ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
01 серпня 2019 року м. Київ № 640/8292/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши клопотання представника позивача про розгляд справи з викликом сторін:
за позовомОСОБА_1
до треті особи:Голови Державної судової адміністрації України Холоднюка Зеновія Васильовича ОСОБА_2, Вища кваліфікаційна комісії суддів України
про визнання протиправним та скасування наказу
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Голови Державної судової адміністрації Холоднюка Зеновія Васильовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вища кваліфікаційна комісія суддів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування наказу Голови Державної судової адміністрації №156.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін. Клопотання мотивовано тим, що характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників справи у даній справі вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін. Крім того, представник позивача посилався на те, що посада, строк перебування на якій покладено в зміст позовних вимог передбачає зайняття відповідального становища у розумінні вимог Закону України "Про запобігання корупції", що свідчить про необхідність проведення судового засідання у даній справі.
Розглянувши вказане клопотання, оцінивши зміст позовних вимог, суд зазначає наступне.
За змістом пункту 1 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно ст.50 (Примітка) Закону України «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються Президент України, Прем'єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник або заступник міністра, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник або заступник, член Центральної виборчої комісії, член, інспектор Вищої ради правосуддя, член, інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, народний депутат України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Директор Національного антикорупційного бюро України, Генеральний прокурор, його перший заступник та заступник, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, член Ради Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник, радник або помічник Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії "А" або "Б", та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення, військові посадові особи вищого офіцерського складу.
Як вбачається зі змісту позовних вимог предметом розгляду цієї справи є визнання незаконним та скасування наказу Державної судової адміністрації України "Про члена Вищої кваліфікаційної комісії України" від 06.05.2019 №156/к, яким припинено повноваження ОСОБА_3 на виконання повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Враховуючи те, що посада позивача, строк перебування на якій покладено в зміст позовних вимог та клопотання останнього, входить до предмету доказування по справі, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для розгляду даної справи в порядку загального позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Частиною першою ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Керуючись вимогами ст. 12, 180, 243 260 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Перейти до розгляду адміністративної справи №640/8292/19 в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання на 10 вересня 2019 року о 14:00 год, що відбудеться за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, зал №214.
Зобов'язати відповідача подати до суду всі матеріали, що були або мали бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов;
Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати суду відзив на позовну заяву.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У разі подання до суду відзиву на позов, запропонувати позивачу надати відповідь на відзив у десятиденний строк з моменту отримання відзиву.
У разі подання до суду відповіді на відзив, запропонувати відповідачу надати до суду заперечення проти відповіді на відзив.
Запропонувати третім особам надати пояснення по справі.
Копію Ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур