Справа № 2340/4623/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.О. Гаврилюк
12 серпня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач-1), ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - ліквідаційна комісія, відповідач-2), в якому, з урахуванням змін та доповнень позовних вимог, просить визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області:
1) відповідача-2 (або його правонаступник):
- в неправомірному внесені ним в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 пенсії позивачу (пенсіонеру МВС) ОСОБА_2 від 27.03.2018 № 4796 в порушення частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (з відповідними змінами), явно заниженого в десятки разів середнього розміру премії 1,76% за січень 2016 року та невідповідного до розмірів премії слідчих Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач звільнився на пенсію, замість належного його розміру 116,7% від всіх видів грошового забезпечення, визначеного за вересень 2016 року - найближчого місяця до січня 2016 року, виходячи з даних Додатку 1 листа ГУ НП в Черкаській області від 26.11.2018 р. № 29/С-212/3, а також не включення до даної довідки № 4796 наступних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
- надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж служби, встановлену абзацом 3 підпунктом 1 пункту 5 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, яка позивачу постійно виплачувалася, що підтверджується довідкою Управління МВС України в Черкаській області від 04.06.2012 № 4796, а потім безпідставно виключена з грошового забезпечення;
- доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, визначених Додатком 26 до абзацу 5 пункту 3 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 та підпункту 3 пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, так як служба слідчих Канівського ВП в слідчо-оперативних групах згідно графіків чергувань здійснюється цілодобово, в тому числі і в нічний час, що підтверджено листом Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області від 12.11.2018 № 8138/67/01-18;
- в неправомірному визначені вислуги років пенсіонера МВС ОСОБА_1 до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо помилкового застосування цим відповідачем положень першого підтексту ч. 1 ст. 13 цього Закону щодо розміру 59% вислуги років при визначенні розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, замість належного застосування розміру 64% вислуги років згідно положень другого (останнього) підтексту ч. 1 ст. 13 даного Закону при визначенні розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії як особи звільненої на пенсію за віком:
- в ненаданні відповідачу-1 відповідно до вимог частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з грудня 2016 року у зв'язку зі зміною в сторону збільшення розмірів премій виплачених слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області в середньому розмірі 223,2% за грудень 2016 року, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію.
2) відповідача-1:
- в нездійсненні (шляхом бездіяльності) ним до положень п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (з відповідними змінами), перевірки правильності складання відповідачем-2 довідки від 27.03.2018 № 4796 про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії до положень другого (останнього) підтексту частини 1 статті 13, частини 3 статті 51 та частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень: пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (з відповідними змінами), щодо неправомірного визначення середнього розміру премії за січень 2016 року; абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (далі ПКМУ № 1294), щодо не включення в довідку надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу; абзацу 5 пункту 3 за додатком 26 ПКМУ № 1294 та підпункту 3 пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, щодо не включення в дану довідку про грошове забезпечення доплати за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за несення слідчими щодобової служби в слідчо-оперативних групах;
- в незастосуванні ним вислуги 64% від всіх видів грошового забезпечення та премії для перерахунку з 01.01.2016 р. пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 як особи звільненої на пенсію за віком (у віці 46 років 1 міс. 19 дн.);
- в незастосуванні ним вимог положень частини 3 статті 52 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо виплати пенсіонеру ОСОБА_1 перерахованої з січня 2016 року підвищеної пенсії за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія;
- в незастосуванні ним нарахування до положень статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищення пенсії (індексацією грошових доходів населення) згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у зв'язку з виплатою пенсіонеру ОСОБА_1 підвищеної пенсії в квітні 2018 у розмірі 50% в сумі 7871,84 грн. за період 01.01.2018 - 30.04.2018, донарахованої йому до положень пунктів 2 та 3 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
3) зобов'язанням відповідача-2 (або його правонаступника) щодо невідкладного складання та подачі відповідачеві-1:
- довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зобов'язанням, починаючи з 01.01.2016 p., внесення до даної довідки відповідно до частини статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% його посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж служби, яка раніше застосовувалася та безпідставно виключена з його грошового забезпечення, а відповідно додатку 26 до абзацу 5 пункту «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 та підпункту пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 - доплату за службу в нічний час у розмірі 35% його посадового окладу, а також відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (з відповідними змінами) - об'єктивного визначення середнього розміру премії за січень 2016 року, підтвердженої розрахунком, як складової грошового забезпечення позивача для визначення розміру його щомісячної пенсії, виходячи з нарахування та виплати за січень 2016 року премій слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач звільнився на пенсію, а якщо премія в січні 2016 року не нараховувалася і не виплачувалася слідчим поліції - застосувати її розмір 116,7% від всіх видів грошового забезпечення;
- письмове повідомлення в адресу відповідача 1 про застосування 64% вислуги років при визначенні пенсіонеру ОСОБА_1 розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, обґрунтованого до положень другого підтексту ч 1 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яке є невід'ємною частиною довідки про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 р. пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 , звільненого на пенсію за віком (у віці 46 років 1 міс. 19 дн.);
- довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з зміною в сторону збільшення розміру премії в середньому розмірі 223,2% за грудень 2016 року, виплачених слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач ОСОБА_1 , звільнився на пенсію;
- в послідуючому своєчасне складання та подання відповідачеві 1 довідки про грошове забезпечення та премії для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 , відповідно до вимог положень частини статі 51, частини статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі зміни розміру будь-якого діючого виду грошового забезпечення та премії в сторону їх збільшення, або введення нових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських (в т.ч і для слідчих), звідки позивач ОСОБА_1 , звільнився на пенсію.
4) зобов'язанням відповідача-1, незалежно від складання та подання відповідачем-2 довідки (довідок) про грошове забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та повідомлення про застосування 64% вислуги років для визначення його розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, здійснити на користь ОСОБА_1 , перерахунок та виплату йому пенсії, починаючи з 01.01.2016, з включенням в перерахунок наступних складових видів грошового забезпечення та премії: посадовий оклад слідчого поліції (далі ПО) - 2400,00 грн., оклад за спеціальне звання (майор міліції/поліції) (далі ОСЗ) - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 45% від ПО + ОСЗ (далі НСС), надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від ПО + ОСЗ + НСС (далі НВОВЗ), доплата за службу в нічний час у розмірі 35% від ПО (далі ДСНЧ), премія в розмірі 116,7% від усіх видів грошового забезпечення (ПО + ОСЗ + НСС + НВОВЗ + ДСНЧ) (далі П), з визначенням щомісячного розміру його пенсії, виходячи з положень другого (останнього) підтексту п. а частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто у розмірі 64% від визначених вище всіх видів грошового забезпечення та премії, як особи звільненої на пенсію за віком, з нарахуванням відповідно до ст. 11 цього Закону як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 4) та виплати додаткової пенсії до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлених розмірах Кабінетом Міністрів України, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії та з нарахуванням на заборговану суму пенсії згідно статті 64 цього Закону індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також зобов'язанням даного відповідача-1 здійснити:
- нарахування індексації на виплачену в квітні 2018 року ОСОБА_1 , пенсії - підвищення в сумі 7871,84 грн. за січень-квітень 2018 року відповідно до пунктів 2 та 3 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103;
- новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , за період з 01 січня 2016 р. і по день здійснення даного перерахунку за всіма складовими грошового забезпечення та премії, що зазначено вище у позивних вимогах, включаючи й перерахунок його пенсії з грудня 2016 року з застосуванням середнього розміру премії 223,2% з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, з здійсненням виплати на його користь за цим новим перерахунком заборгованої суми пенсії у 100 -відсотковому розмірі відповідно до положень частини статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при цьому, з нарахуванням на заборговану суму пенсії індексу інфляції до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення від 06 березня 2019 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційних скарг.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійної справи №4796, а також копії пенсійного посвідчення №126/4796.
27.03.2018 на виконання ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідачем-2 було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №4796, в яку не включено до складу грошового забезпечення надбавку виконання особливо важливих завдань, окладу за спеціальне звання, надбавки за стаж служби, доплату за роботу в нічний час, а також зменшено позивачу розмір премії з 91,2% до 1,76%.
На підставі вказаної довідки, ГУ ПФУ в Черкаській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач-2 при складенні довідки від 27.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, та відповідач-1 здійснюючи перерахунок на підставі вказаної довідки діяли відповідно до вимог законодавства.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Слід заначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02.12.2015, визначені складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських. Відповідно до цього перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. При цьому після 29.12.2015 постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством, Кабінетом Міністрів України, не приймалися. Крім того, інші доплати, надбавки та підвищення у грудні 2015 року поліцейським не виплачувалися.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачуються, то ці види грошового забезпечення правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії у меншому, ніж він отримував.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що відповідно до листа МВС України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою у січні 2016 року складає 1,76 %, а отже суд зазначає, що відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премію у іншому розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а від 12.03.2018 року (№ Пз/9901/1/1/18), яким відмовлено у задоволенні позову до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, зокрема, про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції, надбавка за стаж служби (40 %), надбавка за виконання особливо важливих завдань 95 %, премія (55 %).
У вказаному рішенні визначено, що якщо буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню, отже позиція позивача про право на надбавки в зазначеному ним розмірі є помилковою.
Щодо тверджень позивача про невірне визначенні відсоткової ставки при перераховуванні пенсії позивача -59% від розміру грошового забезпечення, замість належного - 64% , суд зазначає наступне.
Як встановлено судом як при призначенні так і при перерахунку пенсії, її розмір встановлено виходячи з 59% грошового забезпечення.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Аналізуючи наведену норму, можна прийти до висновку, що визначальним критерієм для встановлення розміру пенсії (50% чи 55% відповідних сум грошового забезпечення) є підстава звільнення особи з військової служби.
Зокрема, пенсія в розмірі 55% встановлюється звільненим військовослужбовцям виключно у двох випадках: звільнення у відставку за віком або звільнення у відставку за станом здоров'я. При цьому суд зазначає, що така підстава звільнення повинна бути зазначена у наказі про звільнення.
Як встановлено судом наказом УВС Черкаської області №329 о/с від 30 грудня 1992 року "По особовому складу" /а.с.24зв./ позивача з 31 грудня 1992 року звільнено у запас Збройних Сил по ст. 64 п «а» (за віком) Положення про проходження служби.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 22.03.1992 звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР № 114 від 29.07.1991 року (надалі Положення №114) визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.
Згідно з пунктом 62 Положення №114 звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України Про військовий обов'язок і військову службу для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Відповідно до пункту 64 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років;
Звільнення зі служби осіб рядового і начальницького складу у відставку врегульоване пунктом 65 Положення №114, відповідно до якого особи рядового і начальницького складу звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку): а) за віком - при досягненні граничного віку, встановленого пунктом 7 цього Положення та Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби за рішенням військово-лікарської комісії, винесеним до звільнення особи із служби.
Згідно із пунктом 7 Положення особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, залежно від присвоєних їм спеціальних звань, перебувають на службі в органах внутрішніх справ до 45 років.
Оскільки на час звільнення позивача зі служби йому вже виповнилося 45 років, колегія суддів вважає, що позивача звільнено зі служби у відставку.
Разом з тим, колегією з матеріалів справи встановлено, що позивач до відповідачів із вимогою про встановлення пенсії у розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення не звертався і матеріали справи не містять доказів відмови у здійсненні такого перерахунку, а отже підстав для задоволення позовних вимог в цій частині немає, оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права і суд позбавлений можливості задовольнити вимоги на майбутнє.
Щодо доводів апелянта про визнання протиправними дій відповідача- 1 в незастосуванні ним нарахування до положень статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищення пенсії (індексацією грошових доходів населення) згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у зв'язку з виплатою позивачу підвищеної пенсії в квітні 2018 у розмірі 50% в сумі 7871,84 грн. за період 01.01.2018 - 30.04.2018, колегія суддів вважає такі безпідставними та необґрунтованими. В матеріалах справи відсутні докази, що свідчать про ухилення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від обов'язку проводити індексацію пенсії позивача. Судом також таких обставин не встановлено.
Разом з тим, колегія суддів взято до уваги доводи позивача щодо не розгляду судом першої інстанції клопотання про зупинення провадження від 15 січня 2019 року. З матеріалів справи та оскаржуваного рішення вбачається, що вказане клопотання залишилися поза увагою суду першої інстанції, однак таке недотримання вимог процесуального права не призвело до неправильного вирішення справи і не може підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019- без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: