Рішення від 14.08.2019 по справі 855/358/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/358/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Ганечко О. М., Лічевецького І. О.,

за участю секретаря судового засідання Кірієнко Н. Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 07.08.2019,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210, в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» №1857 від 07 серпня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 не наділена повноваженнями щодо опрацювання списку виборців та щодо перевірки правильності відображення інформації у протоколах окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях. Отже, вважає, що постанова Центральної виборчої комісії «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» №1857 від 07 серпня 2019 року ґрунтується на нормах права, які визначають повноваження дільничних виборчих комісій.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2019 відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 14.08.2019 о 08.00 год.

До суду надійшов відзив Центральної виборчої комісії на адміністративний позов.

На виконання вимог ухвали суду від 13.08.2019 ЦВК надано належним чином завірену копію оскаржуваної постанови.

Також, позивачем подано до суду заяву про зміну предмету позову та заяву про залучення до справи в якості співвідповідача Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210.

Вказана заява обґрунтована тим, що Закон України «Про вибори народних депутатів України» та Роз'яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 7 травня 2014 року № 502 наділяють повноваженнями щодо опрацювання списку виборців не окружні виборчі комісії, а дільничних виборчих комісій, відтак, на думку позивача, Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 не мала права, після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, перевіряти правильність відображення у протоколах окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.

Відтак, просить визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 щодо виконання постанови Центральної виборчої комісії «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» №1857 від 07 серпня 2019 року.

В судове засідання з'явився представник ЦВК, позовні вимоги не визнавав, надав пояснення, які аналогічні тим, що були зазначені у відзиві на позовну заяву та додав, що Центральна виборча комісія діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Щодо задоволення заяв про залучення ОВК №210 та зміну предмету позову заперечив.

Ухвалою суду, постановленою на місці відповідно до ст. 243 КАС України, відмовлено у задоволенні заяв про зміну предмету позову та залучення ОВК №210 до участі у справі в якості співвідповідача. При цьому, колегія суддів виходила з того, що вимоги до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 є похідними від вимог до Центральної виборчої комісії, та за результатами розгляду яких буде визначено щодо необхідності здійснення дій до ОВК № 210. Також, вирішуючи вказані заяви, колегія враховує строки, передбачені ч. 1 ст. 47 КАС України.

Позивач та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Судом встановлено, Указом Президента України №303/2019 від 21.05.2019 постановлено припинити достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 21.07.2019.

Постановою Центральної виборчої комісії від 31.05.2019 року № 919 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року» утворено окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року, зокрема, Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 (далі - ОВК).

Постановою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 1096 від 20.06.2019 року ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом в народні депутати України, в одномандатному виборчому окрузі № 210, безпартійний, самовисуванець.

21.07.2019 відбулися позачергові вибори у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210.

Постановою ОВК від 05.07.2019 року № 10 було утворено дільничні виборчі комісії з виборів народних депутатів України звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року.

21.07.2019 року відбулося голосування на позачергових виборах народних депутатів України.

За наслідком голосування та відповідного підрахунку голосів виборців на всіх дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 210 22.07.2019 року було складено протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.

Всі протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях від дільничних виборчих комісій було прийнято ОВК №210 та 25.07.2019 року ОВК №210 було прийнято рішення про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 у формі протоколу.

До ЦВК 30 липня 2019 року окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 доставлено протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений», відомості якого того ж дня оголошено на засіданні ЦВК.

Пізніше, на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2019 року у справі № 620/2229/19 ОВК було проведено повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625.

На виконання вказаної Постанови суду було скликано засідання ОВК, на якому були досліджені відомості, визначені ч.2 ст. 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

За результатами такого повторного підрахунку голосів ОВК, складено протоколи про повторний підрахунок голосів на вищевказаних виборчих дільницях, а також 06 серпня 2019 року о 07 год 45 хв. протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений», складений та підписаний членами ОВК в порядку, визначеному ч. 1, 5 ст. 96 Закону України «Про вибори народних депутатів України», який того ж дня передано до ЦВК.

На засіданні 06 серпня 2019 року Центральна виборча комісія заслухала відомості протоколу окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 з поміткою «Уточнений» і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.

07 серпня 2019 року Центральною виборчою комісією винесено постанову «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» №1857, якою зобов'язано окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів одномандатного виборчого округу №210: Зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 не пізніше 12 години 9 серпня 2019 року:

- опрацювати списки виборців та витяги зі списку виборців (у разі складання) на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625;

- перевірити правильність відображення у протоколах окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618,

740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607,

740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625 відомостей, передбачених пунктами 3-7 зазначених протоколів;

- у разі виявлення невідповідностей скласти відповідні протоколи окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на таких виборчих дільницях з поміткою «Уточнений» та з урахуванням відомостей, зазначених у них, внести зміни до встановлених підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №210, скласти протокол окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений» та транспортувати його до Центральної виборчої комісії разом з іншими необхідними виборчими документами;

- у разі відсутності невідповідностей поінформувати про це Центральну виборчу комісію та надати належним чином засвідчену копію протоколу засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 або витягу з нього.

Вказана постанова Центральної виборчої комісії обґрунтована Роз'ясненням щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 7 травня 2014 року № 502 (далі також Роз'яснення) та статтею 88 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

На переконання позивача, Закон України «Про вибори народних депутатів України» та Роз'яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 7 травня 2014 року № 502 наділяють повноваженнями щодо опрацювання списку виборців не окружні виборчі комісії, а дільничних виборчих комісій.

Як вказує позивач, окружна виборча комісія не має права відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» та Роз'яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 7 травня 2014 року № 502, перевіряти правильність відображення у протоколах окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.

Вказані обставини та незгода з прийнятою постановою від 07 липня 2019 року стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Заслухавши пояснення представника Центральної виборчої комісії, дослідивши надані докази, відзив на позов, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Спеціальним законом, який визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі є Закон України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 р. № 1932-IV (надалі за текстом - «Закон № 1932-IV»).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених законами України.

Статтею 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

Згідно із ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

За змістом частини першої статті 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України» окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів народних депутатів України.

Відповідно до положень ч. ч. 2, 5 ст. 96 Закону України «Про вибори народних депутатів України» відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3-16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу.

Протокол про підсумки голосування в одномандатному окрузі підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. Член виборчої комісії, присутній на засіданні, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди із встановленими підсумками голосування, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою «З окремою думкою». Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності у протоколі підпису члена окружної виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі від партій, кандидатів у депутати, громадських організацій, які були присутні при встановленні підсумків голосування в одномандатному окрузі.

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає, зокрема, протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття Центральною виборчою комісією протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.

Отже, Закон зобов'язує Центральну виборчу комісію прийняти протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі.

Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.

Окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений Центральною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою «Уточнений» складається у порядку, передбаченому ч. 6 ст. 95 та ч. 6 ст. 96 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до Центральної виборчої комісії в порядку, встановленому ч. 9 ст. 95 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі з поміткою «Уточнений» приймається Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частиною першою цієї статті.

Як вказувалося вище, Центральна виборча комісія згідно з ч. 1 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» на засіданні 26 липня 2019 року заслухала відомості протоколу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, складеного та підписаного 25 липня 2019 року, і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.

Зважаючи на виявлення у протоколі низки помилок і неточностей, а також враховуючи необхідність виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2019 року в справі № 620/2151/19, Центральною виборчою комісією 29 липня 2019 року прийнято рішення про зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 розглянути питання щодо внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців в одномандатному виборчому окрузі № 210 у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

30 липня 2019 року окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 до ЦВК доставлено протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений», відомості якого того самого дня оголошено на засіданні Комісії.

Разом з тим постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року у справі № 620/2229/19, зокрема, визнано протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 щодо складання протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 та зобов'язано зазначену окружну виборчу комісію прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954 ,740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625.

Пунктом 16 частини другої статті 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено обов'язок окружної виборчої комісії встановити підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі.

Згідно з частиною першою статті 99 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних виборчих округах, у тому числі з поміткою «Уточнений», не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів народних депутатів України у відповідних одномандатних виборчих округах, про що складає протоколи.

Постановою ЦВК від 05 серпня 2019 року № 1851 «Про питання щодо встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі №210» у зв'язку з незавершенням окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 повторного підрахунку голосів виборців на всіх виборчих дільницях, визначених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19, було констатовано неможливість встановлення Комісією результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 210 у відведений для цього Законом строк - не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування, тобто до 05 серпня 2019 року включно.

З огляду на зазначені обставини, з метою забезпечення виконання вимог Закону щодо встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі №210 ЦВК вказаною постановою зобов'язала окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 210 не пізніше 16 години 06 серпня 2019 року:

- завершити здійснення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625, про що скласти відповідні протоколи;

- внести за результатами здійснення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625, зміни до встановлених підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 на підставі протоколів окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, а також рішення Центральної виборчої комісії, прийнятого на її засіданні 04 серпня 2019 року;

- скласти протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений»;

- транспортувати до Центральної виборчої комісії протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в ОВО № 210 з поміткою «Уточнений» та іншу виборчу документацію, передбачену Законом.

Так, окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №210 на виконання зазначеної постанови 06 серпня 2019 року доставлено до Центральної виборчої комісії протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений» та іншу виборчу документацію, передбачену Законом.

На засіданні 06 серпня 2019 року Центральна виборча комісія заслухала відомості протоколу окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений» і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.

Разом з тим, під час оголошення відомостей протоколу окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений» головою цієї комісії ОСОБА_2 було зазначено, що окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19, проведено повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625 та складено відповідні протоколи без опрацювання списків виборців та витягів зі списку виборців на всіх виборчих дільницях, а пакети з написом «Список виборців» окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 не відкривалися та не досліджувалися.

На зазначені обставини також вказали окремі члени окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №210, які підписали протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 з поміткою «Уточнений» з окремою думкою.

Відповідно до ч.14 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» окружна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Форму протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 04 квітня 2014 року № 207.

Формою протоколу визначено відомості, які мають бути встановлені окружною виборчою комісією під час проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та занесені до нього, а також передбачено, що протокол складається відповідно до Закону та роз'яснень Центральної виборчої комісії.

Зокрема, під час проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці окружна виборча комісія повинна встановити та занести до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці «кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування)» (пункт 3 протоколу), «кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування» (пункт 4 протоколу), «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування» (пункт 5 протоколу), «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування» (пункт 6 протоколу), «сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі на виборчій дільниці» (пункт 7 протоколу).

Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці врегульовано статтями 88 - 90 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та Роз'ясненням щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 7 травня 2014 року № 502 (далі - Роз'яснення).

Так, відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 88 Закону України «Про вибори народних депутатів України», пунктів 2.4, 2.5 Роз'яснення кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування), встановлюється на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей). На підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців «голосує за місцем перебування») та витягу із списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлюється кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування).

За змістом частин шостої, сьомої статті 88 Закону України «Про вибори народних депутатів України», пунктів 2.6, 2.7 Роз'яснення кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування, та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування, підраховуються за підписами виборців у списку виборців (відповідних відомостей, зазначених на останньому аркуші списку) та за підписами у витягу із списку виборців і відмітками «голосував за місцем перебування» у списку виборців відповідно.

При цьому частинами 10-12 статті 89 Закону України «Про вибори народних депутатів України», пунктом 2.11 Роз'яснення передбачено, що під час подальшого опрацювання контрольних талонів комісія, яка здійснює підрахунок голосів виборців, має перевірити, чи дорівнює загальна кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі сумі кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем перебування, встановленій згідно з частинами шостою, сьомою статті 88 Закону (пункти 5, 6 протоколу).

У разі збігу зазначеної кількості голова (головуючий на засіданні) виборчої комісії оголошує їх як кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі.

У разі невідповідності вказаної кількості комісія повинна скласти про це акт, форму якого встановлено додатком 10 до постанови Центральної виборчої комісії від 4 квітня 2014 року № 208, із зазначенням імовірної причини такої невідповідності.

Після цього виборча комісія, яка здійснює повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, приймає рішення щодо встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі. Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) виборчої комісії та заноситься секретарем до відповідного протоколу.

Водночас окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 210 при проведенні повторного підрахунку голосів виборців на вказаних виборчих дільницях відповідних дій щодо встановлення кількості виборців, внесених до списку виборців, витягу зі списку виборців, та кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі, здійснено не було, та не дотримано порядку, визначеного Законом України «Про вибори народних депутатів України» та Роз'яснення.

Крім того, як вже зазначалося судом, Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

З огляду на зазначені обставини, з метою забезпечення виконання вимог Закону щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, відповідно до статті 129 Конституції України, частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, Центральна виборча комісія постановою від 7 серпня 2019 року № 1857 «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» зобов'язала окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 до певних дій.

Таким чином приймаючи оскаржувану постанову від 07 серпня 2019 року № 1857 «Про питання встановлення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 підсумків голосування в цьому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року», Центральна виборча комісія діяла в межах повноважень, у порядку та спосіб, визначених Конституцією України та законами України.

За частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. З аналізу встановлених у цій справі фактичних обставин вбачається, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Виходячи зі змісту статті 6 Конвенції справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов'язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди мають дослідити: основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - змагальні документи, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією.

Рішенням ЄСПЛ від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути почуті, тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов'язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами.

Отже, зважаючи на встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку, що Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно інших посилань позивача, то колегія суддів критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

На підставі викладеного та керуючись ст. 242, 272, 273, 278, 328, КАС України, колегія суддів,

ВИРІШИЛА:

Позовні вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 07.08.2019 - залишити без задоволення у повному обсязі.

Рішення суд відповідно до ч. 1 ст. 272 КАС України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Верховного суду у дводенний строк з дня його проголошення за правилами, встановленими ч. 2 ст. 278 КАС України.

Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, апеляційна скарга подається учасниками справи до Верховного суду через Шостий апеляційний адміністративний суд.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: О. М. Ганечко

І. О. Лічевецький

Повний текст рішення виготовлено 14.08.2019

Головуючий суддя Кузьменко Володимир Володимирович

Судді: Лічевецький Ігор Олександрович

Ганечко Олена Миколаївна