d
23 лютого 2010 р. Справа № 2а-1796/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коблової О. Д.
при секретарі Загородній Ю.В.
за участю:
представника позивача:
представника відповідача: Сірооченко Андрія Васильовича
Бабченко Олени Володимирівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВАНТІ" до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинною та скасування постанови №3-ДНл від 30.12.2009р., -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “АВАНТІ”( далі Позивач), в якому просить визнати нечинною та скасувати постанову Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №3-ДНл від 30.12.2009 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення до позову та просив суд прийняти постанову, якою відмовити в адміністративному позові. Вважає свої дії такими, що відповідають законодавству, постанову обґрунтованою, винесеною на встановлених під час перевірки фактах.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Дніпропетровським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі відповідач) складено Акт №3-ДНл про правопорушення Позивача. На підставі зазначеного Акту, відповідачем винесено постанову №3-ДНл про накладення санкції на Позивача. Згідно з оскаржуваною постановою до позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 020,00 (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.) грн. за невиконання (неналежне виконання) вимог ст.5 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, в частині незабезпечення виявлення та реєстрації фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.
В якості підстави для застосування санкції відповідач зазначив вимоги ст. 11 даного Закону, а саме, обов'язковому фінансовому моніторингу підлягає операція, якщо сума на яку вона проводиться дорівнює чи перевищує 80 000 грн. та має одну або більше ознак, визначених у ст. 11 зазначеного Закону, в т.ч. придбання цінних паперів за готівку.
Підставою для віднесення відповідачем зазначених операцій до таких, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, на думку відповідача, було те, що, виписки з поточного рахунку ТОВ “Аванті”, на думку відповідача, свідчили про наявність готівкового розрахунку за Договором купівлі-продажу облігацій № Б-130608/2;08-55С від 13.06.2008 р., за договором купівлі-продажу облігацій № Б-270608/1;07-20 від 27.06.2008 р., за договором купівлі-продажу облігацій № Б-130608/1 ;08-49С від 13.06.2008 р. На підтвердження зазначеного висновку, відповідач посилається на те, що номер рахунку покупця цінних паперів, згідно банківських виписок з поточного рахунку позивача, починається з цифр “2902”, а тому, на думку відповідача це свідчить про готівковий розрахунок. Позивач вважає, що дана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства, є необгрунтовоною, з помилковим застосуванням норм законодавства та підлягає скасуванню.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи представників сторін суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України зареєстрована як юридична особа 11 грудня 2002 року Шевченківською районною у місті Києві державної адміністрації.
Статтею 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, зокрема, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Згідно статті 27 вищезазначеного Закону до основних завдань Уповноваженого органу, відноситься здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері; розроблення і затвердження обов'язкових до виконання нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції. Відповідно статті 28 зазначеного Закону уповноважений орган у межах своєї компетенції, розробляє і затверджує нормативно-правові акти, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринків фінансових послуг, їх об'єднаннями, контролює їх виконання; встановлює обов'язкові нормативи достатності капіталу та інші показники і вимоги, що обмежують ризики по операціях з фінансовими активами.
Пунктами 1, 2 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України N 292/2003 від 04 квітня 2003 року зазначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
21.12.2009 р. уповноваженою особою Комісії - Антоновим А.В., начальником Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено Акт №3-ДНл про правопорушення Позивача. 30.12.2009 р., на підставі зазначеного Акту, відповідачем винесено постанову №3-ДНл. Згідно з оскаржуваною постановою до позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 020,00 (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.) грн. за невиконання (неналежне виконання) вимог ст.5 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, в частині незабезпечення виявлення та реєстрації фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, фінансова операція - будь-яка операція, пов'язана із здійсненням або забезпеченням здійснення платежу за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу, зокрема: надання послуг з випуску, купівлі, продажу і обслуговування чеків, векселів, платіжних карток, грошових поштових переводів та інших платіжних інструментів.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, суб'єктами первинного фінансового моніторингу зокрема є, професійні учасники ринку цінних паперів.
Позивач є професійним учасником ринку цінних паперів та здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів, а сааме - діяльність з торгівлі цінними паперами на підставі ліцензії, виданої ДКЦПФР (серії АБ № 124929 від 09.02.05р. та серії Н№80 від 28.01.2010р.).
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”перед або після здійснення фінансової операції суб'єкт первинного фінансового моніторингу з'ясовує можливість віднесення її до фінансової операції, що відповідно до цього Закону підлягає фінансовому моніторингу. У разі виявлення такої фінансової операції, вона підлягає реєстрації відповідним суб'єктом первинного фінансового моніторингу.
Згідно ст.11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, якщо сума на яку вона проводиться, дорівнює чи перевищує 80 000 гривень, або дорівнює і перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 80 000 гривень, та має одну або більше ознак, визначених цією статтею: “придбання особою цінних паперів за готівку”.
Виписка з особового рахунку суб'єкта первинного фінансового моніторингу, яка є підтвердженням виконаних за день операцій, і видається або надсилається банком у відповідності до пункту 5.6. Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Національного банку України від 18.06.03р. №254, містить ряд обов'язкових реквізитів, зокрема “номер рахунку кореспондента”та “код банку кореспондента”.
Відповідно до виписок з поточного рахунку ТОВ “АВАНТІ”від 20.11.2008р., 07.07.2008р. та 22.09.2008р. (банківські реквізити: поточний рахунок 26507143800061 в Південному відділенні ПАТ КБ “ПриватБанк”, МФО 305299) фізичні особи, що здійснюють платежі (покупці) та суб'єкт первинного фінансового моніторингу (особа, яка отримує платіж) є клієнтами різних банків, тому що код банку та його назва, в якому відкрито рахунок суб'єкту первинного фінансового моніторингу та код і назва банка-кореспондента, через який здійснюються платежі фізичними особами (покупцями) не співпадають, номер рахунку кореспондента (покупця) починається з цифр “2902”, що свідчить про прийняття банком від фізичних осіб грошових коштів для здійснення переказу без відкриття рахунків, тобто готівкою, при цьому призначення платежу стосується розрахунків за цінні папери.
Відповідно до вимог п.2.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України №637 від 15.12.2004р., якщо підприємства (підприємці) та фізичні особи здійснюють готівкові розрахунки без відкриття поточного рахунку шляхом унесення до банків готівки для подальшого її перерахування на рахунки інших підприємств (підприємців) або фізичних осіб, то такі розрахунки для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
Виходячи з вищевикладеного, внесення фізичними особами до банків готівкових коштів за цінні папери без відкриття поточного рахунку є фінансовою операцією, оскільки платіж здійснено за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу. Тому вищевказані фінансові операції відповідно до статті 11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу шляхом внесення таких фінансових операцій у реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, не пізніше наступного робочого дня після їх здійснення, а також інформування Державного комітету фінансового моніторингу України про такі операції не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з моменту їх реєстрації.
Суб'єктом первинного фінансового моніторингу позивачем не забезпечено виявлення таких фінансових операцій, а також їх реєстрацію у реєстрі фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, чим порушено вимоги ст.5 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”.
Враховуючи сукупність викладених обставин суд доходить висновку, що доводи позивача повністю спростовані доказами, наданими відповідачем, встановлені під час перевірки порушення вимог чинного законодавства є доведеними, а тому постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №3-ДНл від 30.12.2009 року. винесена відповідно до законодавства.
Позивач також просить стягнути із відповідача судові витрати.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
За таких підстав, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АВАНТІ" до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинною та скасування постанови №3-ДНл від 30.12.2009 року - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 01.03.2010 року
Суддя
О. Д. Коблова