Рішення від 06.08.2019 по справі 480/1975/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2019 р. справа №480/1975/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Діски А.Б.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Черкасової Л.М.,

відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1975/19 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державного кадастрового реєстратора Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Устинової Любові Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка передається ОСОБА_3 у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту та зобов'язання зареєструвати земельну ділянку площею 2,00 га, яка розташована за адресою: Сумська область, Буринський район, Буринська міська рада, згідно заяви від 10.04.2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у квітні 2019 року ОСОБА_3 звернулася через Центр надання адміністративних послуг із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2 га на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області. Вказана заява була адресована Державному кадастровому реєстратору відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Проте відділ у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 24.04.2019 відмовив в реєстрації вищевказаної земельної ділянки. На думку позивача, у відповідача відсутні відповідні повноваження для прийняття вказаного рішення, оскільки його має примати виключно Державний кадастровий реєстратор. Також позивач зазначає, що нею були надані усі відповідні документи, визначені чинним законодавством для проведення реєстрації земельної ділянки.

Ухвалою суду від 05.06.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Ухвалою від 05.06.2019 року суд відмовив в задоволенні заяви ОСОБА_3 про забезпечення позову.

20.06.2019 року представником Головного управління Держгеокадастру у Сумській області подано до суду відзив в якому зазначено, що проект землеустрою, доданий позивачем до заяви, не відповідав нормам чинного законодавства. Також зазначив, що відповідач на даний час не є розпорядником вказаної земельної ділянки (а.с.171-173).

Протокольною ухвалою суду від 11.07.2019 року до участі у справі було залучено другого відповідача - Державного кадастрового реєстратора Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Устинову Л. М.

24.07.2019 другим відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому державний кадастровий реєстратор проти позовних вимог заперечує та зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером, яку зазначила позивач, на даний час не існує, оскільки Буринська ОТГ, як розпорядник спірної земельної ділянки, здійснила поділ вказаної земельної ділянки (а.с.214-219).

06.08.2019 року представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що нею було подано повний пакет документів та виконано всі необхідні вимоги чинного законодавства для державної реєстрації земельної ділянки. Вказує, що дозвіл на розроблення технічної документації їй було надано саме Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області, а відповідно до п.п.2, 3 ст. 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" державна реєстрації земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Отже, передбачених законодавством підстав для відмови в Державній реєстрації земельної ділянки відповідачем не наведено. Тому доводи відповідача вважає безпідставними (а.с.236-240)

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача, другий відповідач у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, повно та всебічно оцінивши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06.04.2018 року ОСОБА_3 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області (а.с.176).

Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 30.08.2018 року №18-6669/16-18-СГ ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого сільського господарства (а.с. 43).

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області (а.с.39-167).

У подальшому позивач звернулася через Центр надання адміністративних послуг із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2 га, яка розташована за адресою: Сумська область, Буринський район, Буринська міська рада. Вказана заява була адресована Державному кадастровому реєстратору відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. До вказаної заяви позивачем було додано копії документів: посвідчення особи; посвідчення повноважень діяти від імені особи; документ про присвоєння податкового номера; документацію із землеустрою та електронний документ (а.с. 11). Вказану заяву було зареєстровано Відділом у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 11.04.2019 року за №31-656/0/215-19 (а.с. 222).

Зазначені обставини також підтверджуються поясненнями, наданими в судовому засіданні свідком ОСОБА_5

Листом від 24.04.2019р. №260/176-19 відділ у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив позивача про відмову в реєстрації земельної ділянки, з підстав невідповідності поданих документів вимогам законодавства (а.с. 15).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлює Закон України «Про Державний земельний кадастр»

Так, за приписами ч. 1, 6 ст. 9 Закону України “Про Держаний земельний кадастр” внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

Відповідно до ч.ч. 5-6 ст. 24 вказаного Закону, державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:

перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;

за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру врегульовані Порядком ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок).

Так, згідно з пунктами 107-111 Порядку, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Під час державної реєстрації земельної ділянки здійснюється:

1) державна реєстрація обмежень у використанні земельної ділянки, що існують на момент державної реєстрації земельної ділянки;

2) внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою:

1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації), у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України “Про землеустрій”;

3) електронний документ.

Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій, здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: - за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; - відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); - робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; - надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі: - невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; - розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Отже, відповідно до чинного законодавства повноваження щодо державної реєстрації земельної ділянки або прийняття рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки покладено на державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Суд зазначає, що розглядати заяву позивача від 10.04.2019 року та приймати рішення про реєстрацію земельної ділянки чи відмову в такій реєстрації повинен був виключно Державний кадастровий реєстратор, як відповідна посадова особа, а не відділ у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Відповідачем не надано суду жодного обґрунтування в підтвердження наявності відповідних повноважень щодо розгляду вказаної заяви ОСОБА_3 з прийняття рішення про відмову в її задоволенні.

Таким чином, відповідач Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, розглядаючи заяву позивача від 10.04.2019 року та приймаючи відмову, викладену у листі від 24.04.2019 № 260/176-19, діяв поза межами наданих йому повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення, оформленого листом №250/176-19 від 24.04.2019 року, яким ОСОБА_3 відмовлено у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, оформлене листом №250/176-19 від 24.04.2019 року, яким ОСОБА_3 відмовлено у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати земельну ділянку, згідно заяви від 10.04.2019 року, суд зазначає, що вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки заява позивача повинна бути розглянута Державним кадастровим реєстратором. Однак, як було встановлено судом, вказану заяву реєстратор не отримував та, відповідно, не перевіряв відповідно до вимог вищевказаних нормативно-правових актів.

Водночас, згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області передати заяву ОСОБА_3 від 10.04.2019 року, разом з доданими документами, про державну реєстрацію земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту, для розгляду державному кадастровому реєстратору Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. А також зобов'язати державного кадастрового реєстратора Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути заяву ОСОБА_3 від 10.04.2019 рорку про державну реєстрацію земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту, та прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. за квитанцією від 30.05.2019 (а.с.4).

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державного кадастрового реєстратора Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Устинової Любові Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, оформлене листом №250/176-19 від 24.04.2019 року, яким ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовлено у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) передати заяву ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 10.04.2019 року, разом з доданими документами, про державну реєстрацію земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту, для розгляду державному кадастровому реєстратору Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Зобов'язати державного кадастрового реєстратора Відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Першотравнева, 8, м. Буринь, Сумська область, 41700, код ЄДРПОУ 39765885) розглянути заяву ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 10.04.2019 року про державну реєстрацію земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту, та прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства України.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09.08.2019 року.

Суддя А.Б. Діска