Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №9901/76/19
провадження №П/9901/76/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючого судді Коваленко Н.В.,
Суддів: Берназюка Я.О., Стародуба О.П., Кравчука В.М., Єзерова А.А.,
за участю секретаря судового засідання Буденко В.В.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
представник відповідача Гунченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія), в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо неоприлюднення на своєму офіційному веб-сайті vkksu.gov.ua текстів прийнятих нею у період з 9 травня 2011 року по 10 лютого 2019 року рішень (рішень у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій), крім рішень від 4 липня 2016 року № 1328/дп-16, від 14 грудня 2016 року № 1918/дп-16 та від 11 січня 2017 року № 1/дп-17; зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті vkksu.gov.ua тексти прийнятих нею у період з 9 травня 2011 року по 10 лютого 2019 року рішень (рішень у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій), крім рішень від 4 липня 2016 року № 1328/дп-16, від 14 грудня 2016 року № 1918/дп-16 та від 11 січня 2017 року № 1/дп-17.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що своєю бездіяльністю Комісія порушує право ОСОБА_1 на доступ до публічної інформації про свою діяльність, яке підлягає судовому захисту. Так, 23 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про вжиття заходів щодо реалізації права на доступ до публічної інформації про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті усіх нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (рішень) відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Листом від 7 лютого 2019 року № Є-843/19-вих відповідачем підтверджено, що ним не здійснюється оприлюднення усіх своїх рішень на офіційному веб-сайті і повідомлено власну позицію, відносно того, що законом не встановлено обов'язку розпорядника інформації оприлюднювати рішення у формі безпосереднього тексту в повному обсязі. Позивач вважає, що Комісія, не оприлюднюючи на своєму офіційному веб-сайті тексти прийнятих нею рішень, порушує пряму вимогу Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Аргументи учасників справи
3. В судове засідання з'явився позивач, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
4. Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував. Надав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на офіційному веб-сайті Комісії відповідно до наказу Голови Комісії від 21 червня 2018 року № 30, оприлюднено Перелік видів публічної інформації, розпорядником якої є Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Системний аналіз норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» свідчить про те, що оприлюдненню підлягає саме інформація, а не документ. Інформація про ухвалені рішення Комісії своєчасно розміщується на її офіційному веб-сайті у вигляді оголошень, новин, повідомлень, а також локальних нормативно-правових актів, текст яких постійно підтримується в контрольному стані та опубліковується у відповідних розділах згідно структури сайта, залежно від процедур, які ці акти регулюють. Комісією постійно в оперативному режимі забезпечується гласність своєї роботи шляхом відкритого розгляду питань, віднесених Законом до її повноважень. Інформація про результати розгляду питань порядків денних засідань Комісії та прийняті по ним рішення, своєчасно та в повному обсязі розміщується на офіційному веб-сайті Комісії.
В обґрунтування доводів Комісії щодо забезпечення гласності своєї роботи, своєчасного інформування про результати засідань та оприлюднення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Комісії, відповідач зазначив, що на офіційному веб-сайті Комісії оприлюднено: Регламент Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення; Порядок проведення іспиту та методику встановлення його результатів у процедурі кваліфікаційного оцінювання.
Крім того, з вичерпною інформацією про ухвалені Комісією рішення в межах повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) може ознайомитися будь-яка особа, зокрема у розділі «Новини», який постійно та в оперативному режимі оновлюється на офіційному веб-сайті Комісії.
Відповідачем також зазначено, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VІ) не зобов'язує Комісію, як розпорядника інформації оприлюднювати акти внутрішньоорганізаційного характеру, до яких належать рішення з питань процедурної діяльності та організаційних питань.
Комісія зауважила, що позивач суб' єктивно й вибірково викладає обставини спірних правовідносин та наводить норми чинного законодавства відносно гарантованого Конституцією та законами України права на інформацію, яке жодним чином не було порушено Комісією в процесі оприлюднення публічної інформації щодо ії діяльності, оскільки така інформація оприлюднюється систематично, оперативно та у повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
5. 23 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про вжиття заходів щодо реалізації права на доступ до публічної інформації про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті усіх нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (рішень) відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
6. Листом від 7 лютого 2019 року № Є-843/19-вих відповідачем повідомлено, що законом не встановлено обов'язку розпорядника інформації оприлюднювати рішення у формі безпосереднього тексту в повному обсязі, оприлюдненню підлягає саме інформація. З вичерпною інформацією про ухвалені Комісією рішення в межах повноважень, визначених Законом №1402-VІІІ може ознайомитися будь-яка особа, зокрема у розділі «Новини», який постійно та в оперативному режимі оновлюється на офіційному веб-сайті Комісії. Щодо оприлюднених рішень, то Комісією оприлюднювалися повні тексти рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, які не були скасовані в судовому порядку та є чинними.
7. З метою з'ясування обставин щодо наявності неоприлюднених рішень у період з 9 травня 2011 року по 10 лютого 2019 року, 4 травня 2019 року позивач звернувся до Комісії із відповідним запитом на інформацію.
Листом від 7 червня 2019 року № Є-3195/19 Комісія повідомила ОСОБА_1 , що у зазначений період відповідачем було ухвалено загалом 37151 рішення.
Позивачем подано до суду роздруківку з веб-сайту відповідача https://vkksu.gov.ua (а.с 95-96).
З наданих документів вбачається, що у розділі «Рішення Комісії за 2016» розміщено тексти 2 рішень - від 4 липня 2016 року № 1328/дп-16 та від 14 грудня 2016 року № 1918/ДП-16, у розділі «Рішення Комісії за 2017» розміщено 1 рішення - рішення від 11 січня 2017 року № 1/дп-17.
8. Судом також встановлено, що на офіційному веб-сайті Комісії оприлюднено:
- Регламент Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення;
- Порядок проведення іспиту та методику встановлення його результатів у процедурі кваліфікаційного оцінювання.
9. Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Згідно з абзацом першим частини першої статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Абзацом четвертим частини першої статті 6 Закону України «Про інформацію» визначено, що право на інформацію забезпечується, зокрема, обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення.
Відповідно до абзацу четвертого статті 1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (абзац другий статті 1 Закону України «Про інформацію»).
11. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI) право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
12. Згідно з пунктами 1,2 статті 4 Закону № 2939-VI доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;
13. Стаття 5 вказаного Закону (№ 2939-VI) визначає, що доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:
в офіційних друкованих виданнях;
на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;
на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
на інформаційних стендах;
будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
14. Згідно із пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (частина четверта статті 13 Закону № 2939-VI).
15. Відповідно до пунктів 1, 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
16. Стаття 15 Закону № 2939-VI визначає перелік інформації, яка підлягає оприлюдненню розпорядниками.
Так, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:
1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо);
2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;
3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення;
4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності;
5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник;
5-1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;
6) інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації;
7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань;
8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи;
9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку;
10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;
11) інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про:
їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти;
прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом;
розклад роботи та графік прийому громадян;
вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад;
перелік та умови надання послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення;
перелік і службові номери засобів зв'язку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, та їх керівників, крім підприємств, установ та організацій, створених з метою конспірації, оперативно-розшукової або контррозвідувальної діяльності;
порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності;
систему обліку, види інформації, якою володіє суб'єкт владних повноважень;
12) іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.
Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації (частина друга статті 15 Закону № 2939-VI ).
17. Згідно із частиною першою статті 10-1 Закону № 2939-VI публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації (частина друга статті 10-1 Закону № 2939-VI).
Частиною третьою зазначеної статті передбачено, що публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов:
1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом;
4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.
Частиною четвертою статті 10-1 Закону № 2939-VI визначено, що перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
18. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 затверджено Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних. Це Положення визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.
Додаток до Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 409 визначає перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних усіма розпорядники інформації (у межах компетенції). Так, оприлюдненню у формі відкритих даних підлягають:
Довідник підприємств, установ (закладів) та організацій розпорядника інформації та організацій, що належать до сфери його управління, у тому числі їх ідентифікаційних кодів, офіційних веб-сайтів, адрес електронної пошти, телефонів та адрес;
Інформація про організаційну структуру розпорядника інформації;
Нормативи, що затверджуються та підлягають оприлюдненню відповідно до закону розпорядником інформації;
Переліки національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів вимогам технічних регламентів;
Звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;
Інформація про систему обліку, види інформації, яка зберігається розпорядником;
Реєстр наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації;
Адміністративні дані в значенні Закону України "Про державну статистику", що збираються (обробляються) та підлягають оприлюдненню відповідно до вимог закону розпорядником інформації;
Нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів, інформація, визначена законодавством про засади регуляторної політики;
Інформація про нормативно-правові засади діяльності;
Фінансова звітність суб'єктів господарювання державного та комунального секторів економіки;
Переліки регуляторних актів із зазначенням дати набрання чинності, строку проведення базового, повторного та періодичного відстеження їх результативності та інформації про місце їх оприлюднення;
Річні зведені основні фінансові показники виконання фінансових планів підприємств державного та комунального секторів економіки;
План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів із зазначенням видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів і підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів, дату їх внесення на розгляд регуляторного органу та посилання на місце оприлюднення;
Інформація про отримане майно (обладнання, програмне забезпечення) у рамках міжнародної технічної допомоги.
Окремо визначено, що для розпорядника інформації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних:
Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
Інформація щодо прогнозованої кількості вакантних посад суддів на поточний рік;
Інформація про кількість посад суддів у судах, у тому числі вакантних;
Інформація про результати кваліфікаційного іспиту в межах процедури добору кандидатів на посаду судді;
Рейтинговий список кандидатів на посаду судді;
Список кандидатів, зарахованих до резерву на заміщення вакантних посад суддів;
Реєстр декларацій родинних зв'язків та доброчесності.
19. Згідно з частиною другою статті 88 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI (в редакції Закону від 24.02.2011, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) інформація про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності оприлюднюється на офіційному веб-порталі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Ця інформація повинна містити дані про суддю, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, накладене дисциплінарне стягнення та копію рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про накладення такого стягнення.
Частиною тринадцятою статті 109 чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що інформація про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності оприлюднюється на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та на веб-сайті суду, в якому працює суддя. Ця інформація повинна містити дані про суддю, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, про накладене дисциплінарне стягнення та копію рішення органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, про накладення такого стягнення.
20. Чинним Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16, передбачено, що організаційними формами діяльності Комісії є засідання у складі колегій, палат або у пленарному складі - залежно від питань, визначених Законом та цим Регламентом (підпункт 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ).
Засідання Комісії, її палат та колегій є відкритими, крім випадків, установлених законом. Гласність роботи Комісії забезпечується відкритим розглядом питань,віднесених Законом до її повноважень, за участі заінтересованих осіб. Інформацію про результати засідань Комісія розміщує на своєму офіційному веб-сайті (підпункт 2.2.1 пункту 2.2 розділу ІІ).
Відповідно до підпункту 3.1.5 пункту 3.1 розділу ІІІ Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Голова Комісії під час підготовки засідання Комісії у пленарному складі, засідання колегії забезпечує повідомлення осіб, стосовно яких мають розглядатися питання, про дату, час та місце проведення засідання та оприлюднення цієї інформації на офіційному веб-сайті Комісії.
Підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 розділу ІІІ Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначено, що Голова відповідної палати Комісії під час підготовки засідання палати забезпечує повідомлення осіб, стосовно яких мають розглядатися питання, про дату, час та місце проведення засідання та оприлюднення цієї інформації на офіційному веб-сайті Комісії.
21. За Законом України «Про доступ до публічної інформації» кожна особа має право скористатися своїм правом на подання інформаційного запиту, якому кореспондує обов'язок розпорядника інформації надати на нього відповідь.
Водночас, обов'язком розпорядника є оприлюднювати і оновлювати інформацію, розпорядником якої він є, у порядку, визначеному цим Законом, що також є належним способом забезпечення права кожної особи на доступ до публічної інформації незалежно від подання інформаційного запиту.
Відповідно до частин першої та п'ятої статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України. Вища кваліфікаційна комісія суддів України має офіційний веб-сайт та офіційний друкований орган, які є офіційними джерелами інформації про роботу Комісії. Офіційний друкований орган може видаватися в електронному вигляді.
Згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» відповідач є розпорядником інформації, яка знаходиться у володінні цього суб'єкта владних повноважень.
ОСОБА_1 є особою, якій Законом України «Про доступ до публічної інформації» гарантовано право на доступ до публічної інформації, що знаходиться у володінні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 , вважаючи, що бездіяльністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо оприлюднення тестів усіх прийнятих відповідачем рішень з 9 травня 2011 року порушено його право на доступ до публічної інформації щодо діяльності відповідача, має право на звернення з цим позовом до суду щодо захисту порушених прав.
22. Системний аналіз норм Закону України «Про інформацію», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835, свідчить про обов'язок Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як розпорядника інформації оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті нею, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності, а також перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних, до яких відносяться в тому числі рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Буквальне тлумачення зазначених норм права свідчить про обов'язок розпорядників інформації оприлюднювати прийняті ними рішення у повному обсязі.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що інформація про ухвалені Комісією рішення оприлюднюється у розділі «Новини», який постійно та в оперативному режимі оновлюється на офіційному веб-сайті Комісії. Позивачем в ході судового розгляду також не спростовано факту оприлюднення відповідачем рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, які не були скасовані в судовому порядку та є чинними, відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Водночас, суд зазначає, що станом на дату розгляду цієї справи, судом встановлено, що відповідачем з дати набрання чинності Законом України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року (9 травня 2011 року) оприлюднено не всі рішення, що були прийняті відповідачем. При цьому, встановити точний перелік рішень, що було опубліковано, суду не вбачається можливим.
Відповідачем під час судового розгляду справи також не зазначено та не підтверджено належними доказами точного переліку оприлюднених Комісією рішень з 9 травня 2011 року.
Посилання позивача на те, що з 9 травня 2011 року відповідачем оприлюднено лише три рішення є необґрунтованими, оскільки прийняті рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оприлюднювались відповідачем не лише в розділах офіційного веб-порталу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України «Рішення Комісії за 2016» та «Рішення Комісії за 2017», а й в інших розділах сайту.
23. Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, що чинним законодавством України не передбачено обов'язку Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оприлюднювати свої рішення у формі документу, а передбачено лише обов'язок оприлюднення інформації.
Відповідно до норм Закону України «Про інформацію» функцією документа є фіксування певної інформації. Пункт 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» закріплює обов'язок, якому кореспондує право будь-кого на вільний доступ до інформації, що міститься у відповідних документах (правових актів, прийнятих суб'єктом владних повноважень ).
Тобто, Закон України «Про доступ до публічної інформації» вимагає від розпорядників оприлюднювати інформацію, що міститься у відповідних документах, а не лише інформацію про такі документи (їх реквізити тощо).
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», за яким він зобов'язує розпорядників інформації - суб'єктів владних повноважень оприлюднювати на своїх веб-сайтах повні тексти прийнятих ними правових актів, найповніше відповідає визначеним цілям і принципам механізму доступу до публічної інформації, оскільки максимально спрощує процедуру доступу до інформації про рішення таких суб'єктів і забезпечує відкритість їх діяльності.
24. Суд зауважує, що відповідачем не надавалися заперечення стосовно строків звернення позивача до суду, а також строку, з якого необхідно оприлюднити рішення відповідача, як суб'єкта владних повноважень.
Частинами першою та другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
З огляду на викладені обставини, враховуючи принцип змагальності сторін, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, а також забезпечення прав суспільства на доступ до публічної інформації, що перебуває у розпорядженні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, для забезпечення відкритості діяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
25. Водночас, колегія суддів зазначає, що право на доступ до публічної інформації не є абсолютним.
Стаття 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає перелік публічної інформації з обмеженим доступом, а стаття 10 вказаного закону визначає особливості доступу до інформації про особу.
Крім того, частиною третьою статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено умови оприлюднення публічної інформації, що містить персональні дані фізичної особи, у формі відкритих даних.
З огляду на викладене, з урахуванням обмежень встановлених зазначеним законом, суд вважає належним способом захисту порушеного права позивача зобов'язання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті тексти усіх прийнятих нею нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), зокрема рішень, прийнятих у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій, з урахуванням обмежень, встановлених Законом України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, з дня набрання чинності вказаним законом.
Висновки за результатами розгляду справи
26. Згідно з правилами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
27. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
28. Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
29. З огляду на зазначене, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України не доведено правомірності своїх дій щодо неоприлюднення на своєму офіційному веб-сайті текстів усіх прийнятих нею нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), зокрема рішень, прийнятих у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій з дня набрання чинності Законом України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року.
30. На підставі викладеного, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Керуючись статтями 241-246, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо неоприлюднення на своєму офіційному веб-сайті текстів усіх прийнятих нею нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), зокрема рішень, прийнятих у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій з дня набрання чинності Законом України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року.
Зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті тексти усіх прийнятих нею нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), зокрема рішень, прийнятих у пленарному складі, рішень палат, рішень колегій, з урахуванням обмежень, встановлених Законом України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, з дня набрання чинності вказаним законом.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 13.08.2019.
Суддя-доповідач Н.В.Коваленко
Судді Я.О. Берназюк
О.П. Стародуб
В.М. Кравчук
А.А. Єзеров