Справа № 2-а-241\2009\1026
25 червня 2009 року суддя Тетіївський районний суд Київської області ОСОБА_1 розглянувши в м. Тетієві в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі області про визнання неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Тетіївському районі щодо перерахунку пенсії, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості.
ОСОБА_2 звернулася до суду з названим адміністративним позовом, в якому посилається на те, що вона з 14.04.1995 року є інвалідом 2 групи, причина якої - професійне захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тетіївському районі та отримує пенсію в значно нижчому розмірі ніж це передбачено законом. Тому він звернувся до Управління Пенсійного фонду з вимогою про проведення перерахунку пенсії на що йому було відмовлено.
Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, в тому числі заперечення відповідача, в якому він просить застосувати ст. 99 КАС України приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити виходячи із слідуючих підстав..
Судом встановлено, що ОСОБА_2. є громадянкою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 042075 (а.с.7) та має 2 групу інвалідності, що пов'язана з роботами на ЧАЕС, що підтверджується випискою акту огляду МСЕК (а.с. 13). Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тетіївському районі з 1.05.2009 року та отримує з того часу пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи як інвалід 2 групи, що стверджено довідкою № 30-3\04 від 25.05.2009 року (а.с. 10).
Аналізуючи установлені обставини суд вважає, що при вирішенні даного спору необхідно виходити з того, що право у позивачки на визнання дій чи бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Тетіївському районі виникло з часу перебування на обліку, тобто з 01.05.2009 року. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: 1) державної пенсії; 2) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 1 групи - 100% мінімальної пенсії за віком ;інвалідам II групи - 75 % мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 53 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 54 ч.4 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими : по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком ; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком ; дітям - інвалідам - 3 мінімальних пенсії за віком. Конституцією України статтею 46 ч.3 передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Таким чином Конституцією України, Законами України, а саме "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені державні гарантії захисту соціальних прав громадян.
Разом з тим, ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах, у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Конституцією України у статтею 92 визначено сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави і є обов'язковим для виконання.
Відповідно до ст. 147 Конституції України лише Конституційний суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні і який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
По скільки Закон України "Про державний бюджет України на 2009 рік" не був предметом розгляду Конституційного Суду України про його відповідність Конституції України, то на думку суду Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі нараховувало пенсію позивачці в межах асигнувань які виділяв Кабінет Міністрів України на ці цілі, відповідно бюджетних програм.
Таким чином, суд вважає, що на час розгляду справи відсутні правові підстави для визнання діяльності управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області при перерахунку призначених позивачці державної та додаткової пенсії з 1 травня 2009 року - неправомірною, а тому в позові необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 64, 92 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп / 2008, ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст.ст. 50, 54, 62, 67, 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 6, 9, 17, 89, 122, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі області про визнання неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Тетіївському районі щодо перерахунку пенсії, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості відмовити.
Постанова може бути оскаржено до Київського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.