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/245, в якому вказано 37 пунктів порушень відповідачем нормативно-правових актів з питань охорони праці, серед яких 15 порушень становлять загрозу для життя і здоров'я людей, а саме:

- ТОВ "Коменерго Суми" здійснюється експлуатація кабелів-подовжувачів в кількості шести одиниць без інвентаризаційних номерів та які не проходили періодичної перевірки не рідше одного разу на шість місяців відповідно до вимог додатку 2 таблиці № 48.2 ПТЕЕС "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів", що є порушенням вимог підпунктів 6.7.24 та 6.7.36 пункту 6.7. розділу 6; підпункту 8.7.3 пункту 8.7. розділу 8 НПАОП 40.1 - 1.21-8 "Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

- ліфтів, що встановлені за адресами: м. Суми, вул. Шевченка, будинок 2 під'їзди 1, 2, та 3; м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, 3 та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51/1, під'їзди 1, 2, 3, 4 та 5; м. Суми, вул. Засумська, будинок 14; м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), не проведено позачерговий технічний огляд після відпрацювання нормативного терміну експлуатації, що є порушенням вимог підпункту 9.4.1 пункту 9.4, підпункту 9.7.15 пункту 9.7 розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- не проведено експертне обстеження після відпрацювання граничного строку експлуатації, що є порушенням підпункту 6.1.22 пункту 6.1. розділу 6, підпункту 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- не проведено перевірку елементів заземлення та опору ізоляції електрообладнання ліфтів, що є порушенням підпункту 9.4.2. пункту 9.4, підпункту 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- суб'єктом господарювання здійснюється експлуатація устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів) без отримання дозволу територіального органу Держпраці, що є порушенням ст. 21 Закону України "Про охорону праці", пункту 6.7 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (в редакції постанови КМУ № 48 від 07.02.2018) та пункту 11 Додатку 3 до цього Порядку; підпункту 9.1.3 пункту 9.1 розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- не надані паспорти на ліфти, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Засумська, будинок №14, що є порушенням підпункту 6.5.24 пункту 6.5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- відсутній двосторонній зв'язок між диспетчерським пунктом та кабінами ліфтів, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), що є порушенням підпункту 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- в машинному відділенні ліфтів, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), знаходяться сторонні предмети, що є порушенням підпункту 6.5.24 пункту 6.5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- відсутній діелектричний килим на підлозі машинного відділення ліфтів, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), що є порушенням підпункту 13.3.1 пункту 13.3 розділу 13 НПАОП 40.1-1.07.-01 "Правил експлуатації електрозахисних засобів";

- на електродвигунах ліфта, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), відсутня ввідна коробка, що є порушенням підпункту 6.6.8 пункту 6.6. розділу 6 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів";

- суб'єктом господарювання не надано відповідні документи (договори), які вказують на проведення технічного обслуговування внутрішніх та зовнішніх газопроводів будинків їх поточний ремонт, що є порушенням вимог пункту 5.4. розділу 5 НПАОП 0.00-1-76-15 "Правил безпеки систем газопостачання";

- суб'єктом господарювання здійснюється експлуатації устаткування підвищеної небезпеки без отримання дозволу територіального органу Дерпраці, а саме: системи газопостачання природним газом населених пунктів, що є порушенням вимог ст. 21. Закону України "Про охорону праці", пункту 6.7 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (в редакції постанови КМУ № 48 від 07.02.2018) та пункту 11 Додатку 3 до цього Порядку;

- суб'єктом господарювання не створена газова служба, не затверджено відповідне положення про газову службу та не визначено особу, відповідальну за газове господарство, що є порушенням вимог пункту 3.1. розділу 3 НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки системи газопостачання";

- на час проведення перевірки не надано відомості про проведення періодичних технічних обстежень - комплексного приладового обстеження (КПО) газопроводів, що є порушенням вимог пункту 1.15 розділу 5 НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки системи газопостачання";

- відсутні документи про проведення технічних оглядів надземних газопроводів, не рідше разу на 6 місяців та не вносяться записи в журнал, що є порушенням вимог пункту 1.15 розділу 5 НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки системи газопостачання".

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням і базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Ухвалою від 20.05.2019 було відкрито провадження у справі і призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач 19.07.2019 надав відзив на позов (а.с. 32), в якому фактично визнав всі порушення, встановлені перевіркою та зазначив, що підприємство направляло на акт перевірки 10.07.2019 лист-пояснення про те, що порушення виявлені та викладені в приписі, а саме в пунктах 1-11, 18,19,23,24,26,27 - виконані.

Перевіривши матеріали справи і оцінивши зібрані докази по ній відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

В ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

В силу пунктів сьомого та восьмого ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" - на підставі акту, складеного за результатами здійсненого заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається до суду з відповідним позовом.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно з копією наказу Державної служби України з питань праці № 126 (а.с. 6) План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) на 2019 рік був затверджений 29.11.2018.

Копією наказу "Про проведення планової перевірки" № 493 (а.с. 8) підтверджується, що планова перевірка дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ТОВ "Коменерго Суми" була призначена 20.03.2019 року в період з 28 березня по 03 квітня 2019 року.

З копії акту перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/245 від 03.04.2019 (а.с. 10-19) слідує, що в результаті проведеної перевірки було виявлено та зафіксовано порушення вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єктом господарювання ТОВ "Коменерго Суми", серед яких 15 порушень становлять загрозу для життя і здоров'я людей, а саме:

- здійснення експлуатації кабелів-подовжувачів в кількості шести одиниць без інвентаризаційних номерів та які не проходили періодичної перевірки не рідше одного разу на шість місяців;

- здійснення експлуатації ліфтів, що встановлені за адресами: м. Суми, вул. Шевченка, будинок 2 під'їзди 1, 2, та 3; м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, 3 та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51/1, під'їзди 1, 2, 3, 4 та 5; м. Суми, вул. Засумська, будинок 14; м. Суми, вул. Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий), без проведення позачергових технічних оглядів після відпрацювання нормативного терміну їх експлуатації;

- не проведення експертного обстеження цих ліфтів після відпрацювання граничного строку їх експлуатації;

- не проведення перевірки елементів заземлення та опору ізоляції електрообладнання ліфтів;

- здійснення експлуатації устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів) без отримання дозволу територіального органу Держпраці;

- не надання на перевірку паспортів на ліфти;

- відсутність двостороннього зв'язку між диспетчерським пунктом та кабінами ліфтів;

- наявність в машинному відділенні ліфтів сторонніх предметів;

- відсутність діелектричних килимів на підлозі машинного відділення ліфтів;

- відсутність ввідних коробок на електродвигунах ліфтів;

- відсутність відповідних документів (договорів) на проведення технічного обслуговування внутрішніх та зовнішніх газопроводів будинків їх поточний ремонт;

- здійснення експлуатації устаткування підвищеної небезпеки - системи газопостачання природним газом населених пунктів, без отримання дозволу територіального органу Дерпраці;

- відсутність газової служби та положення про газову службу, а також не визначення особи, відповідальної за газове господарство;

- відсутність відомостей про проведення періодичних технічних обстежень - комплексного приладового обстеження (КПО) газопроводів;

- відсутність документів про проведення технічних оглядів надземних газопроводів, не рідше разу на 6 місяців та не внесення записів в журнал.

Таким чином, на підставі викладеного суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню оскільки виявлені позивачем порушення, що допустив відповідач, становлять загрозу для життя і здоров'я людей, які працюють вказаним обладнанням чи устаткуванням або користуються цим обладнанням чи устаткуванням.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми" про застосування заходів реагування задовольнити в повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Коменерго Суми" (40000, вул. Харківська, 105, м. Суми, код ЄДРПОУ 39838979), а саме зупинити:

- експлуатацію кабелів - подовжувачів в кількості шість одиниць без інвентаризаційних номерів;

- експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме ліфтів, які встановлені за адресою: м. Суми, вул. Шевченка, будинок 2 під'їзди 1, 2, та 3; м. Суми, вул. Лермонтова, будинок № 13 під'їзди - 1, 2, 3 та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51-г, під'їзди 1, 2, 3, та 4; м. Суми, вул. Іллінська, будинок 51/1, під'їзди 1, 2, 3, 4 та 5; м. Суми, вул. Засумська, будинок 14; м. Суми, вул Харківська, будинок 30/2, (правий та лівий);

- експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: системи газопостачання природним газом населених пунктів в 16 багатоквартирних будинках за адресою: м. Суми, вул. Шевченка, 2; вул. Миру, 13; вул. Харківська, 30/2; вул. Лебединська, 4; вул. Герасима Кондратьєва, 152; вул. Лермонтова, 13; вул. Засумьска, 14; вул. Іллінська, 38; вул. Іллінська, 40; вул. Котляревського, 2/8; вул. Робітнича, 92; вул. Робітнича, 94; вул. Садова, 32; вул. Супруна, 8; вул. Іллінська, 51/1; вул. Іллінська, 51-г.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал