Ухвала від 09.08.2019 по справі 441/6465/12

Справа № 441/6465/12

4-с/215/20/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2019 року Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

у складі: головуючого - судді Науменко Я.О.,

за участю секретаря Махоні Н.Ю.,

згідно з вимогами ч. 2 ст. 197 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, розглянувши у відкритому судовому засіданні в Тернівському районному суді міста Кривого Рогу цивільну справу за скаргою Акціонерного товариства «ДТЕК «Дніпровські електромережі» на рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби міста Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 17.07.2019 р.,

ВСТАНОВИВ:

30.07.2019 року АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» звернулося до суду зі скаргою на рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби міста Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Гнаткової О.Г. про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 17.07.2019 р. В обґрунтування скарги вказує, що 13.06.2019 р. АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» звернулося до Тернівського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції про примусове виконання виконавчих документів, виданих 27.11.2012 року Тернівським районним судом міста Кривого Рогу про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» заборгованості за спожиту але не обліковану електричну енергію, внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення у сумі 136 грн. 93 коп. та судового збору у сумі 214 грн. 60 коп..

17.07.2019 р. державним виконавцем Гнатковою О.Г. було винесено повідомлення відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» про повернення виконавчих документів стягувачу без прийняття до провадження, у зв'язку з тим, що у виконавчих документах відсутня дата народження боржника.

Вважає, що рішення державного виконавця є неправомірними. Вимога щодо обов'язкової наявності у виконавчому документі дати народження, зазначена лише у новій редакції Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., і на який посилається державний виконавець у своєму повідомленні. На час видачі виконавчих листів заявнику діяла стара редакція Закону України «Про виконавче провадження», якою не було передбачено вимоги про зазначення у виконавчому документі дати народження боржника, тобто у виконавчих документах були вказані всі дані, які повинні зазначатися відповідно до вимог зазначеного Закону. Таким чином, вимоги, викладені у новій редакції Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., не можуть бути застосовані до виконавчих документів, виданих до набрання ним чинності і які відповідають Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.

Отже, відсутність у виконавчих документах дати народження боржника не позбавляла можливості державного виконавця отримати самостійно необхідну інформацію, в зв'язку з чим це не може бути підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.

Крім того, повертаючи виконавчі документи без прийняття до виконання, державний виконавець не врахував те, що стягувач самостійно обмежений правами отримати конфіденційну інформацію щодо боржника. Отримання такої інформації після завершення розгляду справи і видачі виконавчого листа законом не передбачено. Просить визнати рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції Гнаткової О.Г. незаконними та зобов'язати відкрити виконавче провадження на підставі виконавчих листів виданих 27.11.2012 р. по справі № 441/6465/2012; провадження 2/441/2611/2012 про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» заборгованості за спожиту але не обліковану електричну енергію, внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення у сумі 136 грн. 93 коп. та судового збору у сумі 214 грн. 60 коп..

Представник заявника у судове засідання не з'явилась, про дату, час і місце розгляду скарги повідомлялась судом належним чином, причини неявки суду не відомі.

Представник Тернівського відділу ДВС м. Кривий Ріг ГТУЮ в Дніпропетровській області будучи повідомленим належним чином про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, заперечень проти скарги не надав.

Боржник у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду скарги повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду не відомі.

Згідно ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Дослідивши скаргу, долучені до неї матеріали, суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

У п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України зазначено, що до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.

Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема, можливість здійснення певних процесуальних дій у виконавчому провадженні лише з дозволу суду, а також обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби й позови, що виникають із відносин щодо примусового виконання судових рішень.

При цьому, судовий контроль за виконанням судових рішень, зокрема, право сторони виконавчого провадження на звернення до суду зі скаргою на рішення, дію чи бездіяльністю державного виконавця регламентовано розділом VІІ ЦПК України.

Статтею ст. 447 ЦПК України визначено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до ч. 3 ст. 431 ЦПК України, виконавчий лист, судовий наказ, а у випадках встановлених цим Кодексом, ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, судовий наказ, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.

У статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» вказано, що у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання.

Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., передбачено, що у виконавчому документі зазначаються дата народження боржника, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності). А з 05.01.2017 р. також необхідним є реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків).

Разом з тим, згідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Аналогічні вимоги до державного виконавця ставились і в ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції, чинній на момент відкриття виконавчого провадження.

Частиною 1 ст. 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

У п. 3 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 05.10.2016 р., передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Аналогічний зміст мав і п. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», що діяв до 05.10.2016 р..

Тому відсутність у виконавчих листах відомостей про дату народження боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків та його паспортні дані не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання.

У разі не зазначення дати народження боржника у рішенні суду, виконавчому документі, згідно з п. 3 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець може самостійно звернутися до відповідного державного органу, а саме до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради про витребування інформації про повну дату народження боржника, що зареєстрований на території Тернівського району м. Кривого Рогу.

Аналізуючи викладені норми права суд приходить до висновку, що є підстави визнати рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції Гнаткової О.Г. про повернення виконавчих документів стягувачу без прийняття до виконання від 17.07.2019 р. неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, в тому числі Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з ч. 2 ст. 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 447-452 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК «Дніпровські електромережі» на рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби міста Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Гнаткової О.Г. про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 17.07.2019 р. - задовольнити.

Визнати неправомірними рішення державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби м. Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Гнаткової О.Г. про повернення виконавчих документів без прийняття до виконання від 17.07.2019 р. за виконавчим документом у справі № 441/6465/2012; провадження 2/441/2611/2012, виданими 27.11.2012 р. Тернівським районним судом м. Кривого Рогу.

Зобов'язати Тернівський відділ державної виконавчої служби м. Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відкрити виконавчі провадження на підставі виконавчих листів у справі № 441/6465/2012; провадження 2/441/2611/2012, виданих 27.11.2012 р. Тернівським районним судом м. Кривого Рогу.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повна ухвала складена 09.08.2019 р..

Суддя: