Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"01" серпня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/1146/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калантай М.В.
при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал", м.Харків
до Акціонерного товариства "Харківобленерго", м.Харків за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м.Київ
про визнання додатків до договорів укладеними
за участю представників:
від позивача: Здоровець С.В., довіреність №01.01-14/7903-18 від 17.12.2018
від відповідача: Квіцінська А.І., довіреність № 01-26/741 від 18.01.2019
Синьова Ю.М., довіреність №01-26/6765 від 20.11.2018
від третьої особи: Без'язичний В.Ф., довіреність №7 від 21.12.2018
Комунальне підприємство "Харківводоканал" (надалі - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Акціонерного товариства "Харківобленерго" (надалі - відповідач) про визнання укладеними в редакції позивача додатків №4 "Порядок розрахунків" до договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1.01 від 01.01.2019 та №4 від 01.01.2019.
На підтвердження позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем під час укладення договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1.01 від 01.01.2019 та №4 від 01.01.2019 були проігноровані зауваження КП "Харківводоканал", що були викладені у його заявах-приєднаннях до вищевказаних договорів.
Ухвалою від 02.05.2019 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.05.2019.
21 травня 2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти задоволення позову заперечив, посилаючись на його необґрунтованість. При цьому зазначив, що позивач приєднався до умов договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії №1.01 та №4, які згідно пункту 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ) є укладеними з 01.01.2019, оскільки позивач продовжив споживання електричної енергії. Таким чином, позивач приєднався до умов публічного договору, а тому його умови не можуть бути змінені, адже є однаковими для всіх споживачів. Крім того, АТ "Харківобленерго" з 01.01.2019 повністю припинило діяльність з постачання електричної енергії, діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та продовжило лише виконання функцій з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Харківської області. Отже, на даний час застосування Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою НКРЕ України від 13.08.1998 № 1052, при проведенні розрахунків за послуги з розподілу електричної енергії є безпідставним. Крім того, п. 2.1.11 ПРРЕЕ визначено вичерпний перелік істотних умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який не передбачає зазначення класу напруги як обов'язкову умову для цього виду домовленостей. Щодо правомірності застосування 2 (другого) класу напруги при розрахунках за послуги з розподілу електричної енергії відповідач зазначив, що п.4.29 ПРРЕЕ передбачено, що порядок оплати споживачем послуг оператора системи має відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу. З повідомлень позивача, як електропостачальника, про заявлений ним обсяг купівлі електроенергії для споживачів, що розташовані на території провадження господарської діяльності з розподілу оператора системи розподілу, у січні - травні 2019 року вбачається, що КП "Харківводоканал" для власних потреб закуповує електроенергію на оптовому ринку електричної енергії за 2 класом напруги, що виключає застосування до нього тарифу на розподіл за 1 класом напруги. Щодо посилання позивача на судові рішення у справах №922/4198/17 та №922/1545/18 відповідач зазначив, що у справі №922/4198/17 досліджувалась відповідність класу споживача електричної енергії лише у певний період, а саме: листопад 2014 року - жовтень 2017 року; предметом розгляду суду у справі №922/1545/18 був позов про внесення змін до договору постачання електричної енергії №1.01 від 03.01.2008, який станом на час укладення договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії припинив свою дію.
27 травня 2019 року від відповідача надійшло клопотання про залучення третьої особи в порядку статті 50 ГПК України, а саме: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
У підготовчому засіданні 28.05.2019 судом постановлено ухвали без виходу до нарадчої кімнати про відмову у задоволенні раніше поданого клопотання позивача про залучення до участі у справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківської міської ради, а також у задоволенні раніше поданого клопотання відповідача про залучення до участі у справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонду державного майна України, оскільки заявниками не доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки вищевказаних осіб.
Також, у даному підготовчому засіданні залишено без розгляду клопотання позивача про витребування доказів, що було додано до позовної заяви, оскільки представник позивача повідомив, що дане клопотання ним не підтримується.
У підготовчому засіданні 28.05.2019 оголошено перерву до 25.06.2019 та визначено, що клопотання відповідача про залучення до участі у справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг буде розглянуто в наступному засіданні.
03 червня 2019 року на електронну адресу суду від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг надійшла заява про вступ у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Також 03.06.2019 від позивача надійшли відповідь на відзив, у якій він навів свої доводи щодо заперечень відповідача проти позовних вимог. Зокрема, позивач вказав, що незважаючи на те, що договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним, його умови не містять жодної згадки про клас напруги споживача. Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" до повноважень Регулятора (НКРЕКП) на ринку електричної енергії належать встановлення тарифів на послуги з передачі електричної енергії та тарифів на послуги з розподілу електричної енергії для споживачів 1 та 2 класів. Утім, для визначення такої складової тарифу як клас споживача, необхідним є врахування індивідуальних, електротехнічних характеристик останнього, що унеможливлює встановлення такої універсальної умови типового договору для всіх споживачів заздалегідь. Відповідно до приписів ч.4 ст.179 ГК України та ст.630 ЦК України, сторони типового договору мають право конкретизувати його умови. Крім того, відповідно до п.2 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії здійснюється на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією. Так, постановою Східного апеляційного господарського суду від 25.02.2019 у справі №922/1545/18 було внесено зміни до договору про постачання електричної енергії від 03.01.2008 №1.01 в частині здійснення розрахунків за спожиту електричну енергію за 1 класом напруги. Позивач також наголосив на можливості до застосування до спірних правовідносин Порядку визначення класів споживачів, затвердженого Постановою НКРЕ від 13.08.1998 №1052, оскільки на сьогоднішній день він є єдиним нормативним актом, який визначає критерії розподілу споживачів електричної енергії на класи.
Також 03.06.209 позивачем подано заперечення на заяву відповідача про залучення НКРЕКП в якості третьої особи.
10 червня 2019 року від відповідача в порядку статті 167 ГПК України надійшли заперечення щодо відповіді на відзив, у яких наполягав на тому, що даний час застосування Порядку визначення класів споживачів (для договорів про постачання) при проведенні розрахунків за послуги з розподілу електричної енергії є безпідставним.
25 червня 2019 року позивачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи постанови Верховного Суду від 28.05.2019 у справі №922/1545/18.
Дане клопотання визнано судом таким, що підлягає задоволенню.
Ухвалою від 25.06.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 08.07.2019.
02 липня 2019 року позивачем подано додаткові пояснення щодо залучення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ухвалою від 08.07.2019 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - третя особа, НКРЕКП); підготовче засідання відкладено на 24.07.2019
23 липня 2019 року на електронну адресу суду від третьої особи надійшли пояснення щодо суті спору, в яких зазначила, що до КП "Харківводоканал" не може застосовуватися підпункт 4 пункту 3.1 Порядку про визначення класів споживачів для віднесення його до 1 класу споживачів електричної енергії, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
У підготовчому засіданні 24.07.2019 судом постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 01.08.2019.
У судовому засіданні 01.08.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.
Представники відповідача у даному судовому засіданні підтримали заперечення проти позовних вимог, які наведені у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив, просили у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні 01.08.2019 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.
07 травня 2004 року між відповідачем, як постачальником, та позивачем, як споживачем, укладено Договір про постачання електричної енергії №4, за умовами якого постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Також, 03.01.2008 між відповідачем, як постачальником, та позивачем, як споживачем, укладено Договір про постачання електричної енергії №1,01, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 3.1 "Перелік місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведенні розрахунків за спожиту електричну енергію" до цього договору, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.
Таким чином, на підставі вищевказаних договорів між сторонами існували правовідносини щодо постачання електричної енергії.
Однак, 11.06.2018 набув чинності Закон України "Про ринок електричної енергії", який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
На виконання положень даного Закону Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було прийнято постанову №312 від 14.03.2018 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії".
Відповідно до пункту 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Отже, у зв'язку із змінами в законодавстві споживачі електричної енергії мають врегулювати свої правовідносини щодо користування електричною енергією шляхом укладення договорів про: 1) розподіл/передачу, 2) постачання електричної енергії, 3)надання послуг комерційного обліку.
Згідно з постановою НКРЕКП №1446 від 16.11.2018:
- видано АТ "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Харківської області (п.1 постанови №1446 - набирає чинності з 01.01.2019);
- анульовано АТ "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954) ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 70, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 17 вересня 1996 року № 92, на підставі пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" (п.2 постанови №1446 - набирає чинності з 01.01.2019);
- зобов'язано АТ "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954) до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно: надавати послуги з розподілу електричної енергії та постачання електричної енергії за тарифами, встановленими постановою НКРЕКП від 24 січня 2018 року № 85 (із змінами), із дотриманням визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат структур тарифів; виконувати схвалену постановою НКРЕКП від 21 червня 2018 року № 548 інвестиційну програму та заходи з ремонтів основних фондів у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та згідно з передбаченими відповідною статтею структури тарифу обсягами фінансування (абзац 1 пункту 3 постанови №1446 - набирає чинності з 16.11.2018).
З урахуванням викладеного, відповідач з 01.01.2019 має право здійснювати лише розподіл електричної енергії.
Відповідно, з цієї дати правовідносини між позивачем та відповідачем мають бути врегульовані договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії":
- розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (пункт 78);
- оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (пункт 56).
Згідно з пунктом 2 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 4 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 передбачений наступний алгоритм дій щодо укладення договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії:
1) Договір розробляється ОСР (оператором системи розподілу) на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР;
2) ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо);
3) Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
На виконання приписів вищевказаних нормативно-правових актів, відповідачем було розроблено та розміщено на сайті АТ "Харківобленерго" текст Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (т.1 а.с. 22-30), який є публічним договором приєднання.
Також, відповідач направив позивачу, як споживачу, для підписання заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до даних заяв-прєднання АТ "Харківобленерго" повідомляє про припинення діяльності постачальника за регульованим тарифом та про приєднання споживача з 01.01.2019, але не раніше дати анулювання ліцензії АТ "Харківобленерго" з передачі місцевими локальними електричними мережами, до:
- Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 1,01 від 03.01.2008 року за особовим рахунком № 0001,01 постачальника за регульованим тарифом;
- Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №4 від 07.05.2004 року за особовим рахунком № НОМЕР_1 бази даних абонентів постачальника за регульованим тарифом.
19 грудня 2018 року позивач підписав вказані заяви-приєднання (т.1 а.с.33, 48) та направив їх відповідачу разом із листом №01-01-14/7991-18 від 19.12.2018 (т.1 а.с.31).
Також, у даному листі позивач повідомив відповідача про те, що до тексту окремих умов Договорів приєднання (умови Договорів про постачання електричної енергії №4 від 07.05.2004; №1.01 від 03.01.2008) внесені зміни відповідно до тексту Заперечень, які є невід'ємною частиною договорів.
Зміст таких заперечень був ідентичний щодо обох договорів про постачання електричної енергії та викладений позивачем безпосередньо у заявах-приєднання до умов договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та полягав у наступному:
1. Доповнити Розділ 6 "Порядок обмеження та припинення електропостачання" Договору: пунктом 6.2 наступного змісту: "Постачальник зобов'язаний не допускати зловживання правом на відключення об'єктів єдиної технологічної системи Споживача, як такого, що може порушити права інших осіб та завдати шкоди довкіллю, відповідно до ст. 6 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення";
2. Пункт 1 Додатку №2 до Договору "Порядок розрахунків" доповнити реченням наступного змісту: "Всі розрахунки споживача за спожиту електричну енергію відбуваються за тарифом 1 класу напруги незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією у відповідності до підпункту 4 пункту 3.1. Постанови НКРЕ від 13.08.1998 №1052 (в редакції постанови НКРЕ від 30.06.2011 № 1110)";
3. Пункт 10 Додатку №2 до Договору "Порядок розрахунків" доповнити абзацами наступного змісту: "Виникненню зобов'язання споживача ло оплаті за постачання електричної енергії має передувати виконання постачальником зобов'язання виставлення рахунків з правильним розрахунком вартості послуг." "Рахунок на оплату електричної енергії вважається таким, що не підлягає оплаті, якщо постачальник на вимогу споживача не надав вихідні дані, що підтверджують правильність розрахунку вартості у повному обсязі."
4. З Додатку №3.1 до Договору "Перелік місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведені розрахунків за спожиту електричну енергію" виключити стовпчик "Клас напруги".
При цьому, слід зауважити, що всі ці умови стосуються не розміщеного на сайті АТ "Харківобленерго" Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який є публічним договором приєднання, а фактично відносяться до умов раніше укладених Договорів про постачання електричної енергії №1,01 від 03.01.2008 року (т.1 а.с.76-87) та №4 від 07.05.2004 (т.1 а.с.55-63).
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази погодження відповідача із висловленими позивачем запереченнями щодо внесення змін до вищевказаних договорів.
Звертаючись з даним позовом, позивач вказує, що висловлені у заявах-приєднаннях зауваження позивача були проігноровані відповідачем, що зумовило виникнення преддоговірного спору та змушує КП "Харківводоканал" звернутися з позовною заявою для захисту права споживача на проведення розрахунків за надані послуги з розподілу електричної енергії за справедливою, встановленою законом ціною. Юридичною ж формою такого захисту (способом захисту) є визнання Договорів №1 та №4 укладених на умовах, запропонованих позивачем, тобто з урахуванням висловлених зауважень.
У зв'язку з цим, позивач просить визнати укладеними в його редакції додатки №4 "Порядок розрахунків" до договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1.01 від 01.01.2019 та №4 від 01.01.2019, повний текст яких складається з 21 пункту та викладений в заяві про усунення недоліків позовної заяви (т.1 а.с.213).
При цьому, суд зауважує, що фактично доводи позовної заяви зводяться до тверджень позивача про необхідність застосування Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою НКРЕ України від 13.08.1998 № 1052, згідно з яким КП "Харківводоканал" відповідає критеріям споживачів 1 класу напруги.
Вказана позиція знайшла відображення лише в другому реченні пункту 1 запропонованих позивачем додатків №4, а саме: "Всі розрахунки з Оператором системи за надані послуги з розподілу електричної енергії відбуваються за 1 класом напруги Споживача незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією у відповідності до підпункту 4 пункту 3.1. Постанови НКРЕ від 13.08.1998 №1052 із змінами та доповненнями внесеними постановою НКРЕ від 30.06.2011 №1110."
Щодо необхідності викладення всіх інших пунктів додатків №4 у запропонованій позивачем редакції позовна заява будь-яких обґрунтувань не містить.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічними договорами приєднання.
Згідно з частиною 1 статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
А відповідно до частини 1 статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому.
Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Зазначене узгоджується з положеннями частини 4 статті 179 ГК України, відповідно до якої при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Таким чином, особливістю укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є те, що споживач приєднується до запропонованого договору в цілому та не має права наполягати на зміні його змісту на стадії укладення договору.
При цьому, згідно з пунктом 4 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з:
- дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР;
- та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії,
- та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Аналогічні приписи наведені в пункті 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, відповідно до якого фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Отже, будь-яка з вищевказаних самостійних подій свідчить про укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 19.12.2019 підписав заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та повернув їх на адресу відповідача. Як зазначено в тексті цих заяв таке приєднання відбувається з 01.01.2019.
Отже, договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №01,1 та №4 є укладеними шляхом підписання позивачем заяв-приєднання.
Крім того, сторонами не заперечується і факт користування позивачем електричною енергією з 01.01.2019.
Щодо викладених у заявах-приєднання заперечень, суд зазначає, що їх складення та направлення, за умови підписання позивачем таких заяв-приєднань, в розумінні пункту 4 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 не впливає на факт укладення договорів.
Також, суд наголошує, що викладені в запереченнях пропозицій стосувалися внесення змін не запропонованих відповідачем публічних договорів приєднання, а саме раніше укладених сторонами договорів про постачання електричної енергії №4 07.05.2004 та №1,01 від 03.01.2008.
Згідно з пунктом 6 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Таким чином, внесення умов щодо класу напруги споживача до договорів про постачання електричної енергії №4 07.05.2004 та №1,01 від 03.01.2008 не може вплинути на правовідносини сторін щодо розподілу електричної енергії після укладення відповідних договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії.
До того ж, як зазначалося вище, споживач при укладенні договорів приєднання згідно з частиною 4 статті 179 ГК України не має права наполягати на зміні змісту (умов) договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
У зв'язку з цим, суд враховує положення частини 2 статті 634 ЦК України, згідно з якими договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Отже, між сторонами після укладення договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання заяв-приєднань можливим є виникнення правовідносин саме щодо зміни умов цих договорів.
Порядок внесення змін до умов укладених господарських договорів регламентовано статтею 188 ГК України.
Зокрема, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (частина 2 статті 188 ГК України).
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (частина 3 статті 188 ГК України).
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (частина 4 статті 188 ГК України).
Вказаний порядок зміни господарських договорів позивачем дотриманий не був. Так, позивач не направляв відповідачу пропозицію про укладення Додатків №4 "Порядок розрахунків", які є предметом даного спору. Відповідно, станом на момент подання позову відповідачем будь-які заперечення (повністю або частково) щодо запропонованих позивачем змін до договорів не висловлювалися.
Як вбачається з матеріалів справи, тексти Додатків №4 до договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №01,1 та №4 фактично були складені позивачем вже після подання позову, що підтверджується заявою про усунення недоліків позовної заяви.
Докази направлення позивачем цих Додатків №4 на адресу відповідача до дати подання позову в матеріалах справи відсутні.
Суд наголошує, що згідно частини 4 статті 188 ГК України на вирішення суду має передаватися саме спір, який виник між сторонами при внесенні змін до господарських договорів, проте, як зазначено вище, станом на момент подання позову спору щодо укладення Додатків №4 в редакції позивача між сторонами не існувало.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що станом на момент подання даного позову право позивача в будь-якому випадку не може вважатися порушеним.
Крім того, як свідчать надані сторонами заяви по суті справи та пояснення їх представників у судовому засіданні, між сторонами неузгодженим є лише одне питання, а саме: до якої категорії споживачів (1 або 2 класу напруги) має бути віднесений відповідач.
Умова щодо вирішення даного питання була відображена позивачем лише в другому реченні пункту 1 Додатків №4, які є предметом даного позову.
Щодо інших умов, які містяться в двадцяти одному пункті спірних Додатків №4, позивачем не наведено будь-яких обґрунтувань щодо необхідності їх укладення саме в його редакції.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що позивачем не обґрунтовано в чому саме полягає порушення його прав.
Стосовно ж доводів позивача про необхідність визначення в Додатку №4 положення про те, що всі розрахунки з Оператором системи за надані послуги з розподілу електричної енергії відбуваються за 1 класом напруги, суд зазначає наступне.
Порядок розрахунків на роздрібному ринку електричної енергії встановлений Розділом IV Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку.
Згідно з пунктом 4.28 Правил роздрібного ринку електричної енергії, оплата послуг, наданих оператором системи, здійснюється за тарифами, які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги оператора системи оприлюднюються операторами систем у порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Зокрема, згідно з постановою НКРЕКП №1845 від 11.12.2018 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Акціонерному товариству "Харківобленерго" були встановлені тарифи на послуги з розподілу електричної енергії на рівні: для 1 класу напруги - 142,80 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість); для 2 класу напруги - 519,45 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
Отже, тариф на послуги з розподілу електричної енергії безпосередньо залежить від класу напруги споживача.
При цьому, як передбачено пунктом 4.29 Правил роздрібного ринку електричної енергії, порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).
Таким чином, визначення тарифу надання послуг оператора системи розподілу прямо залежать від порядку розрахунків споживача за відповідним договором про постачання електричної енергії.
Суд зазначає, що відповідний поточний договір позивача про постачання електричної енергії в матеріалах справи відсутній, однак як зазначив відповідач у відзиві на позовну заяву, пунктом 2.1 Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період до дати початку дії нового ринку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 28.12.2018 №2118, передбачено зобов'язання електропостачальника (в даному випадку яким є КП "Харківводоканал") надавати оператору системи розподілу (тобто АТ "Харківобленерго") повідомлення про заявлений ним обсяг купівлі електроенергії для споживачів, що розташовані на території провадження господарської діяльності з розподілу оператора системи розподілу.
Відповідне повідомлення про обсяги електроенергії, заявлені до купівлі у січні-травні 2019 року, були направлені позивачем відповідачу з додатком - переліком споживачів, яким постачається електроенергія позивачем у вказаний період (т.2 а.с.13-17).
Із зазначеного документу вбачається, що КП "Харківводоканал" для власних потреб закуповує електроенергію на оптовому ринку електричної енергії за 2 класом напруги.
Зазначена обставина була підтверджена і присутнім у судовому засіданні представником НКРЕКП.
Отже, виходячи з положень пункту 4.29 Правил роздрібного ринку електричної енергії, оплата споживачем послуг з розподілу електричної енергії має здійснюватися за тарифами, встановленими для 2 класу напруги.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на судові рішення у справах №922/4198/17 та №922/1545/18, оскільки вони стосуються правовідносин сторін за договорами про постачання електричної енергії №4 від 07.05.2004 та №1,01 від 03.01.2008, які припинили дію у зв'язку із укладенням договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову Комунального підприємства "Харківводоканал" (61013, м.Харків, вул.Шевченка, буд.2, код 03361715) до Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, м.Харків, вул.Плеханівська, буд.149, код 00131954), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.19, код 39369133), про визнання укладеними в редакції позивача додатків №4 "Порядок розрахунків" до договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1.01 від 01.01.2019 та №4 від 01.01.2019 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "09" серпня 2019 р.
Суддя М.В. Калантай