ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" серпня 2019 р. справа № 300/1490/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно допущено бездіяльність в частині несвоєчасного подання до комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України документів щодо надання відповідного статусу ОСОБА_1 , яке полягає у порушенні місячного строку після завершення останнім виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, що мало місце 02.09.2014 року.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 24.07.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.46-48). Просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що матеріали щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 підготовлені та направлені відповідачем до спеціальної комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС України після отримання УМВС України в Івано-Франківській області витягу із наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 року № 118, який є документом, що слугує підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.
У період з 01.04.2009 року по 16.11.2012 року та з 26.05.2014 року по 23.07.2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с.36-37).
З метою забезпечення належного виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", несення служби з охорони громадського порядку в районах проведення антитерористичної операції та відповідно до службової телеграми МВС України від 17.08.2014 № 10025 дск, 18.08.2014 року начальником УМВС України в Івано-Франківській області винесено наказ за № 424 о/с дск "Про відрядження працівників батальйону ПСМОП "Івано-Франківськ" УМВС до Донецької області", згідно якого відряджено з 18.08.2014 до особливого розпорядження до м. Маріуполь, Донецької області працівників батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Івано-Франківськ" УМВС у складі, зокрема, рядового міліції ОСОБА_1 , міліціонера взводу № 2 роти № 3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Івано-Франківськ" УМВС (а.с.28).
У відповідності до висновку акта про нещасний випадок (у тому числі поранення) за № 73 (форма Н-1*), затвердженого начальником УМВС України в Івано-Франківській області 14.10.2014 року, складеного відносно молодшого сержанта міліції ОСОБА_1 , нещасний випадок з потерпілим стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбі зі злочинністю (а.с.11-15).
Згідно довідки начальника УМВС України в Івано-Франківській області від 15.04.2015 року позивач дійсно в період з 18.08.2014 по 02.09.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с.16).
Рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України від 15.05.2015 року за № 6/I/IX/40 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій (а.с.10).
26.03.2019 року ОСОБА_2 звернувся до голови комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників із адвокатським запитом за № 12/19, згідно якого просив надати інформацію щодо дати надходження до комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС документів, які стали підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та надати належним чином засвідчені копії документів (а.с.18-20).
За наслідком розгляду адвокатського запиту, Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, у відповідності до листа від 08.04.2019 року за № 22/7-37аз, зокрема повідомлено, що документи ОСОБА_1 надійшли до зазначеної комісії 23.04.2015 року (а.с.21).
02.05.2019 року ОСОБА_2 сформовано адвокатський запит до начальника ГУ НП в Івано-Франківській області із проханням надати інформацію щодо дати направлення до комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС документів, які стали підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, вказати причини несвоєчасного подання таких документів, а також надати належним чином засвідчені копії документів згідно переліку (а.с.22-24).
Листом від 13.05.2019 року за № 1977/108/05/12-2019, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області проінформувала, що матеріали до комісії МВС направлені УМВС України в Івано-Франківській області за вих. № 4/51 дск від 20.04.2015 року.
Також, посилаючись на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року за № 413 "Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення", Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила, що після отримання витягу із наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 року № 118 УМВС України в Івано-Франківській області підготовлено всі необхідні документи: довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, видана УМВС України в Івано-Франківській області від 15.04.2015 року № 4/3031, копія наказу АТЦ при СБУ від 31.12.2014 № 118, витяг із наказу УМВС від 18.08.2014 № 424 о/с дск, копії паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , а також згода на обробку персональних даних та направлено на розгляд комісії (а.с.25-26).
Окрім того зазначено, що відповідно до пункту 4 Порядку (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв), УМВС України в Івано-Франківській області долучено висновок службового розслідування за фактом загибелі та травмування окремих працівників ПМСОП "Івано-Франківськ" УМВС від 07.10.2014 року (а.с.25-26).
Водночас, вказаним листом роз'яснено, що для отримання інформації щодо порядку, термінів видачі та надання копії наказу АТЦ при СБУ необхідно звернутись до АТЦ при СБУ, оскільки УМВС України в Івано-Франківській області не є розпорядником запитуваних документів. До листа від 13.05.2019 року за № 1977/108/05/12-2019 долучено запитувані адвокатом документи (а.с.25-28).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій, встановлений частиною 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Так, абзацом 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до абзацу 2 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (надалі - Порядок).
Статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції (абзац 2 пункту 2 цього Порядку).
Згідно абзацу 2 пункту 4 Порядку підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Пунктом 6 Порядку встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Таким чином, з аналізу наведених приписів слідує, що на командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) покладено обов'язок подання на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи) документів для встановлення статусу учасника бойових дій, який виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Як встановлено судом, УМВС України в Івано-Франківській області зазначений обов'язок щодо ОСОБА_1 , який завершив виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення 02.09.2014 року, у встановлений законом місячний строк, виконано не було.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на вчинення дій по підготовці та направленню всіх необхідних документів після отримання витягу з наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 року № 118 як документа про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 4 Порядку, оскільки витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції включено до переліку документів, передбачених пунктом 4 Порядку лише 04.06.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 425 "Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення", тобто поза межами виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, суд дійшов переконання про порушення відповідачем вимог пункту 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року за № 413 щодо несвоєчасного направлення до комісії МВС документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 08592193, вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність УМВС України в Івано-Франківській області щодо невиконання обов'язку, покладеного пунктом 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року за № 413 щодо неподання у місячний строк після завершення ОСОБА_1 виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд комісії, утвореної у Міністерстві внутрішніх справ України, довідки за формою згідно з додатком 1 до вказаної постанови та документів, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.