справа №1.380.2019.001112
про залишення заяви без руху
16 серпня 2019 року м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 в справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради Львівської області та зобов'язання вчинити дії.
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду 16.08.2019 року надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 в справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради Львівської області та зобов'язання вчинити дії.
Статтею 361 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч.1 ст. 364 КАС України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 361 КАС України, підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 363 КАС України, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано, з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особадізналася або повинна була дізнатися про існуваннятаких обставин.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 364 КАС України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення.
Як з'ясовано із заяви ОСОБА_1 , про обставини, які заявник вважає нововиявленими, дізнався 25 травня 2019 року, а саме те, що абзац 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 36 визнано нечинним, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 жовтня 2018 року по справі № 826/7972/16.
Згідно змісту викладених обставин, заявник посилається на те, що підставою для звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення у справі №1.380.2019.001112 за виключними обставинами стало рішення Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 31 жовтня 2018 року по справі № 826/7972/16.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 року у справі 1.380.2019.001112 - без змін.
З матеріалів справи судом встановлено, що при розгляді даної справи в апеляційному суді, позивач у апеляційній скарзі посилався на вказану обставину, яка йому була відома з 25.05.2019 року.
При цьому, заявник звернувся до суду 16.08.2019 року без клопотання про поновлення строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами із зазначенням підстав, які заважали йому звернутися до суду в межах 30 денного строку з дати ухвалення рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2019 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданої заяви вимогам статті 161 КАС України, заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду від 02.05.2019 необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом направлення до Львівського окружного адміністративного суду заяви та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Керуючись статтями 169, 248, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив
1. Заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами - залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху, шляхом подання суду заяви та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
У разі невиконання вимог цієї ухвали заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Повернення заяви не позбавляє заявника права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Коморний О.І.