Ухвала від 14.08.2019 по справі 200/7957/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про закриття підготовчого провадження

та призначення справи до судового розгляду по суті

14 серпня 2019 р. Справа №200/7957/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі судового засідання Кудрявцеві О. Ю.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження питання про прийняття до розгляду заяви позивача про уточнення позовних вимог та питання про закриття підготовчого провадження у справі

за позовом ОСОБА_1

до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та про розгляд питання про зняття з позивача статусу внутрішньо переміщеної особи, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання неправомірними дій відповідача щодо припинення виплати пенсії з грудня 2018 року по лютий 2019 року включно;

- зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 заборгованість, яка утворилась внаслідок недоотриманої нею пенсії за період з грудня 2018 року по лютий 2019 року включно;

- розглянути питання про зняття статусу внутрішньо переміщеної особи.

Ухвалою суду від 26 червня 2019 року відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 1).

Ухвалою суду від 26 липня 2019 року суд вирішив перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 14 серпня 2019 року (а.с. 35).

14 серпня 2019 року в підготовчому судовому засіданні ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги, зменшивши їх розмір, та просила суд закрити підготовче провадження у справі та одразу перейти до розгляду справи по суті (а.с. 37, 38).

Представник відповідача в підготовче судове засідання 14 серпня 2019 року не з'явився, про місце, дату та час підготовчого судового засідання Управління повідомлялося судом належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання відповідача про проведення судового розгляду даної справи без участі представника управління (а.с. 29).

Згідно ч. 1 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи наведене вище суд вважає за можливе провести підготовче засідання без участі представника відповідача.

При вирішенні клопотання позивача щодо звільнення її від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Засади сплати судового збору встановлені Законом України "Про судовий збір". Згідно ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Наведені норми кореспондують із приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою передбачено обов'язок додавання до позову документу про сплату судового збору.

Разом із цим відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, є підстави для зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті, а саме - у випадку, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Суду не надано належних доказів ускладненого майнового стану позивача, відсутності в неї доходу та неможливості сплатити судовий збір.

Відповідно, клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Разом із цим, враховуючи, що позивач є особою похилого віку, пенсіонером, суд вважає за можливе відстрочити сплату позивачем судового збору до прийняття у даній справі рішення по суті.

Як вбачається з адміністративного позову позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, тобто, позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, при цьому друга позовна вимога є похідною від першої.

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1921,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, за подання даного позову за результатом розгляду цієї справи сплаті підлягає судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Розглядаючи заяву позивача про уточнення позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

За приписами ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову, змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

На підставі викладеного вище суд вважає за необхідне прийняти до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог, у зв'язку із чим позовні вимоги позивача в межах даної справи розглядаються в наступній редакції:

- визнати неправомірними дій відповідача щодо припинення виплати пенсії з грудня 2018 року по лютий 2019 року;

- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 заборгованість, яка утворилась внаслідок недоотриманої нею пенсії за період з грудня 2018 року по лютий 2019 року.

Суд зазначає, що під час підготовчого провадження судом вирішені всі передбачені ч. 2 ст. 180 КАС України питання та вчинені дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

За приписами ч. 7 цієї статті за згодою учасників справи розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Враховуючи наявність клопотання позивача про перехід до розгляду справи в цей же день, беручи до уваги клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника управління, суд вважає за можливе перейти до розгляду справи по суті одразу після підготовчого засідання.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

На підставі наведеного вище суд дійшов висновку про необхідність закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті.

Керуючись статями 44, 47, 173, 180, 181, 183, 248, 205, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору.

Відстрочити сплату позивачем судового збору до вирішення справи по суті.

Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.

Закрити підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та розпочати розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні.

Ухвала прийнята та підписана у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у підготовчому судовому засіданні 14 серпня 2019 року в присутності позивача.

Повний текст ухвали складений та підписаний 16 серпня 2019 року.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Суддя Н.П. Волгіна